Program Pierwsze Mieszkanie zaakceptowany. Rząd spłaci twój kredyt
Wczoraj rząd zaakceptował projekt programu Pierwsze Mieszkanie i ogłosił datę jego startu: 1 lipca tego roku. Zgodnie z założeniami programu oprocentowanie na kredyt hipoteczny ma wynieść 2%, co pozwoli Polakom spełnić marzenie o zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Kto skorzysta z rządowych dopłat? Jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy!
Program Pierwsze Mieszkanie
Projekt ustawy o programie Pierwsze Mieszkanie został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pierwsze wzmianki o projekcie komunikowano już pod koniec 2022 r.
Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch części. Pierwsza to Bezpieczny Kredyt 2%, druga to Konto Mieszkaniowe, czyli specjalne konto oszczędnościowe, na którym będzie można odkładać pieniądze na zakup nieruchomości. Oba instrumenty mają pomóc Polakom w spełnieniu marzeń o zakupie pierwszego mieszkania lub domu.
Bezpieczny Kredyt 2 procent
By otrzymać dofinansowanie państwa i kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim beneficjent musi mieć nie więcej niż 45 lat i udowodnić, że nie jest i nigdy nie był właścicielem mieszkania lub domu. W przypadku małżeństw lub rodziców i dzieci, te warunki musi spełnić przynajmniej jedno z nich.
W ramach programu Pierwsze Mieszkanie można zaciągnąć kredyt o wysokości nieprzekraczającej 500 tysięcy złotych w przypadku jednej osoby, a w przypadku małżonków lub rodziców – 600 tys. zł. Wkład własny kredytobiorców nie będzie mógł przekroczyć 200 tys. zł.
Rządowe rozwiązanie przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat tak, by w efekcie oprocentowanie zobowiązania przez cały ten czas utrzymywało się na poziomie 2% plus marża banku. Ma to zagwarantować stabilny poziom rat kredytu.
Według polskich władz będzie to praktycznie równoznaczne z powrotem do warunków udzielania kredytów hipotecznych sprzed okresu pandemii, kiedy WIBOR 3M utrzymywał się na stabilnym poziomie 2-3%.
Co to oznacza w praktyce? Na jakie zniżki mogą liczyć osoby, które skorzystają z rządowego programu i niższych kredytów?
Przy kredycie na 320 tysięcy złotych na 25 lat, w tej chwili rata wynosi 3322 złote, a przy Bezpiecznym Kredycie rata będzie wynosiła 1825 złotych, a więc znacząca różnica, koło 1500 złotych na racie kredytu, w jednym tylko miesiącu
- zapewnia Mateusz Morawiecki.
Jeszcze nie wiadomo, które banki wezmą udział w programie Pierwsze Mieszkanie. Wiadomo natomiast, że instytucje finansowe muszą podpisać umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który jest bezpośrednim źródłem finansowania dopłat do rat.
Z Bezpiecznego Kredytu 2% będzie można skorzystać od lipca 2023 do 2027 roku. Mateusz Morawiecki przyznał jednocześnie, że jeśli program okaże się sukcesem, będzie szansa na jego przedłużenie.
Źródło:
- tvn24.pl
- superbiz.se.pl