Park Skaryszewski ma wyglądać jak przed wojną. Kiedy ruszą prace?
Warszawski Park Skaryszewski to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce. Miasto ogłosiło właśnie, że „Skaryszak” w ciągu nadchodzących miesięcy przejdzie modernizację – w efekcie park wróci do swojego oryginalnego, przedwojennego wyglądu.
Modernizacja Parku Skaryszewskiego
Zarząd Dróg Miejskich we współpracy z Zarządem Zieleni przeprowadzi na terenie Parku Skaryszewskiego w Warszawie szereg prac modernizacyjnych. Obecnie trwają poszukiwania wykonawcy, który podejmie się tego zadania.
Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, zwycięska firma będzie miała 6 miesięcy na przeprowadzenie prac – a więc bardzo możliwe, że mieszkańcy Warszawy będą mogli zobaczyć „Skaryszak” w nowej odsłonie jeszcze w tym roku.
Modernizacja Parku Skaryszewskiego ma przebiegać w 3 etapach i obejmie m.in.:
- przebudowę alei głównej (od Ronda Waszyngtona do Jeziora Kamionkowskiego)
- wymianę latarni w alei głównej oraz obwodowej
- budowę oświetlenia w rejonie dawnego ogrodu daliowego
- wykonaniem podświetlenia pomników
Zarząd Drój Miejskich zaznacza, że celem prac w Parku Skaryszewskim nie jest ingerowanie w zieleń czy zakładanie nowych nasadzeń lub przeprowadzanie wycinek. Najważniejszym założeniem modernizacji parku jest przesunięcie latarni w alei głównej z jej boków na środek.
Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół drzew rosnących po bokach alei zostanie powiększony, dzięki czemu drzewa będą mieć lepsze warunki do życia.
Nowe latarnie wykonane z metalu i stylizowane na modele z 1923 roku zostaną zamontowane na środku alei – tak, jak to miało miejsce przed wojną. Latarnie zastąpią obecne rabaty, które dzielą aleję na dwie mniejsze części. Rabaty pojawiły się w parku w latach 70. razem z nieistniejącym już pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej.
Po likwidacji rabat piesi będą mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń. Dla komfortu odwiedzających park warszawiaków zostanie również wymieniona nawierzchnia – po remoncie będzie to wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralna w kolorze beżowym.
Park Skaryszewski – zabytek z ciekawą historią
Historia Parku Skaryszewskiego sięga początku XX wieku. Park powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905-1916. Za jego wygląd odpowiadał ówczesny czołowy ogrodnik Warszawy, Franciszek Szanior. W okresie międzywojennym park nazwano imieniem I.J. Paderewskiego, a na czas niemieckiej okupacji Park Skaryszewski przemianowano na „Ostpark”.
Park Skaryszewski od 1973 roku jest zabytkiem. W jego alejkach rozmieszczono mnóstwo pomników i rzeźb – pochodzących głównie z lat 20. XX wieku. Do najsłynniejszych należą „Rytm” Henryka Kuny, „Tancerka” Stanisława Jackowskiego czy „Kąpiąca się” Olgi Niewskiej.
W 2009 roku Park Skaryszewski zdobył tytuł najpiękniejszego parku w Polsce. „Skaryszak” zajął wtedy również 3. miejsce w rankingu najpiękniejszych parków Europy.
Źródło:
- zdm.waw.pl
- warszawa.naszemiasto.pl