"Słoiki" nie chcą się meldować w Warszawie, miasto zachęci ich darmową wyprawką. Co w niej będzie?

2022-09-07 9:33

Warszawski ratusz ubolewa, że w Śródmieściu nie zameldowało się około 20 – 30% mieszkańców. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko ma taki obowiązek, ale przede wszystkim jest to w ich interesie. Urzędnicy mają jednak pomysł, jak ich do tego zachęcić.

Warszawa ul. Jana Pawła II
Autor: getty images/dzika_mrowka

Dlaczego brak meldunku to taki problem? 

Brak meldunku, to brak pieniędzy, jakie Śródmieście mogłoby otrzymać z miejskiego budżetu. Te realnie mogłyby wesprzeć rozwój dzielnicy, a także po prostu ułatwić i umilić mieszkańcom życie. Przeznaczony by je nie tylko na sprzątanie, utrzymanie zieleni, remonty, ale także nowe projekty inwestycyjne. 

Przy okazji każdy kolejny zameldowany mieszkaniec to cenna informacja dla urzędników, którzy, mając wgląd w statystyki dotyczące chociażby demografii dzielnicy, mogą wyciągnąć wnioski na temat tego, jaki projekt należałoby wesprzeć pieniędzmi z budżetu. I tak, jeśli okazałoby się, że duża część mieszkańców to osoby starsze, można byłoby pomyśleć o udogodnieniach przeznaczonych typowo dla ich grupy wiekowej, jeśli dane pokazałyby z kolei, że gros stanowią rodzice z dziećmi, pieniądze można byłoby wydać na nowe place zabaw itd.

Urzędnicy ze Śródmieścia podkreślają również kwestie bezpieczeństwa. Dane na temat ilości mieszkańców danej dzielnicy mogą być bardzo istotne chociażb dla służb ratunkowych w przypadku jakiegoś kryzysu. 

Nagroda za meldunek

Urzędnicy dzielnicy postanowili zachęcić mieszkańców Śródmieścia do meldunku za pomocą wyprawki, która będzie rozdawana już od 12 września. Każdy otrzyma bilet do teatru i kina oraz gadżety opatrzone napisem “Zakochaj się w Śródmieściu”.

Aby zameldować się w tej dzielnicy, należy udać się do Biura urze Administracji i Spraw Obywatelskich (ul. Kruczkowskiego 2) lub jego dowolnego oddziału na terenie Warszawy. Tę sprawę można załatwić także przez internet. 

Obowiązek meldunkowy

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności w przypadku zmiany miejsca pobytu każdy obywatel Polski, ale także cudzoziemiec ma 30 dni, aby to zgłosić. Często jednak te formalności nie są dopełniane, zapewne dlatego, że ustawodawca nie przewidział kar za ich brak. Tymczasem nie jest to szczególnie uciążliwa procedura, można ją załatwić bez wychodzenia z domu, przez internet. Tradycjonaliści, aby się zameldować, muszą udać się do urzędu gminy, na której terenie mieszkają. Co ważne, meldunek na pobyt stały jest bezpłatny, a na pobyt czasowy jego koszt wynosi 17 zł. Nie wiąże się on z koniecznością wymiany jakichkolwiek dokumentów.