Poznański budynek zdobył "architektonicznego Oscara". Wrażenie robi oryginalna fasada
Poznański budynek mieszkalny Atal Warta Towers zdobył nagrodę w konkursie European Property Awards w kategorii „Architektura wielorodzinna”. Międzynarodowe jury doceniło polski projekt za oryginalny wygląd i innowacyjne rozwiązania.
Atal Warta Towers z prestiżową nagrodą
W tegorocznej edycji European Property Awards nazywanej często „Oscarami architektury” doceniono kilka polskich projektów. Prestiżową statuetkę zdobyła m.in. luksusowa rezydencja Dune House zaprojektowana przez Przemka Olczyka.
Natomiast w kategorii budynków wielorodzinnych jury przyznało główną nagrodę poznańskiej inwestycji Atal Warta Towers.
Warto wspomnieć, że budynek doceniono już kilka lat temu – w 2019 roku dzieło pracowni AP Szczepaniak zdobyło nagrodę w międzynarodowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards w kategorii „Mixed use”.
Oryginalna bryła, nietuzinkowa fasada
Charakterystyczny budynek przy ul. Rataje w Poznaniu zaprojektowali architekci z pracowni AP Szczepaniak.
Atal Warta Towers mierzy aż 60 m wysokości i liczy 18 kondygnacji. To jeden z najwyższych budynków w całej Wielkopolsce. Znajdziemy tutaj 352 mieszkania i 15 lokali usługowych, a także dwukondygnacyjny parking podziemny.
Sam budynek wyróżnia nietuzinkowa, geometryczna bryła oraz intrygująco wykorzystane kontrasty kolorystyczne w elewacji.
Dzięki wertykalnym i horyzontalnym podziałom powstały mniejsze bryły, które poprzesuwaliśmy względem siebie. Zróżnicowaliśmy wysokość poszczególnych części tak, aby uzyskać wrażenie lekkości. Charakterystycznym elementem jest kilkumetrowe nadwieszenie nad linią zabudowy, w którym umieściliśmy wejście główne
- mówi o projekcie Artur Szczepaniak z AP Szczepaniak.
Budynek stoi na naturalnym wzniesieniu, co tylko podkreśla wrażenie monumentalizmu. Z okien rozciąga się piękny widok na Wartę oraz poznańskie Stare Miasto.
Warto też wspomnieć o oryginalnej elewacji, która tworzy niepowtarzalny klimat budynku. Dzięki zastosowaniu jasno- i ciemnoszarych tynków szlachetnych udało się stworzyć oryginalne kontrasty. Natomiast obwodowe balkony i loggie z balustradami z mlecznego szkła ozdobiły elewację efektownymi horyzontalnymi pasami.
Źródło:
- bryla.pl
- propertydesign.pl
- label-magazine.com