Najnowsze statystyki dają do myślenia. Polacy uciekają z takich miast
Z danych zebranych w 2022 roku wynika, że Polacy coraz chętniej opuszczają duże miasta. Z kolei prawie połowa przeprowadzek w zeszłym roku dotyczyła transportu osobistego dobytku za granicę. Gdzie Polacy przeprowadzają się najchętniej? Dlaczego uciekamy z miast?
Ucieczka z aglomeracji
Jak wynika z raportu przygotowanego przez serwis przeprowadzkowy Clicktrans, w 2022 roku Polacy licznie opuszczali duże ośrodki miejskie. Trend ucieczki z miast rozpoczął się już w pandemii, ale w ciągu ostatnich miesięcy przybrał na sile.
Według autorów raportu przyczyniło się do tego m.in. upowszechnienie pracy zdalnej, wysoka inflacja, szybko rosnące ceny nieruchomości oraz malejąca zdolność kredytowa.
W dużych miastach koszty życia i utrzymania są wyższe niż w miastach o średniej wielkości i małych miejscowościach. Ten prosty fakt często jest decydującym przy decyzji o wyprowadzce z dużego miasta.
Zamiana dużego miasta na mniejsze może też ułatwić spłatę kredytu. Zwłaszcza jeśli sami przeniesiemy się do tańszej miejscowości, a mieszkanie w mieście wynajmiemy. To obecnie dość powszechna praktyka.
Co ciekawe, z danych zebranych przez Clicktrans wynika, że nie tylko częściej się przeprowadzamy, ale również przewozimy więcej rzeczy. W 2022 roku dominowały ładunki od 100 do 600 kg (61% wszystkich zleceń). W porównaniu z rokiem 2021 nasz dobytek był cięższy o 148 kg!
Najczęstsze kierunki emigracji
Ale w ubiegłym roku przeprowadzaliśmy się chętnie nie tylko w obrębie Polski. Aż 42% przeprowadzek zarejestrowanych przez firmę Clicktrans dotyczyła państw europejskich.
Najchętniej wybieraliśmy Niemcy (20.3%). Nasi zachodni sąsiedzi stoją na czele rankingu już od kilku lat.
Drugie miejsce to spore zaskoczenie – Hiszpania. W zeszłym roku przeniosło się tam 13.3% polskich klientów Clicktrans. Dlaczego Hiszpania? Popularność tego kraju może wynikać m.in. z atrakcyjnych cen nieruchomości, dość niskich kosztów życia i ciepłego, przyjaznego klimatu.
Na trzecim miejscu, Wielka Brytania. Zjednoczone Królestwo zaliczyło spadek (na rzecz Hiszpanii). Coraz rzadziej decydujemy się wyjechać na „Wyspy” i najprawdopodobniej spowodowane jest to Brexitem. Dalej na liście znalazła się Holandia i Francja – tam również chętnie się przenosimy.
Źródło: regiodom.pl