Międzynarodowy sukces polskich studentek. Ich "wachlarz na dom" zrobi furorę latem

2022-12-20 14:55

Zuzanna Zasonow i Aleksandra Pytka, studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, wygrały prestiżowy międzynarodowy konkurs International VELUX Award 2022. Grand Prix zdobyły w kategorii „Światło naturalne w budynkach".

Sukces studentek architektury z Poznania
Autor: Materiały prasowe / VELUX

Celem organizowanego co dwa lata konkursu International VELUX Award jest zwrócenie wyjątkowej uwagi na światło, a przede wszystkim na jego rolę, jaką pełni w architekturze. Nie tylko wpływa na komfort użytkowania danej przestrzeni, samopoczucie jej użytkowników, ale też buduje właśnie tę przestrzeń za pomocą swojego natężenia i mocy.

W tym roku konkurencja była ogromna. Studenci z 200 uczelni z całego świata zgłosili do konkursu aż 500 projektów do dwóch kategorii: “Badania nad światłem naturalnym” oraz „Światło naturalne w budynkach”. 

Międzynarodowe jury doceniło polski projekt „TIP – Time Indicate Protection". Studentki z Poznania wymyśliły modułowy system zacieniający, w kształcie wachlarza, który chociaż pozwala chronić wnętrze domu przed nadmiernym przegrzaniem, a nawet ogranicza negatywne skutki zmian klimatycznych, to jednak umożliwia naturalnemu światłu dopływ do wnętrza. 

Projekt Zuzanny Zasonow i Aleksandry Pytki w lipcu tego roku znalazł się wśród najlepszych dziesięciu prac i wyróżniono go w ramach regionu Europa Wschodnia i Bliski Wschód. Z kolei w grudniu tego roku przyszłe architektki miały okazję zaprezentować go na żywo w czasie Światowego Festiwalu Architektury w Lizbonie. Również i tu pokonały konkurencję i zdobyły Grand Prix w kategorii „Światło naturalne w budynkach".

Sukces studentek architektury z Poznania
Autor: Materiały prasowe / VELUX

Drugą nagrodę w kategorii „Badania nad światłem naturalnym" otrzymali studenci z Iranu: Sajjad Navidi, Mahya Mousavi Sadr oraz Elham Bahadori.

– Prezentacja naszego projektu na Światowym Festiwalu Architektury w Lizbonie przed tak wybitnymi architektami była dla nas niesamowitym wyróżnieniem i spełnieniem marzeń. Poziom pozostałych projektów był wysoki, dlatego bardzo doceniamy fakt, że jury wyróżniło spośród nich akurat nasz projekt. Pragniemy pogratulować również autorom projektu “Flight”, który wygrał w drugiej kategorii oraz pozostałym uczestnikom konkursu wspaniałych projektów – komentują studentki Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka. 

Na czym polega projekt Polek? Lekki i transparentny wachlarz wykonany jest z włókna szklanego. Odbija promienie słoneczne, ale nie zaciemnia wnętrza. Jury nie tylko zachwyciło się jego funkcjonalnością, ale również estetyką i wszechstronną możliwością zastosowania – nie tylko w nowych budynkach, ale też w starych, gdzie właśnie dzięki takiemu modułowi można z znacznym stopniu poprawić samopoczucie mieszkańców

Sukces studentek architektury z Poznania
Autor: Materiały prasowe / VELUX

– Uznaliśmy, że jest to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które trafnie odpowiada na wyzwania związane z przebudową lub renowacją budynków, i może być zastosowane w obiektach mieszkalnych na całym świecie. Projekt łączy w sobie wszystkie elementy istotne dla architektury zrównoważony rozwój, naturalne światło, odpowiedź na aktualne wyzwania i potrzeby, zmianę wyglądu budynku, a także przestrzeni na lepsze – podkreśla członkini jury Fuensanta Nieto.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają