Polskie wzory ludowe na meblach IKEA. Niezwykła inicjatywa lubelskich studentów
Meble IKEA kojarzą się zazwyczaj z minimalistycznym designem, gładką powierzchnią, brakiem ozdób. Teraz, z pomocą studentów lubelskiej WSPiA, pokryły się tradycyjnymi wzorami ludowymi. Można je oglądać na bezpłatnej wystawie do końca lipca 2022 w galerii SKENDE Shopping w Lublinie.
Autor: IKEA
IKEA po lubelsku
Sztuka towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Chętnie ozdabiamy nawet przedmioty codziennego użytku – dekoracja prostych, funkcjonalnych przedmiotów nie tylko upiększa, ale może również identyfikować przynależność. Obserwujemy to do dziś w niemal każdej dziedzinie rzemiosła i sztuki. Charakterystyka przedmiotu jest w pewien sposób podpisem jego autora. Mieszkańcy dawnej Lubelszczyzny stworzyli taki właśnie podpis językiem form, kolorów oraz wzorów. Zdobili nimi budynki, meble, ubrania i przedmioty codziennego użytku. Dzisiaj mogą zaistnieć na nowo, w dialogu z ponadczasowymi meblami IKEA.
„IKEA po lubelsku” to wystawa zniemczająca współpracę sklepu IKEA w Lublinie z Miastem Lublin i Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w ramach projektu MATCH. Na wystawie można zobaczyć najpopularniejsze meble z oferty IKEA (stolik kawowy, biurko, czy komodę z szufladami), które zostały zdobione lubelskimi wzorami ludowymi przez studentów WSPiA.
Wystawa dostępna jest dla wszystkich bezpłatnie do końca lipca 2022 roku w Centrum Handlowym SKENDE w Lublinie.
Co ciekawe, meble biorące udział w wystawie pochodzą z drugiej ręki i zostały dostarczone studentom pracującym przy projekcie przez sklep IKEA z działu sprzedaży okazyjnej circular hub. Idea recyklingu i dawania przedmiotom nowego życia jest marce bardzo bliska.
(pozostała część artykułu pod galerią)
Zobacz meble IKEA z tradycyjnym lubelskim wzornictwem:
Autor: IKEA
- IKEA Lublin od początku dąży do tego, żeby być dobrym sąsiadem. W IKEA bliskie nam jest wspieranie każdego aspektu cyrkularności, a w tym przypadku młodzież nadaje nowe życie używanym produktom IKEA. To dla nas naprawdę wspaniała wiadomość – dlatego chętnie się angażujemy. Oby takich projektów w Lublinie było więcej. Ponadto chcemy, żeby ludzie postrzegali Lublin jako miejsce do rozwoju przedsiębiorczości i chcemy je w tym wspierać. Jesteśmy dumni, że lubelska młodzież ma tak ciekawe wizje. Chętnie bierzemy udział w ich realizacji i cieszymy się, że możemy pomóc. Tradycja i poczucie przynależności jest bardzo ważne – to piękne, że młodzi doceniają swoje korzenie i w ten sposób chcą je manifestować – mówi Maria Szymańska, Dyrektorka Regionu IKEA Lublin
Inicjatywa sklepu IKEA i lubelskich studentów może stanowić też inspirację dla nas samych – dekorowanie mebli, przemalowywanie ich na inne kolory to doskonały sposób na odświeżenie nie tylko mebla, ale i wystroju wnętrz! Pozwala też zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupie nowego mebla i co równie ważne – uwolnić swoją kreatywność!