Modne szklane naczynia, wazony, lampiony: trendy 2017
Szkło użytkowe w tym sezonie przyjmuje lekkie optycznie, proste, ale ciekawe formy. Do wyboru naczynia w pełni transparentne lub w pastelowych kolorach. A dla odważniejszych – turkus i kobalt! Sprawdź, co słychać w szklanych trendach wnętrzarskich.
Autor: Iittala
Kultowe szkło firmy Iittala świetnie wpisuje się w tegoroczne trendy
Z jednej strony nowoczesny minimalizm i lekkość optyczna, z drugiej – powrót klasyków polskiego wzornictwa sprzed dziesięcioleci. Szkłem użytkowym można pięknie dekorować wnętrze, bawić się formami i kolorami.
Lekkie optycznie szkło: hit tego roku
Okazałe wazony z cieniutkiego, w pełni transparentnego szkła podbijają zwłaszcza wnętrza minimalistyczne i skandynawskie. Stanowią znakomitą oprawę dla żywej zieleni. Z jednej strony nie konkurują z jej urokiem, z drugiej – subtelnie i dyskretnie dekorują pomieszczenie, w którym się znajdą. Najlepiej zestawiać ze sobą kilka wazonów. Jeden może mieć formę cieniutkiego słoja, drugi – pękatej butelki z wąską szyjką, a trzeci – menzurki jak z laboratorium. A co z roślinami? Widać wyraźny trend, że umieszcza się tylko jedną w środku, za to dużą, a nie bukiet kwiatów. Może to być wielki liść egzotycznej monstery z długą łodyżką albo jeden kwiat z drobniutkimi kielichami zerwany na pobliskiej łące. Nie bójmy się eksperymentować z formami i wazonów, i roślin!
.. Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Szkło pastelowe: idealne na lato
Blady róż, łagodna mięta, rześka pistacja, a może szarość? Takie kolory szkła królują w ofertach sklepów wnętrzarskich. Pod względem formy naczynia często są zbliżone do tych opisanych wyżej. Zdarza się, że łączy się je z innymi materiałami (w podstawie) albo nadaje bardziej abstrakcyjne, rzeźbiarskie kształty. Pastelowe szkło doskonale sprawdza się zwłaszcza w jasnych wnętrzach w stylu skandynawskim.
.. Letnia metamorfoza wnętrza w kolorach pastelowych >>>
Kobalt i turkus: inspiracje marynistyczne
Osobną grupę produktów stanowią naczynia, wazony i inne szklane dekoracje w kolorze kobaltowym oraz turkusowym. To drobiazgi, które przyciągają wzrok, a wnętrzom dodają świeżości i rześkości. Taka kolorystyka, czyli różne odcienie niebieskiego, stanowi domenę stylu marynistycznego. Często niebieskie akcenty dodawane są do stonowanych wnętrz skandynawskich i nowoczesnych. Warto jednak nieco się zdyscyplinować. Jeśli wybieramy niebieskie szkło, także w innych dodatkach powinien się pojawić podobny kolor. Kobalt i turkus znakomicie prezentują się na białym tle.
Moda na PRL: polskie szkło sprzed dziesięcioleci
Zainteresowanie polskim designem (zwłaszcza z lat 50. i 60.) trwa w najlepsze. Poza odkrywaniem porcelany i ceramiki dotyczy ono także szkła, tym bardziej że powojenne projekty to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Dużą rolę odegrała w tym Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Profesor Stanisław Dawski, kierujący nowo powstałym Wydziałem Szkła, wykształcił takich znakomitych designerów, jak Barbara Urbańska-Miszczak, Henryk Wilkowski czy Zbigniew Horbowy (jego projekty cieszyły się ogromną popularnością). Ponadto warto wspomnieć innych ważnych projektantów: Jerzego Słuczana-Orkusza i Jana Sylwestra Drosta.
Trendy wnętrzarskie 2017: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: tapety-sklep.com
Szara tapeta z motywem ombre we wnętrzu sypialni.
Autor: agencjafree/living4media
Ponieważ Winterfell to przestrzeń wilkorów, nie żałujmy motywów związanych z dziką północną przyrodą. Tym bardziej że poszewki czy inne tkaniny z nadrukami z motywem wilka (albo innych leśnych zwierząt) łatwo znaleźć w sklepach wnętrzarskich. Wieczorem zaś zapalajmy wiele świec – wtedy można na jakiś czas zrezygnować z oświetlenia elektrycznego i prawdziwie poczuć klimat północy, gdzie zima wciąż nadchodzi (Winter is coming!).
Autor: Pixers
Egzotyka w tle dobrze się sprawdza w duecie z klasyczną elegancją mebli oraz dodatków
Autor: mat. pras. Fritz Hansen
Terakota we wnętrzu kamienicy.