Projekt DIY – ekologiczne woskowijki. Zrobisz je w parę minut!

2024-04-12 9:48

Woskowijka to zdrowa alternatywa dla niezdrowych opakowań żywności. Zamiast folii aluminiowej i stretchowej oraz pudełek na lunch z tworzywa sztucznego wybierz woskowijki – wielokrotnego użytku i biodegradowalne. W ten sposób zadbasz o siebie i planetę, ograniczając ilość śmieci, zwłaszcza plastiku. Woskowijki są piękne i eko! Zobacz, jak łatwo je zrobić – instrukcja w galerii poniżej!

Zero waste to idea godna pochwały. Chrońmy planetę dla przyszłych pokoleń! Zobacz, jak prowadzić dom, nie marnując niemal niczego i minimalizując ilość odpadów.

Spis treści

  1. Co to jest woskowijka?
  2. Dlaczego woskowijki są eko?
  3. Jak używać woskowijek?
  4. Jak zrobić woskowijkę – to proste!
  5. Woskowijki to pomysł na spersonalizowany ekoprezent!
  6. Bądź kreatywna i eko!

Co to jest woskowijka?

Nazwa woskowijka powstała z kompilacji słów woskowa owijka (wg SJP: Owijka to jest to, co służy do owinięcia czegoś; osłonka). Woskowijka to kawałek bawełnianej czy lnianej tkaniny (chodzi o to, by nie zawierały plastiku i były biodegradowalne) nasączony naturalnym woskiem, najczęściej pszczelim. Są również wersje z dodatkiem żywicy drzewnej i olejku jojoba.

Woskowijki DIY – to mniej śmieci!
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Woskowijki nie tylko wyglądają uroczo! Są bardzo praktyczne, bo wielorazowego użytku, a co najważniejsze – dla nas zdrowsze! To świetny zamiennik wszelkich jednorazowych opakowań, jak choćby papieru śniadaniowego czy torebek foliowych, oraz pojemników z tworzywa sztucznego. Używając ich na co dzień, szybko się przekonasz, o ile mniej wynosisz tych frakcji do śmietnika, przy okazji przyczyniając się do ochrony środowiska..

Dlaczego woskowijki są eko?

Woskowijki to ekologiczny zamiennik dla plastikowych pojemników na żywność oraz jednorazowych opakowań takich, jak:

  • folia aluminiowa,
  • folia stretchowa,
  • plastikowe torebki,
  • pudełka z tworzyw sztucznych na lunch i żywność przechowywaną,
  • papier śniadaniowy,
  • torebki papierowe.

Produkcja tych powszechnie używanych opakowań wiąże się z powstaniem śladu węglowego oraz ogromnej ilości śmieci, a ponadto – wycinką lasów. Warto pamiętać, że ogromne ilości mikrocząstek plastiku i innych substancji przenikają z nich do środowiska, skażając ziemię, wody i powietrze. Proces rozkładu tych śmieci jest bardzo powolny i obciążający naturę, a nawet ich recykling także pozostawia ślad węglowy i wiąże się z kosztami. Jednorazowe opakowania (poza papierowymi) nie są również w sposób bezpośredni obojętne dla naszego zdrowia, w przeciwieństwie do woskowijek.

Woskowijki mają same zalety:

  • Powstają z tkanin biodegradowalnych (bawełna, len) i naturalnych wosków.
  • Są sposobem ma zmniejszenie ilości śmieci (drugie życie dla tkanin, brak śladu węglowego przy produkcji opakowań).
  • Mają właściwości antybakteryjne.
  • Nadają się do wielokrotnego użytku (łatwo się je myje i przechowuje).
  • Można je kupić, ale łatwo zrobić je samodzielnie.
  • Są idealne na spersonalizowany ekoprezent!
  • Można je używać na sto sposobów – zobacz galerię zdjęć poniżej!

Jak używać woskowijek?

Już wiemy, z czego są wielorazowe woskowijki i do czego możemy ich używać, a teraz dwa słowa o tym, jak używać woskowijek, by długo nie trafiły na śmietnik:

  • Po każdym użyciu woskowijkę opłucz pod letnią (nie gorącą!) wodą. Uporczywe zabrudzenia myje się delikatnie gąbką z dodatkiem płynu do naczyń i płucze. Potem przypnij tkaninę do sznurka, by woda odciekła, i gotowe.
  • Nigdy nie susz woskowijek na kaloryferze czy na słońcu, bo wosk się roztopi!
  • Gdy wykruszy się wosk z tkaniny, co po kilku miesiącach może się zdarzyć (u nas do tego nie doszło mimo regularnego używania), uzupełnij braki i ponownie przeprasuj woskowijki.
  • Czyste woskowijki przechowuj w przeznaczonej na nie szufladzie albo pudełku.
Suszenie woskowijek
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Opłukane woskowijki zawieś na sznurku, by woda odciekła. Przypnij je spinaczem tak, by jak najmniej zagiąć narożnik. Woskowijki stosunkowo szybko schną, bo woda po prostu spływa po wosku. Nie susz woskowijek na słońcu ani na kaloryferze, bo wosk się roztopi!

Jak zrobić woskowijkę – to proste!

Warto przygotować sobie od razu co najmniej kilka woskowijek. Niech różnią się rozmiarem i kształtem – najpraktyczniejsze są kwadratowe i okrągłe. Malutkie koła mogą zastąpić korki do butelek.

Aby zrobić woskowijkę, potrzebne będą:

  • ładna bawełniana czy lniana tkanina,
  • naturalny wosk,
  • nożyczki,
  • żelazko,
  • papier do pieczenia,
  • rondelek, pędzel.

Tkaninę trzeba uprać w gorącej wodzie, suchą i wyprasowaną nasączyć woskiem, wprasować go gorącym żelazkiem i gotowe! Na początku artykułu w galerii zdjęć znajdziesz dokładną instrukcję wykonania woskowijek. Prawda, że to proste?

Woskowijki to pomysł na spersonalizowany ekoprezent!

Możesz przygotować woskowijki jako podarunek w duchu eko. Wybierając tkaninę, kieruj się upodobaniami lub wystrojem kuchni osoby, którą chcesz obdarować. Na pewno trafisz na odpowiedni kolor i wzór, który będzie wpisywał się w kuchenną aranżację albo – wiązał np. z hobby danej osoby. Jeśli jest ona weganką, pamiętaj, by użyć np. wosku sojowego, zamiast pszczelego.

Kamila Markiewicz-Lubańska (z lewej) i Maria Szymańska i ich osłonki na doniczki z opakowań typu tetrapak
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Kamila Markiewicz-Lubańska (z lewej), plastyczka, malarka i fotografka, oraz Maria Szymańska, stylistka i królowa DIY od lat robią fotograficzne sesje wnętrzarskie, portretowe i produktowe, pracują też nad autorskimi projektami DIY – głównie w duchu „zero waste”. Jednym z nich było właśnie wykorzystanie opakowań typu tetrapak.

Chcesz wiedzieć, jak kreatywnie wykorzystać kartony po soku, mleku itp. opakowania typu tetrapak? Zajrzyj do specjalnego tutorialu przygotowanego przez Kamilę i Marię.

Bądź kreatywna i eko!

– Staramy się na co dzień żyć w zgodzie z naturą i jak najmniej ją obciążać –mówią Kamila Markiewicz-Lubańska (z lewej), plastyczka, malarka i fotografka, oraz Maria Szymańska, stylistka, autorka projektów DIY. – Sesje zdjęciowe to nie jedyne nasze zajęcie. Tworzymy dodatki do wnętrz, promujemy życie w harmonii z przyrodą, prowadzimy różne warsztaty, wydajemy książki, robimy sesje wnętrzarskie i wiele innych rzeczy! W projektach DIY oraz książkach i podczas prowadzonych warsztatów staramy się przekazać miłość do przyrody, sztuki oraz pokazać, że każdy może wspaniale spędzić czas, a przy tym rozbudzić swoją kreatywność. Zapraszamy na nasze profile: FB: ZyjPieknie i IG: @_zyj_pieknie_ . Próbkę profilu instagramowego Kamili i Marysi możecie zobaczyć w galerii poniżej. 

Zgrzewarka próżniowa do pakowania żywności. Jakie urządzenie wybrać?

Nasi Partnerzy polecają