Po fali betonozy Warszawa stawia na zieleń. Powstanie 7 nowych parków kieszonkowych
Siedem zielonych skwerów z bujną roślinnością i małą architekturą powstanie niedługo w różnych dzielnicach Warszawy. Cieszące się ogromną popularnością parki kieszonkowe to jedna z inicjatyw realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Sprawdziliśmy, gdzie warszawiacy będą mogli odpocząć wśród zieleni jeszcze w tym roku!
Parki kieszonkowe w Warszawie
Wkrótce do użytku Warszawiaków zostanie oddanych 7 „pocket parków”, przy czym 6 jeszcze w tym roku (budowa parku na Bielanach przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego zostanie przesunięta na przyszły rok z powodu inwestycji realizowanej w tej okolicy przez MPWiK).
Nowe parki kieszonkowe powstaną:
- na Bielanach – przy ul. Reymonta; przy ul. Broniewskiego oraz przy ul. Wólczyńskiej
- na Pradze-Południe na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego
- na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego
- na Ursynowie przy al. KEN
- na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej
Z powstania parków kieszonkowych szczególnie cieszą się mieszkańcy Pragi. Skwer, który ma powstać przy ul. Zamoyskiego jeszcze kilka lat temu był parkingiem samochodowym. Teraz na działce zostaną posadzone kolejne drzewa, krzewy i byliny. Powstaną także chodniki, zostaną zamontowane 3 ławki, 3 stojaki na rowery i 2 kosze na śmieci.
Natomiast park przy ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego zyska jeszcze lepszy i bezpieczniejszy dojazd dla rowerzystów od strony nowo wybudowanej ścieżki rowerowej. Teraz, zwiedzając Pragę na rowerach będzie można zrobić sobie krótką przerwę i odpocząć wśród zieleni.
Zgodnie z założeniem, każdy z nowych warszawskich parków kieszonkowych ma zajmować powierzchnię od 400 do ponad 2000 metrów kwadratowych. Na terenie każdego z nich, oprócz odpowiednio dobranej roślinności (krzewy, byliny i rośliny cebulowe) przewidziano wygodne ciągi piesze, nowe trawniki, a także elementy małej architektury: ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.
W stołecznych parkach kieszonkowych roślinność jest dobierana tak, by skwer zachowywał walory przyrodnicze i estetyczne przez cały rok. Ptaki mogą znaleźć schronienie w różnych gatunkach krzewów, natomiast pożywienie dla zapylaczy dostarcza bogaty dobór roślin i kwiatów. Montowane są tu także karmniki oraz hotele dla owadów.
O piękny wygląd parków kieszonkowych dbają również głazy narzutowe, pieńki i kule ozdobne, a o wygodę i relaks wśród zieleni – ławki oraz komfortowo zaprojektowane ścieżki. W dwóch istniejących już stołecznych parkach – na Bemowie i Mokotowie, mieszkańcy mogą skorzystać m.in. z bujanej ławki czy hamaków.
Za realizację stołecznych parków kieszonkowych odpowiadają firmy: AG-Complex, KĘPKA Architektura Krajobrazu i Baobab Brandys sp. z oo. Zielone skwery powstają w ramach projektów z budżetu obywatelskiego oraz Zielonego Funduszu dla Warszawy.