Nagradzani polscy architekci zbudowali dom w Szwajcarii. W środku mieszkania i przystanek autobusowy
Dom Szwajcarski autorstwa wielokrotnie nagradzanego studia projektowego BXB to budynek łączący w sobie wiele funkcji. Nieruchomość zlokalizowana w malowniczym szwajcarskim miasteczku doskonale wpisuje się w lokalny krajobraz i tradycyjną architekturę regionu.
Dom Szwajcarski w Unterschächen
Projekty Studia BXB prowadzonego przez Bogusława Barnasia od lat cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Nie inaczej jest w przypadku nowego projektu Studia – „Domu Szwajcarskiego”, czyli wielofunkcyjnego budynku zlokalizowanego w szwajcarskim miasteczku Unterschächen. Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy szwajcarski projekt Bogusława Barnasia. Wcześniej jego studio zrealizowało modernizację zabytkowych chatek w Alpach.
Dom Szwajcarski, jak przyznają twórcy, to budynek zrównoważony, ekologiczny, dobrze starzejący się i funkcjonalny. W projekcie zastosowano racjonalne technologie budowlane adekwatne do lokalizacji, zgodne z charakterem miejsca, lokalnym klimatem i wielowiekową tradycją.
Tradycja i nowoczesność
Studio BXB zaprojektowało Dom Szwajcarski tak, by mimo sześciu pięter – nie potrzebował windy. Na poszczególne poziomy można się łatwo dostać z ulicy, położonego wyżej tarasu miejskiego oraz szlaku turystycznego, który znajduje się na samej górze.
Bogusław Barnaś w swoich projektach często inspiruje się lokalną zabudową tradycyjną oraz okolicznym krajobrazem. Widać to doskonale w bryle i usytuowaniu Domu Szwajcarskiego.
Budynek nie tylko oferuje piękne widoki i czerpie z lokalnej architektury, ale również doskonale wtapia się w otoczenie, harmonijnie z nim współgrając.
Dom Szwajcarski jest współczesną interpretacją tradycyjnej zabudowy regionalnej, tzw. Gotthard House, która składała się z trzech podstawowych warstw
- czytamy w opisie projektu.
Trzy warstwy Gotthard House to: kamienna baza, osadzona na niej drewniana konstrukcja zrębowa oraz dach łupkowy oparty na drewnianej więźbie.
W Domu Szwajcarskim każdy z tych poziomów zinterpretowano w nowy, oryginalny, ale jednocześnie funkcjonalny sposób:
- „kamienna baza” to najniższy poziom budynku wykonany z betonu. Znajduje się tu przystanek autobusowy, lokal usługowy oraz pomieszczenie techniczne
- „drewniana konstrukcja zrębowa”, czyli środkowy poziom to w przypadku Domu Szwajcarskiego przestrzeń z dwoma dwupoziomowymi mieszkaniami
- „dach na drewnianej więźbie” to najwyższy szkieletowy poziom. Ulokowano tutaj cztery mikroapartamenty na wynajem i dwupiętrową przestrzeń biurową
Warto również wspomnieć, że projektując Dom Szwajcarski, polscy architekci przewidzieli szereg ekologicznych rozwiązań, m.in. pompę ciepła, zbiornik na deszczówkę i rozmieszczenie przeszkleń w taki sposób, by zmaksymalizować wykorzystanie naturalnego światła w ciągu dnia.
Źródło: regiodom.pl
Przeczytaj o innych projektach BXB Studio:
- Ogromny sukces Polaków. W prestiżowym konkursie zgarnęli aż trzy nagrody
- W Krakowie będzie najpiękniejszy hotel świata? Projekt Polaka doceniono za granicą
- Jedna z najbardziej niesamowitych willi w Polsce powstanie w Krakowie. Inspirowana słynną legendą
- Dwa polskie projekty z architektonicznym Oscarem. Jeden z nich zrobił furorę w Dubaju