Przez całą zimę nie grzała w domu. Jej sposób na zimno: "owiń głowę szalikiem"
W dobie szalejącej inflacji oszczędzamy na tym, na czym tylko się da. Większą uwagę przykładamy do niemarnowania wody, jedzenia czy energii. Ale czy da się oszczędzać na ogrzewaniu? Jedna z użytkowniczek TikToka zmusiła do tego sytuacja i całą zimę przeżyła bez odkręcania kaloryferów.
Carolyn Anderson mieszka na Orkadach - archipelagu, który znajduje się na północ od Szkocji. Tam lata są dosyć krótkie i chłodne, a zimy z kolei długie, ciemne i wilgotne. Na ogół temperatura rzadko przekracza 19 stopni i raczej nie ma tam dużych mrozów. Być może właśnie dlatego kobiecie udało się całą zimę przeżyć bez ogrzewania.
Teraz ma kilka rad dla tych, którzy będą musieli drastycznie zmniejszyć temperaturę w swoich domach albo w ogóle całkowicie zakręcić kaloryfery. Oto one:
1. Uważaj na wilgoć!
W suchych, ale chłodnych pomieszczeniach temperatura odczuwalna będzie wyższa niż w tych zawilgoconych. Należy dbać o to, by jak najmniej wilgoci zbierało się w domu, szczególnie w sypialni. Zaparowane okna i parapety należy wytrzeć do sucha za każdym razem, kiedy zauważysz, że zebrała się na nich woda. Można również zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci, który pomoże nieco z walką ze zbyt wilgotnym powietrzem.
Wilgoć sprzyja również rozwojowi grzybów, więc również dlatego nie jest pożądana. Gdzie zatem suszyć ubrania czy ręczniki? Jeśli nie masz suszarki, która jak może generować wyższe rachunki za prąd, możesz poświęcić jedno pomieszczenie, by właśnie tam rozstawić suszarkę. Carolyn radzi, że ewentualnie tam można postawić jakieś źródło ciepła, np. grzejnik elektryczny, aby przyspieszyć odparowywanie wody z ubrań.
Według nas w naszym klimacie jednak lepszym pomysłem będzie w słoneczne dni wystawienie prania na zewnątrz. Zapobiegnie to zbieraniu się nadmiernej wilgoci w mieszkaniu, a jednocześnie nie podwyższy to rachunków za prąd.
2. Zadbaj o skórę
Anderson radzi, by nieco czasu poświęcić na pielęgnację skóry, która będzie narażona przez cały czas na mało sprzyjające jej warunki. Może nabyć tendencji do zaczerwienień, przesuszenia, a nawet pękania.
3. Załóż czapkę lub szalik
Carolyn przyznała, że od chłodu nieraz bolała ją głowa.Kobieta nosiła więc na głowie szalik, którym owijała również szyję. W ten sposób chroniła także drogi oddechowe, które będąc ciągle narażone na oddychanie chłodnym powietrzem, mogły łatwo ulec osłabieniu.
4. Pij dużo ciepłych płynów
Tego raczej nie trzeba wyjaśniać, ponieważ kiedy dręczy nas chłód, automatycznie próbujemy się rozgrzać, często właśnie za pomocą ciepłych napoi. Tak samo postępowała Carolyn.
5. Zadbaj o pościel i łóżko
Pościel nie może być wilgotna, bo będzie ci pod nią po prostu zimno. W ciągu dnia należy już wietrzyć i pozwolić, by z obu stron kołdra miała dostęp do powietrza, by mogła odparować. W naszym klimacie wystarczy przewiesić ją przez balkon i kilka razy w ciągu dnia odwrócić na drugą stronę.
6. Poczekaj z używaniem swoich ulubionych kubków do wiosny
Carolyn mówi, że ze względu na różnicę temperatur kubki mogą pękać. Jeśli do chłodnego naczynia nalejesz wrzątek, pęknięcia albo nawet całkowite zniszczenie gwarantowane!