Polka odnawia luksusowe apartamenty na Manhattanie. „Niełatwo jest znaleźć w rozsądnej cenie pokój z chociażby jednym oknem”

2022-08-11 12:43

Pochodząca z Warszawy Angelika Andrzejewska na co dzień pracuje w nowojorskim biurze architektonicznym, gdzie zajmuje się renowacją luksusowych apartamentów. W rozmowie z serwisem innpoland.pl, architektka opowiedziała o warunkach mieszkaniowych w Nowym Jorku i o różnicach w urządzaniu wnętrz w USA i Polsce.

manhattan
Autor: getty images

Jak się mieszka na Manhattanie?

Angelika Andrzejewska od roku pracuje w biurze architektonicznym De-Spec w Nowym Jorku. Jej firma w głównej mierze zajmuje się renowacją mieszkań i domów w stanie Nowy Jork, przede wszystkim w The Hamptons i na Manhattanie.

W rozmowie z serwisem innpoland.pl architektka przyznała, że wiele lokali na Manhattanie jest w bardzo złym stanie, a warunki mieszkaniowe – nie należą do najłatwiejszych (mimo prestiżu i wysokich cen). Na samej wyspie, jak przyznała, bardzo trudno jest znaleźć coś, co w Polsce spełniałoby warunki mieszkaniowe.

- Niełatwo jest znaleźć w rozsądnej cenie pokój z chociażby jednym oknem, w którym metraż pozwala na normalne funkcjonowanie. Amerykańskie standardy mieszkań są tylko w teorii, bo wiele z nich naprawdę nie spełnia odpowiednich kryteriów. - powiedziała architektka.

Na Manhattanie nie powstają nowe bloki czy domy – każdy centymetr kwadratowy jest już praktycznie zajęty. Większość budynków powstała tu pod koniec XIX i na początku XX wieku i była przeznaczona dla klasy robotniczej.

Część z tych mieszkań obecnie dostosowywana jest do nowych potrzeb, m.in. przez wymianę wentylacji, lepsze doświetlenie czy założenie wewnętrznej instalacji wodociągowej.

Na Manhattanie nie brak też dużych loftowych przestrzeni, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były halami produkcyjnymi i fabrykami, a później przez jakiś czas pełniły funkcje pracowni nowojorskich artystów.

A w jaki sposób nowojorczycy urządzają swoje mieszkania? Jak przyznaje Angelika Andrzejewska jeszcze do niedawna w amerykańskich wnętrzach królował eklektyzm, będący połączeniem kilku, z reguły niepasujących do siebie stylów architektonicznych. Wciąż można spotkać mieszkania zaaranżowane w ten sposób. Dziś jednak coraz chętniej mieszkańcy Manhattanu zwracają się ku minimalizmowi i stylowi skandynawskiemu, stawiając na naturalne materiały (m.in. drewno, kamień).

manhattan
Autor: getty images

W czym nowojorczycy różnią się od Polaków w kwestii remontu i urządzania wnętrz?

Angelika Andrzejewska zauważa, że nowojorskim klientom bardziej zależy na czasie – nie lubią rozwlekać remontu i bardzo pilnują, by wszystkie prace zostały zakończone w terminie.

Architektka zaznacza też, że w Polsce kontakt z klientem w fazach początkowych jest zazwyczaj rzadszy, ponieważ osoby te nie są aż tak zainteresowane etapem wyburzeń czy zmianą układu ścian.

Natomiast Amerykanie bardzo lubią kontrolować cały proces remontu – już od początku prac wymagają update’ów przynajmniej raz w tygodniu. Interesuje ich każdy, nawet najdrobniejszy detal, nawet najmniejsza zmiana – wszystko musi być odnotowane w raporcie i dostępne do ich wglądu.

- Po prostu lubią być na bieżąco – podsumowuje Angelika Andrzejewska w rozmowie z innpoland.pl.

Co może zaskoczyć Polaka, jeśli zdecyduje się zamieszkać na Manhattanie?

Poza cenami (ok. 19 tysięcy złotych czynszu za 65-metrowe mieszkanie*) na przykład obecność tzw. medicine cabinet, czyli wiszącej nad umywalką szafki z lustrem zamontowanym z przodu, w której chowa się np. leki czy kosmetyki do makijażu. Medicine cabinet znajdziemy w każdym mieszkaniu, nawet w lokalu o bardzo niskim standardzie

Co więcej, w nowojorskich łazienkach jest dużo więcej kontrolek do obsługi. Są tam nie tylko kontrolki ciepłej i zimnej wody, ale osobne regulatory ciśnienia czy natężenia, a także osobne zawory do obsługi wylewki do wanny, słuchawki prysznicowej czy deszczownicy.

W nowojorskich mieszkaniach najczęściej spotkamy kabiny prysznicowe w typie walk-in, nierzadko oddzielone od reszty pomieszczenia szklanym panelem bez drzwi. W Polsce to rozwiązanie również zyskuje na popularności, zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach z odpływem liniowym.

--------------

*dane z marca 2022 roku, źródło: rentcafe.com