Oto zwycięzcy III edycji konkursu Roca One Day Design Challenge 2021
Tegoroczna edycja konkursu Roca One Day Design Challenge ze względu na pandemię koronawirusa odbyła się online. Uczestnicy stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania innowacyjnej przestrzeni łazienkowej, a poziom przygotowanych przez nich prac był bardzo wysoki. Dowiedz się, kto stanął na podium i zobacz nagrodzone projekty!
Konkurs Roca One Day Design Challenge 2021
W dniu 8 października 2021 roku odbyła się III edycja konkursu Roca One Day Design Challenge, organizowanego przez firmę Roca. Przed uczestnikami stanęło, ogłoszone w briefie na początku dnia konkursowego, zadanie polegające na przeprojektowaniu produktu łazienkowego, tak aby jego nowy kształt pozwolił na łatwiejsze pakowanie, układanie oraz transport w możliwie najmniejszej objętości, co uwzględnia cały cykl życia danego wyrobu w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Młodzi projektanci musieli przygotować propozycje spełniające te wymagania w zaledwie 6,5 godziny, zanim umieścili swoje prace na stronie internetowej konkursu. Zwycięzcy zostali ogłoszeni za pośrednictwem oficjalnego konta na Instagramie @rocachallenge, zaś uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 22 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Projekty oceniało jury złożone z uznanych profesjonalistów ze świata designu i architektury, w składzie:
- Dorota Koziara – projektantka, artystka, architektka wnętrz, dyrektorka artystyczna i kuratorka wystaw,
- Marta Sękulska-Wrońska – Prezeska Oddziału Warszawskiego SARP, członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów,
- prof. Michał Stefanowski – projektant biura INNO+NPD i kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
- Agnieszka Wasilewska – Prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego,
- Joanna Dec-Galuk – Dyrektorka marketingu Roca Polska.
Zwycięzcy konkursu Roca One Day Design Challenge 2021
Projekty konkursowe oceniane były pod kątem dobrego połączenia funkcji z formą produktu, możliwości jego wyprodukowania, oryginalności zastosowanych rozwiązań, a także poprawy komfortu użytkowania. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami jury postanowiło wybrać jako zwycięski projekt: „BATHROOM STARTER KIT”, przyznając nagrodę w wysokości 1000 EURO dla jego autorek: Natalii Hołoś i Anny Czapli – studentek Politechniki Śląskiej.
Jury doceniło projekt za, jak podkreśliła jego członkini, Dorota Koziara: „Innowacyjny pomysł połączenia wszystkich elementów łazienki w spójny kompakt, jedno opakowanie, co pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni transportu. Całość świetnie nadająca się do sprzedaży online. Dodatkowym atutem jest samo piękno projektu i zaproponowanie wariantów kolorystycznych”.
Drugą nagrodę, o wartości 700 EURO, przyznano projektowi: „RE:DESIGN DUPLO ONE”, przygotowanemu przez Celinę Glazik i Piotra Krzyżania z „W Punkt-design studio”.
Jak uzasadnił, prof. Michał Stefanowski, jest to: „Projekt teoretycznie mało atrakcyjny, właściwie niezauważalny, nie uwodzi formą i stylem. Dotyczy elementu niewidocznego dla użytkowników – zbiornika na wodę w toaletach wiszących. Tradycyjny zbiornik na wodę z tworzywa został w nim zastąpiony elastycznym workiem, który w transporcie jest płaski i nie zajmuje miejsca. Mądry i innowacyjny pomysł”.
Trzecią nagrodę o wartości 400 EURO zdobył projekt „BOX-BATH”, stworzony przez Karolinę Świstak.
Jak podkreśliła członkini jury, Marta Sękulska-Wrońska: „Nagrodę przyznano za pomysł redukcji kubatury największego elementy wyposażenia łazienki, jakim jest wanna, w celu zwiększenia efektywności transportu, z jednakową atencją traktując walory estetyczne produktu, pozwalając na uzyskanie poetyckich aranżacji wnętrza z jego użyciem”.
Poza nagrodami głównymi, jury przyznało również 7 wyróżnień – otrzymali je:
- Gabriela Kawińska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (za projekt modułowej wanny wolnostojącej Lily),
- Aleksandra Chmiel i Martyna Zawieja z „Martyna Zawieja Studio” (za projekt umywalki łazienkowej Omnis),
- Agata Drożdż i Kalina Szyszka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (za projekt umywalki łazienkowej La Volée),
- Marta Bukowska i Agata Wierzbowska z Politechniki Gdańskiej (za projekt baterii bezdotykowej aslant),
- Anna Gardziejewska i Marcin Winnicki (za projekt baterii Industria),
- Zuzanna Telka i Jan Wilczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (za projekt umywalki Misa),
- Mateusz Dzieciuch (za projekt baterii prysznicowej DUVA).
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wirtualnej wystawie dostępnej na stronie internetowej Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.