Przed wojną wypoczywała tu wojskowa elita. Zrujnowany górski hotel przejdzie metamorfozę
Historia Wojskowego Domu Wypoczynkowego „Salamandra” w Kościelisku sięga czasów przedwojennych. Zamknięty w latach 90. budynek niszczał, ale niedawno kupił go jeden z warszawskich deweloperów. Planuje urządzić tu hotel i SPA.
Wojskowy Dom Wypoczynkowy w Kościelisku
Dawny Wojskowy Dom Wypoczynkowy ulokowany na zboczu Butorowego Wierchu w Kościelisku powstał w latach 1937-1939. Inicjatorem był wielki miłośnik gór, generał Tadeusz Kasprzycki, adiutant Józefa Piłsudskiego.
Początkowo modernistyczny budynek służył elicie Wojska Polskiego jako miejsce wypoczynku. Po wojnie nieruchomość trafiła w ręce Wojska Ludowego i przez kilka dekad gościła wojskowych oraz ich rodziny.
Niewiele wiadomo o okolicznościach towarzyszących opuszczeniu „Salamandry” – najprawdopodobniej odbyło się to w pośpiechu, ponieważ jeszcze do niedawna hotel pełen był porzuconych przedmiotów i dokumentów należących do poprzednich lokatorów.
Warto zwrócić uwagę na oryginalną bryłę budynku, która powstała w nurcie architektury modernistycznej, popularnej w latach 30. XX wieku. Kaskadowa forma budynku została wpisana w strome zbocze, dzięki czemu z najwyższych pięter można cieszyć oczy piękną panoramą Tatr.
Hotel „Salamandra”
Jak donosił Onet w 2022 roku, obiekt zyskał nowego właściciela, który rozpoczął częściową rozbiórkę hotelu. Buldożery usunęły jedynie fragmenty powstałe w okresie PRL-u, zostawiając jedynie oryginalną, przedwojenną bryłę.
Dziś już wiemy, że w dawnym Wojskowym Domu Wypoczynkowym powstanie nowoczesny hotel „Salamandra”. Pomysłodawcą pomysłu jest firma Core Development oraz grupa Dobry Hotel. Za projekt architektoniczny hotelu odpowiada zakopiańska pracownia Kahl-Gaczorek Architekci, a za wystrój wnętrz – Bernatowicz Architektura.
W hotelu „Salamandra” znajdzie się m.in. siłownia, basen, strefa wellness, park linowy, sala konferencyjna i klubowa oraz restauracja z zapierającym dech widokiem na Tatry.
Z opublikowanych wizualizacji hotelu wynika, że twórcy postawili sobie za cel przywrócenie hotelowi klimat przedwojennego modernizmu i efektowne połączenie go z nowoczesnością.
Aranżując hotelowe wnętrza, architekci zdecydowali się wykorzystać moc kontrastów – miękkie i przytulne tkaniny stworzą intrygujący duet z surowym, zimnym kamieniem. Meble oparte na stalowej konstrukcji zyskają tapicerowane elementy inspirowane siedziskami z lat 30.
Ponadto, bryła hotelu zyska duże panoramiczne przeszklenia, stalowe akcenty i panele z fornirowanych płyt.
Trudno określić, kiedy powstanie hotel „Salamandra” – wiadomo natomiast, że wciąż trwają prace koncepcyjne.
Źródło:
- wp.pl
- onet.pl
- propertydesign.pl