Meble z odpadów sklejkowych w duchu less waste. Zobacz projekty studentów ASP

2022-05-13 9:02

Zrównoważony rozwój, produkcja cyrkularna, less waste – to pojęcia, które coraz częściej słyszymy w kontekście projektowania mebli i nie tylko. Dla coraz większej liczby projektantów i producentów punktem wyjścia przy tworzeniu kolejnych produktów są troska o środowisko i poszanowanie natury. W ten trend doskonale wpisuje się używanie w projektach materiałów z recyklingu czy odpadów produkcyjnych.

Meble z odpadów sklejkowych w duchu less waste. Zobacz projekty studentów ASP
Autor: materiały prasowe Bester Sklejki

Sklejka powstaje w wyniku sklejenia kilku cienkich warstw drewna – ich liczba jest zazwyczaj nieparzysta. Cechy płyty sklejkowej zależą od metody klejenia oraz wykorzystanego kleju. Produkcja sklejki gięto-klejonej (kształtowanej), pozwala w pełni wykorzystać cechy dodatnie drewna (najczęściej bukowego). Wyroby te odznaczają się takim samymi cechami jak płaskie tzn. znaczną wytrzymałością w stosunku do relatywnie niskiego ciężaru, dużą twardością powierzchni oraz pięknym naturalnym rysunkiem drewna. A dodatkowym atutem jest nadanie i utrwalenie wszelkich krzywizn powierzchni.

Drugie życie odpadów sklejkowych

Pracownie Projektowe trzech renomowanych Akademii Sztuk Pięknych - w Gdański, Krakowie i we Wrocławiu wzięły na warsztat produkcyjne odpady sklejkowe. Większości działań projektowych podjętych przez studentów przyświecała szeroko pojęta idea „less waste”. To ważny temat w obliczu potrzeby racjonalizacji korzystania ze światowych zasobów naturalnych i ograniczania generowania odpadów. Podczas działania studenci korzystali z modeli 3d formatek udostępnionych przez Bester Sklejki. Pracownie miały do dyspozycji także spory zasób odpadów produkcyjnych – elementów gięto-klejonych, które nadawały się do przetworzenia. Założeniem części projektów była zmiana formy istniejącej, konkretnie zaś poszukiwanie dla niej nowego zastosowania, użycie w innym kontekście. Efektem tych działań są prototypy mebli, które będzie można podziwiać podczas wystawy „Projektowanie mebla na bazie odpadów sklejkowych” w Poznaniu. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane prace stworzone w latach akademickich 2020/21 i 2021/22, ich autorami są: Julia Kurnik, Aleksandra Bosak, Laura Kaczor, Dominika Stawarz, Dagmara Jarzyńska, Anna Rabczak (ASP Kraków),  Natalia Chudowska (ASP Wrocław), Aleksandra Glamowska (ASP Gdańsk) oraz Filip Ludka (Tillagt). Z ramienia ASP Gdańsk opiekunem studenckich projektów był dr inż. Filip Ludka, w ASP Kraków – dr hab. Tomek Wójcik prof. ASP, mgr Sylwia Siudak as., mgr Hubert Albertusiak, w ASP Wrocław – dr hab. Stanisław Figiel, prof. ASP, mgr Magdalena Kasprzyca as., mgr Przemysław Słowik, as.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Projektowanie mebla na bazie odpadów sklejkowych”, który odbędzie się w poniedziałek, 16 maja 2022 o godz. 19.00 w gościnnej przestrzeni Lab150 przy ul. Bukowskiej 150 w Poznaniu. Prezentację poprzedzi prelekcja przedstawicieli uczelni. W planach spotkania jest również dyskusja na temat współpracy biznesu z uczelniami, zwłaszcza kontekście odpowiedzialnego podejścia do projektowania.

Nasi Partnerzy polecają