Sensualizm - rzeźba Ryszarda Piotrowskiego

2019-02-19 14:59

„My też jesteśmy z Grecji” – to tytuł jednej z wystaw Ryszarda Piotrowskiego, któremu bliskie są klasyczne kanony piękna. Rzeźbiarza najbardziej zajmuje ludzkie ciało, temat podejmowany w kulturze europejskiej od starożytności.

Rzeźba, Ryszard Piotrowski
Autor: Jacek Marczewski Rzeźba, Ryszard Piotrowski

Sztuka ma ujawnić emocje i je wywoływać – twierdzi Ryszard Piotrowski. Jego rzeźby wyrażają ideę życia w harmonii, w którym rozwój ducha idzie w parze z dbałością o ciało. Artysta wybiera szlachetne materiały i skupia się na perfekcji wykonania. Rzeźbi w marmurze kararyjskim, srebrze (technika repusu), brązie, ceramice i drewnie. Jego marmurowe rzeźby szczególnie upodobali sobie Holendrzy, mają je w prywatnych kolekcjach także Amerykanie. Artysta najbardziej lubi wystawiać we Francji. Ostatnia ekspozycja jego prac w XVII-wiecznej rezydencji królewskiego jubilera na przedmieściach Orleanu spotkała się z wielkim zainteresowaniem. – Takich tłumów autentycznie zainteresowanych sztuką na wernisażu w Polsce się nie spotyka. Zapytany, dlaczego sztuki, a zwłaszcza rzeźb, jest tak mało w naszych wnętrzach, docieka: – Nie ma kultury w mediach i nie ma w domach. Sztuki się nie promuje, nie edukuje społeczeństwa, likwiduje galerie, nie organizuje przeglądów. Zagadnięty o to, czym kierować się przy wyborze prac, radzi: – Powinno się kupować dzieła, które nam się podobają, a by podobała nam się wartościowa sztuka, trzeba jeździć po świecie, odwiedzać galerie, dużo oglądać. Prace Piotrowskiego odnajdują się zarówno we wnętrzach stylowych, np. w przestrzeni XIX-wiecznego budynku New Town Theatre w Edynburgu, gdzie miał wystawy podczas dwóch kolejnych edycji Fringe Festival, czy hotelu Bellotto (dawny Pałac Prymasowski), gdzie również można było oglądać jego dzieła, i w nowoczesnych obiektach jak Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie także prezentował prace. Piotrowski chętnie eksponuje rzeźby na wspólnych wystawach z malarzami. – Nie konkurujemy, znakomicie się uzupełniamy – twierdzi. Na ekspozycji w stołecznej Aksonometrii jego rzeźby sąsiadują z nowoczesnymi meblami. Prace Piotrowskiego można kupić także w warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Obecnie artysta, zaprzyjaźniony z Grzegorzem Wasowskim i Fundacją Wasowskich, pracuje nad projektem pomnika Starszych Panów – Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Ryszard Ignacy Piotrowski - artysta rzeźbiarz

Ryszard Piotrowski jest absolwentem Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której także wykładał. Od stanu wojennego działa jako niezależny twórca na rynku komercyjnym. Więcej dzieł sprzedaje za granicą niż w kraju, tam też wystawia częściej niż w Polsce. Więcej: www.ryszardpiotrowski.art.pl

Joanna Roszkowska. Struktury intymne – wystawa rzeźby
Nasi Partnerzy polecają