Projekt waszawskiego salonu fryzjerskiego doceniony za granicą! Wnętrza to prawdziwa petarda
Projekt był bardzo odważny jak na salon fryzjerski, ale opłaciło się. W efekcie powstało wnętrze, które łączy w sobie sztukę i piękno surowego stylu loftowego. Projekt zdobył również II nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie!
Autor: Tom Kurek
Bardzo efektowna jest szczególnie strefa stanowisk fryzjerskich. Na ścianie znalazło się długie lustro, które złożono z szeregu nieregularnych segmentów, a czarne obramowanie jakby lewitowało w powietrzu. Całość wygląda niezwykle dynamicznie.
Nowa twarz salonu fryzjerskiego Sylwii Gaczorek
Od samego początku intencją właścicielki salonu fryzjerskiego, Sylwii Gaczorek, było uczynienie z niego kreatywnej przestrzeni sztuki. Nową odsłonę salonu urządzono w stylu loftowym i wypełniono dziełami sztuki oraz awangardowymi rozwiązaniami.
Autorem tego unikatowego, choć (nie da się ukryć) odważnego projektu jest zespół architektów z prof. Janem Sikorą na czele, założycielem znanego gdańskiego biura Sikora wnętrza i wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Warto też wspomnieć, że projekt wnętrza warszawskiego salonu otrzymał niedawno drugą nagrodę w konkursie Global Design & Architecture Design Awards 2022 w kategorii „Interiors – Hospitality”. Międzynarodowe jury doceniło estetykę i nowatorski charakter wnętrza salonu Gaczorek z jego kontrastowymi zestawieniami barw i materiałów.
Loft, sztuka, awangarda
Wchodząc do salonu fryzjerskiego Sylwii Gaczorek od razu w oczy rzucają się ogromne bloki, które pokrywa srebrzysta folia budowlana. Bloki pełnią dwie ważne funkcje: z jednej strony rozświetlają całą przestrzeń, a z drugiej – dodają jej futurystycznego, awangardowego charakteru.
Wrażenie robi też jasna betonowa posadzka, którą w strefie barbera ozdabiają różnokolorowe plamy z farb przypominające ekspresyjne ruchy pędzla.
Zgodnie z intencją właścicielki, we wnętrzu swoje miejsce znalazło mnóstwo dzieł sztuki. Są tu współczesne rzeźby nawiązujące do dzieł z epoki antyku, a także obrazy, w tym autorskie dzieło prof. Jana Sikory. Tłem dla nich są surowe ściany z płyt gipsowo-kartonowych. Dla uzyskania głębi wnętrza niektóre ze ścian pomalowano czarną farbą.
Mimo że we wnętrzu dużo się dzieje, dalekie jest ono od chaosu. Jest w nim za to dużo lekkości i energii, a każdy element ma swoje miejsce, np. stół do gry w bilard!
- Musimy przyznać, że inwestorka odważnie przyjmowała każde pomysły od foli budowlanej na kubikach, przez stalową rzeźbę zasłon po podłogę zachlapaną różnobarwną farbą. Wnętrze miało być #instafriendly, miało być eksperymentalne i abstrakcyjne jak żaden inny salon fryzjerski w Polsce. Mimo to jest też funkcjonalny, mamy tutaj aż 16 stanowisk fryzjerskich i oddzielną strefę BARBERA z rzeźbą męskiego torsu. – mówi o projekcie architekt Dominik Tyburski, współpracujący przy realizacji.
(czytaj dalej pod galerią)
Zajrzyj do warszawskiego salonu Sylwii Gaczorek:
Autor: Tom Kurek
Bardzo efektowna jest szczególnie strefa stanowisk fryzjerskich. Na ścianie znalazło się długie lustro, które złożono z szeregu nieregularnych segmentów, a czarne obramowanie jakby lewitowało w powietrzu. Całość wygląda niezwykle dynamicznie.
Surowe piękno
Surowy styl loftowy dominuje także w części reprezentacyjnej, a więc w recepcji i poczekalni. Stanowisko recepcyjne wykonano z surowego, porowatego betonu. Znajdująca się za nim stalowa zasłona doskonale współgra ze ścianami pokrytymi srebrną folią.
Poczekalnię zaaranżowano w centralnej części salonu. Wyposażono ją w dwie ogromne skórzane kanapy i dwa stoliki – jeden z przezroczystego pleksi, a drugi z betonu i szkła.
Bardzo efektowna jest też strefa stanowisk fryzjerskich. Na ścianie znalazło się długie lustro, które złożono z szeregu nieregularnych segmentów, a czarne obramowanie jakby lewitowało w powietrzu. Całość wygląda niezwykle dynamicznie.
Gdzieniegdzie na gipsowo-kartonowych ścianach celowo zostawiono widoczne łączenia szpachlą. Ma to sprawiać wrażenie niedokończenia aranżacji, choć jest to kompletny, w pełni dokończony projekt. Całe wnętrze oświetlają dmuchane lampy, które podkreślają awangardowy charakter wnętrza.