Oto najdłuższy blok w Polsce. Aby dostać się do sąsiedniej klatki, można podjechać autobusem
Gdzie znajduje się najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce? Aby go zobaczyć, trzeba odwiedzić Pomorze, a konkretnie Gdańsk. Tamtejszy falowiec ma 860 metrów długości, a w środku mieszczą się aż 1792 mieszkania.
Co to jest 860 metrów? - można zapytać. Okazuje się, że ta odległość jest na tyle duża, że niektórzy lokatorzy posiadający mieszkania po skrajnych stronach budynku przy ul. Obrońców Wybrzeża mogą do siebie… podjechać autobusem, bowiem przy falowcu znajdują się aż trzy przystanki! To jednak nie wszystko. Zauważono, że na początku i końcu budynku panuje nieco inny klimat. Przykładowo od północy śnieg zalega dłużej niż na południu i jest nieco chłodniej.
Miasteczko w bloku
Co ciekawe, blok zamieszkiwany jest przez aż 6 tys. lokatorów, co znaczy, że w jednym budynku zmieszczono tyle osób, ile mieszka w maleńkim miasteczku. Przy takiej ilości mieszkań i ludzi, trzeba było w bloku umieścić aż 16 klatek schodowych! To również wyzwanie dla listonoszy. Wyobraźcie sobie, że jedna osoba ma do obsłużenia 1792 skrzynki na listy. Właśnie dlatego ta praca została podzielona aż na cztery osoby.
Mimo swojej długości, falowiec nie jest najdłuższym budynkiem w Europie. W Rzymie znajduje się osiedle Il Corviale, gdzie jeden z bloków ma 986 m.
Kiedy zbudowano najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce?
Za projektem falowca stoją Janusz Morek, Tadeusz Różański i Danuta Olędzka. Budowa trwała przez trzy lata i zakończyła się w 1973 r. Początkowo postawiono dużo krótszy budynek, a po czasie dobudowywano do niego kolejne części.
Ten obiekt nie bez kozery nosi nazwę falowca. Wzięła się ona stąd, że nie jest to typowy, prosty blok, ustawiony równolegle do ulicy. Ma on faktycznie kształt fali! Nie jest jednak jedynym tego typu budynkiem w Gdańsku. W tym mieście jest ich aż osiem.
Przeczytaj również:
- Perełka architektury modernistycznej popada w ruinę. "Nocą lepiej omijać ją szerokim łukiem"
- Oto najpiękniejsze restauracje na świecie. Na dziesięć miejsc Polska zajęła dwa!