Słynny japoński architekt odwiedza Polskę. Shigeru Ban tworzy budowle... z papieru

2022-10-25 12:39

Konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”, zorganizowana w warszawskim pawilonie SARP za nami. Wydarzenie było okazją zastanowienia się, jak świat architektury i budownictwa może wspierać rozwiązania podczas na kryzysów społecznych. Do Polski przyleciał z tej okazji sam Shigeru Ban – słynny japoński architekt, który razem z ekspertami ze swojej dziedziny opowiedział o przedsięwzięciach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk

Aktualne wydarzenia na terenie Ukrainy to temat, który wpływa na codzienność każdego z nas. Nie jest on obcy również architektom. Swoją działalnością mają oni realną szansę na niesienie pomocy osobom w kryzysie.

To właśnie tworzenie konceptów wychodzących naprzeciw potrzebom społeczeństwa jest myślą przewodnią Shigeru Bana. Japoński architekt słynie z pracy na rzecz wsparcia humanitarnego, a także stawiania na ekologiczne materiały.

Jego Paper Partition System wykorzystano w tym roku na terenie Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji i Niemiec w celu przygotowania schronień dla osób uciekających przed rosyjskimi atakami. Z inicjatywy marki Geberit architekt przyjechał do Warszawy i opowiedział o swoich nowatorskich rozwiązaniach.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk

Serię inspirujących wystąpień rozpoczął gość honorowy Shigeru Ban wykładem „Balancing Architectural Works and Social Contributions”. Zdobywca Nagrody Pritkera, zwanej „architektoniczną Nagrodą Nobla”, podzielił się ze słuchaczami, jak wyglądają kulisy jego zawodowych działań. Twórca opowiedział o tym, jak powstał jego system papierowych przegród, który daje poczucie prywatności osobom przebywającym w tymczasowych schronach. Swoim poruszającym wystąpieniem zainspirował wielu do zwrócenia uwagi na wyzwania, przed jakimi mogą stanąć w przyszłości młode pokolenia.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk

Po wystąpieniu japońskiego architekta, Peter Morgenstein przedstawił swoje przemyślenia dotyczące tego, jak działania architektury mogą być empatyczne i wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. Następnie usłyszeliśmy więcej na temat wykorzystania Paper Partition System w Ukranie, czym podzielił się ze zgromadzonymi Oleksiy Vostrykov.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk

Rury tekturowe Shigeru Bana zastosowano również na terenie Polski. Dzięki współpracy wielu instytucji na początku marca 2022 roku projekt japońskiego twórcy pojawił się w miejscach przygotowanych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia dowiedzieliśmy się podczas wystąpienia Artura Jőrgena, Jerzego Łątki i Huberta Trammera. To z inicjatywy ostatniego z wymienionych prelegentów doszło do spotkania z Shigeru Banem w Warszawie.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk

Wśród specjalistów z dziedziny architektury i działalności społecznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, znaleźli się także Łukasz Piątek, Kosma Kołodziej, Anna Pashynska, Tania Pashynska, Anca Bolohan, Magda Garncarek i Dorota Sibińska. Każde z nich podzieliło się własnym spojrzeniem na pracę projektantów w kontekście kryzysów humanitarnych na podstawie realizacji na rzecz uchodźców, w których brali udział. Niezwykłe spotkanie zakończyło się sesją pytań do wszystkich prelegentów. Słuchacze mogli rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące poruszanych tematów, a także podzielić się własnymi przemyśleniami z koreferentami.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk

- Trzydzieści lat serie ceramiki łazienkowej Nova, a następnie Nova Top i Nova Pro firmy Koło, były i są najbardziej popularnymi seriami obecnymi w łazienkach użyteczności publicznej. Niemal każdy z mieszkańców naszego kraju zetknął się z naszymi miskami wiszącymi, kompaktami, umywalkami i pisuarami w urzędach, biurach, szkołach, uczelniach wyższych lub szpitalach i przychodniach. Nasza ceramika towarzyszyła przemianom na rynku budowlanym przed i po wejściu do Unii Europejskiej.

Od kwietnia 2023 ta seria zmienia nazwę na Selnova, zmienia się także brand! Staje się ceramiką uznanego producenta stelaży podtynkowych, szwajcarskiej firmy Geberit. Połączenie rozpoznawalnej i budzącej zaufanie ceramiki z niezawodnymi stelażami podtynkowymi otwiera nowy rozdział w naszej firmie. Wierzymy, że będzie także ułatwieniem dla naszych klientów: architektów, projektantów instalacji i wnętrz oraz inwestorów. – podkreślił Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk

Wydarzeniu towarzyszyła nastrojowa muzyka na żywo.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk

Doznania artystyczne odbiorców zostały dopełnione odsłonięciem instalacji Hanczar Studio, autorstwa: Przemysława Słowika i dr Szymona Hanczara.

Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk
Shigeru Ban
Autor: Iwona Dziuk
Nasi Partnerzy polecają