Na ten zaniedbany park Warszawa wyda 6 mln zł. Mamy pierwsze wizualizacje
Rusza długo wyczekiwana budowa parku przy ul. Botewa na warszawskim Tarchominie. Prace mają potrwać ok. pół roku, a budżet jaki dzielnica przeznaczy na budowę to aż 6 mln złotych. Zobaczcie, jak będzie wyglądała ta spektakularna zielona inwestycja!
Park na Tarchominie w nowej odsłonie
Władze dzielnicy Białołęka ogłosiły podpisanie umowy na budowę parku przy ul. Botewa na Tarchominie. Wykonawcą zlecenia została Spółka Nafibud z Bielska Podlaskiego. Dzięki dodatkowym funduszom z Rady Warszawy już niedługo mieszkańcy Białołęki będą mogli spędzać czas na prawie 10-tysiącach zielonej przestrzeni podzielonej na kilka stref.
Projekt parku na Tarchominie powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa. Koncepcja tej pracowni wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu. Co ciekawe, o tym, jak park zostanie urządzony, zdecydowali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych.
Mieszkańcy Tarchomina chcieli, by park był dostosowany do potrzeb różnych grup użytkowników – m.in. bawiących się dzieci, spacerowiczów czy osób uprawiających sport na świeżym powietrzu. Istotne było również zachowanie jak największej liczby istniejących drzew i krzewów.
Park na Tarchominie będzie miał powierzchnię 9700 m² i obejmie cztery ulice: Botewa, Myśliborską, Ćmielowską i Światowida. Wokół całego parku zostaną zasadzone krzewy, które odizolują jego wnętrze od ruchliwej jezdni.
Jak zakładają twórcy projektu, zielona przestrzeń miejska zostanie podzielona na następujące strefy:
- Niecka od strony ul. Botewa przekształci się w parkowy staw wyposażony w kładki dla pieszych
- Od strony ul. Myśliborskiej pojawi się polana oraz strefa rekreacyjna dla dzieci. Powstanie tu m.in. miejsce do wspinaczki po kłodach oraz miejsce do budowania szałasów. Nie zabraknie też wygodnych ławek parkowych
- Od strony ul. Światowida powstanie wielofunkcyjny przeszklony pawilon parkowy w kształcie elipsy z elewacją wykonaną z drewnianych lameli. Będzie w nim działać kawiarnia oraz przestrzeń wystawiennicza
Ponadto, parkowe alejki zostaną wykonane z nawierzchni przepuszczalnych (mineralnych lub kruszywa łączonego z żywicą). Część ciągów komunikacyjnych będzie miała antypoślizgową powierzchnię wykonaną drewna.
Źródło: warszawa.naszemiasto.pl