Oto najpiękniejsze restauracje na świecie. Na dziesięć miejsc Polska zajęła dwa!
Portal “Dezeen” opublikował ranking dziesięciu barów i restauracji, które zostały otworzone w 2022 r. Co brano pod uwagę? Oczywiście ich przepiękne wnętrza! Polska osiągnęła ogromny sukces, ponieważ na liście znalazły się aż dwa miejsca z Warszawy.
Jury doceniło również lokale z Ukrainy, Chin, Korei Południowej, Włoch, Belgii, Francji, USA i Wielkiej Brytani. Należy jeszcze raz podkreślić, że Polska jest jedynym krajem, który aż dwa razy pojawił się w rankingu! Zobaczcie restauracje, które zachwyciły jury.
Pierogarnia Syrena Irena, Polska, projekt Praga
Warszawska Syrena Irena znajduje się na Krakowskim Przedmieściu 4/6 i mieści się w budynku z lat 50. ubiegłego wieku, w miejscu, gdzie kiedyś była hotelowa kawiarnia. Za projekt jej wnętrz odpowiada firma architektoniczna “Projekt Praga”. W środku znalazły się zarówno współczesne elementy, jak i te nawiązujące do zeszłej epoki, a więc stoły w stylu lastryko, kinkiety z matowego szkła polskiej marki oświetleniowej Aqform, a także neony.
Projekt Praga postawił na kształty, materiały i detale, które jednoznacznie kojarzą się z czasami PRL-u. Wnętrza utrzymane są w odcieniach różu, brzoskwini, beżu, ale też błękitu w morskim odcieniu. Nie zabrakło odniesień również do samej Syrenki. Na ścianach pojawiły się przedstawiające ją rysunki (m.in. przekształcony w monochromatyczny wydruk obraz Herberta Jamesa Drapera pt. “Ulisses i syreny”), a na balustradzie znalazł się wzór łusek.
Goście restauracji, mogą skosztować tu pierogów i tradycyjnych polskich potraw. Pracę kucharzy mogą podglądać przez wielkie okno, znajdujące się we froncie restauracji.
Bar Va Bene Cicchetti
Aby odwiedzić warszawski Bar Va Bene Cicchetti trzeba wybrać się na ul. Ludwika Waryńskiego 9c. Bar znajduje się w ogromnym socrealistycznym osiedlu mieszkaniowym z lat 50. XX w. Za projekt jego wnętrz odpowiadało studio Noke Architects, które przy jego tworzeniu inspirowało się stylem weneckim.
W środku połączono bogate odcienie czerwieni (odniesienie do flagi Wenecji) i złota. Z kolei podłogi, ściany do wysokości około 20 cm i podstawy krzeseł w kontraście pomalowano na turkusowo, co miało nawiązywać do koloru wody w weneckich kanałach, ale i tzw. acqua alta, czyli wysokich wód, które co jakiś czas zalewają Wenecję. Architekci chcieli odtworzyć we wnętrzu baru właśnie ten “efekt powodzi”.
Nie zabrakło tam również innych nawiązań do tego miasta: szklanych lamp, które przypominają falującą wodę, stołów nawiązujących do czarno-białych słupków holowniczych, do których przywiązywane są gondole, czy szkła Murano. Z niego wykonano mozaikę przedstawiającą właścicieli baru i Koko, ich psa.
Przeczytaj również:
- 10 najpiękniejszych restauracji w Warszawie. Estetyczne i kulinarne doznania gwarantowane
- Warszawska kawiarnia z tytułem "najbardziej stylowego wnętrza". Jest ukryta w jednym z centrów handlowych