Najpiękniejsze i najdziwniejsze cmentarze świata. Urzekają nie tylko architekturą

2022-10-13 9:42

Chociaż cmentarze na ogół kojarzą się z powagą i zadumą, nie wszędzie na świecie podejście do tematu śmierci jest takie same. W tym tekście pokażemy Wam przeróżne cmentarze z całego świata. Wśród nich znajdą się nie tylko architektoniczne perełki, ale również całkiem zadziwiające nekropolie.

Wesoły Cmentarz w Rumunii
Autor: instagram.com/imagineitsreal

1. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem

Zacznijmy od lokalnego podwórka! Polska sztuka góralska jest niepowtarzalna i znajduje odzwierciedlenie w każdej dziedzinie życie, nawet architekturze cmentarnej. Na samym początku wyjaśnijmy skąd nazwa cmentarza. Ziemię na nekropolię przekazał Jan Pęksa, natomiast brzyz w gwarze góralskiej to urwisko nad potokiem.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Autor: instagram.com/vaurek

Tym, co wyróżnia ten cmentarz, są nie tylko drewniane, zdobione nagrobki, ale również to, że w jego tworzenie byli zaangażowani niektórzy artyści Młodej Polski. Sam Stanisław Witkiewicz zaprojektował bramę cmentarza, a po śmierci znalazł tu miejsce wiecznego odpoczynku. Poza nim spoczęła tu cała śmietanka kulturalna i artystyczna tworząca na przełomie XIX i XX wieku, ale i później, m.in. Witkacy, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Władysław Orkan.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Autor: instagram.com/aolbonska/

2. Wesoły Cmentarz w Rumunii

Ten cmentarz to żywy dowód, że podejście do śmierci może się różnić w zależności od części świata. Prawosławny Wesoły Cmentarz znajduje się w miejscowości Săpânța. Nie da się go pomylić z żadną inną nekropolią ze względu na rzędy błękitnych, drewnianych nagrobków.

Wesoły Cmentarz w Rumunii
Autor: instagram.com/olegvynogradofff

No dobrze, ale skąd nazwa? Dlaczego ten cmentarz ma być wesoły? Na każdym nagrobku znajduje się zabawne epitafium, które nie tylko opisuje zmarłego, ale czasem nawet w dowcipny sposób opisuje, w jaki sposób umarł! Przykładowo, na grobie mężczyzny, który zginął w wypadku samochodowym, znajduje się tekst, że… sam był sobie winien! To jednak nie wszystko. Poza epitafium, zwykle na nagrobkach można zobaczyć rzeźby uwieczniające zmarłego, a czasem nawet moment jego śmierci!

3. Kolorowy Cmentarz w Kanadzie

Z tym cmentarzem związana jest bardzo ciekawa historia. W XIX w. na Alaskę przybyli misjonarze z Rosji, którzy zamieszkali w miejscowości Eklutna, będącej miejscem, gdzie żyło plemię Danaina. Rosjanie i Indianie żyli ze sobą w zgodzie, wkrótce zaczęli zawierać między sobą małżeństwa, z których rodziły się kolejne pokolenia. I chociaż ostatecznie mieszkańcy Eklutny są prawosławnymi chrześcijanami, to zachowała się wśród nich jedna z indiańskich tradycji.

Cmentarz na Alasce, Eklutna
Autor: instagram.com/kdanko44/

Kiedy któryś z członków społeczności umiera, chowa się go w grobie ziemnym, na którym następnie zostaje położony koc, mający zapobiegać niskiej temperaturze, która mogłaby… przeszkadzać zmarłemu! To nie wszystko. Po miesiącu grób ozdabia się kolorowym pudełkiem.

4. Père-Lachaise, Paryż

Będąc w Paryżu, grzech nie odwiedzić tej nekropolii! Znajdują się tu pomniki, które wyszły spod dłuta największych artystów. Père-Lachaise jest największym spośród paryskich cmentarzy. Spoczywają tu m.in. Molier, Marcel Proust, Oscar Wilde, Jim Morrison, ale także wielu Polaków: Fryderyk Chopin czy Klementyna Hoffmanowa.

Cmentarz Pere-Lache, Paryż
Autor: Getty Images/jacquesvandinteren

Historia tego cmentarza dowodzi, że już w XIX w. znano się na marketingu. Początkowo niewielu Paryżan chciało być tu pochowanych. Cmentarz był nowy, oddalony od centrum, wręcz prowincjonalny. Wszystkie zmieniło się, gdy… przeniesiono tu prochy Moliera oraz znanych z “Nowej Heloizy” Jeana Jacques’a Rousseau Abelarda i Heloizy! Wtedy od razu znaleźli się chętni, by spocząć obok tak znamienitych nazwisk.

Cmentarz Père-Lachaise, Paryż
Autor: Getty Images/Peter Wilson

5. Cmentarz Hightgate, Londyn

Tę nekropolię założono w czasie gdy na brytyjskim tronie zasiadała już królowa Wiktoria. Ponieważ chowano tutaj przedstawicieli arystokracji, grobowce, jakie można tam oglądać, imponują nie tylko rozmiarami, ale przede wszystkim kunsztem wykonania. Najsłynniejszym miejscem cmentarza jest Aleja Egipska, na której znajdują się dwa monumentalne obeliski oraz 12 wielkich grobowców. Na wieki spoczęli tu m.in. George Michael, Karol Marks czy George Eliot.

Cmentarz Highgate, Londyn
Autor: instagram.com/tamcowie