Słynny architekt Shigeru Ban w Polsce. Opowie o swoich niezwykłych projektach dających schronienie uchodźcom
Działalność japońskiego architekta Shigeru Bana, który poszukuje narzędzi do walki z problemami uchodźczymi i zmianą klimatu. Podczas konferencji „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” w Warszawie opowie o swoich realizacjach oraz o tym, jakie wartości przyświecają jego pracy.
Japoński wizjoner odpowiada na potrzeby ludzkości
Shigeru Ban to niezwykły architekt, który swój talent pożytkuje do tego, aby transformować otaczającą go rzeczywistość. Jako projektant stawia czoła ogromnym wyzwaniom dotykającym społeczeństwo. U podstawy niezwykłych konceptów Shigeru często leżą proste rozwiązania, jak chociażby innowacyjne wykorzystanie tekturowych rur, które znakomicie się sprawdza przy tworzeniu przestrzeni dla osób poszukujących schronienia przed wojną i innymi zagrożeniami. Dzięki tej koncepcji powstają miejsca do edukacji, zgromadzeń społecznych, czy kultów religijnych. System ten poprzez przemyślany wybór materiałów jest jednocześnie krokiem przeciwdziałającym zmianom klimatycznym. W 2014 rok twórca otrzymał za swoje prace, będące drogowskazem i inspiracją dla współczesnych projektantów, Nagrodę Pritzkera, wyróżnienie zwane „architektoniczną nagrodą Nobla”.
Paper Partition System pomaga uchodźcom
W ostatnim czasie projekt Shigeru Bana został wykorzystany na terenie Ukrainy, Słowacji, Francji i Niemiec, pomagając uchodźcom, którzy w wyniku rosyjskiej agresji zostali pozbawieni dachu nad głową. Paper Partition System pomógł poprawić warunki w miejscach przebywania uchodźców także w Polsce: w Chełmie, Wrocławiu, Przemyślu, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, powiecie jarosławskim i Warszawie. Co więcej, w Chełmie wykonano elementy przesłane do ośrodków pomocowych w Ukrainie. W nieco zmodyfikowanej wersji system posłużył jako stelaż ekspozycyjny wystawy „Plany na przyszłość | LAB” w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Niektóre z użytych tam rur wcześniej służyły uchodźcom w Chełmie.
Konferencja w Warszawie
Konferencja ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” odbędzie się 28 września 2022 r., w Pawilonie SARP obok Pałacu Zamoyskich, przy ulicy Foksal 2 w Warszawie. W roli prowadzącej spotkanie wystąpi Magda Maciąg, architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA. Podczas konferencji dowiemy się więcej o realizacji Paper Partition System, ale też o pozostałych realizacjach znakomitego architekta, o których opowie sam Shigeru Ban. Jego wykład uzupełnią prezentacje osób, które wypracowane w jego pracowni rozwiązania wdrażają na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski, a także prezentacje innych przykładów architektury dla uchodźców zrealizowanych w 2022 roku w Polsce, Ukrainie i Rumunii.
Program konferencji
12:30-12:35 wprowadzenie
12:35-13:45 wykład Works and Humanitarian Activities Shigeru Ban
13:45-14:30 Prezentacje osób realizujących na terenie Europy, dla uchodźców dotkniętych nasileniem rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, rozwiązania wypracowane w pracowni Shigeru Ban Architects
Implementation of the Paper Partition System in the Ukraine Oleksiy Vostrykov (pracownia architektoniczna Re+, Lwów)
Empathy in Architecture Peter Morgenstein (Wydział Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie), Ľubica Šimkovicová (Manifest2020, Słowacja)
Wdrażanie projektów pomocowych Shigeru Bana w Polsce Artur Jőrgen (absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej), Jerzy Łątka (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej), Hubert Trammer (Okrągły Stół Nowego Europejskiego Bauhausu)
14:30-15:00 lunch
15:00-15:55 Prezentacje osób zaangażowanych w realizację różnych przykładów architektury dla uchodźców dotkniętych nasileniem rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie
Ukraińsko-polski coworking na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej Łukasz Piątek (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej)
Adaptacja małego biurowca w Bydgoszczy na dom dla rodzin uchodźców z Ukrainy Kosma Kołodziej (Bydgoszcz pomaga Ukrainie - Fundacja Diversity Polska)
From rapid repurposing of abandoned buildings to social housing prototype Anna Pashynska (inicjatywa CO-HATY, Iwano-Frankiwsk), Tania Pashynska (inicjatywa CO-HATY, Iwano-Frankiwsk)
A safe shelter away from home Anca Bolohan (Habitat for Humanity Romania)
Ukraińska szkoła w biurowcu Magda Garncarek (Empty Room, inicjatorka kampanii „Otwieramy szkoły”), Dorota Sibińska (xystudio)
15:55-17:00 Pytania do prelegentów konferencji
Organizatorem wydarzenia jest marka Geberit. Konferencja organizowane jest w partnerstwie z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Spotkanie kierowane jest do architektów, studentów i wszystkich zainteresowanych. Serwis Urządzamy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Bezpłatna rejestracja na konferencję: konferencja Shigeru Ban i architektura dla uchodźców