Aż trudno uwierzyć, że mieszkały tu krowy. Starą oborę przerobiono na bibliotekę
Dawna obora w Dorset za sprawą londyńskiego studia Crawshaw Architects zyskała nie tylko nowe życie, ale również nową funkcję: stała się biblioteką i biurem! Inspiracją do nowej aranżacji budynku stała się kolekcja książek klienta dotycząca klasycznej architektury palladiańskiej. W tym stylu zostało utrzymana drewniana arkada o sklepieniu kolebkowym.
Od ponad 40 lat wąska, ceglana stodoła marniała w oczach, a jej stan z każdym rokiem się pogarszał. Dawno temu trzymano w niej krowy, ale później tę przestrzeń wykorzystano na przechowywanie maszyn rolniczych czy sprzętu ogrodniczego.
Mimo wszystko architektom zależało na zachowaniu dotychczasowego charakteru budynku. Nie interweniowali więc zbytnio w jego konstrukcję. Wymieniono jedynie dwie oryginalne więźby dachowe
W samym centrum biblioteki znajduje się nawa, gdzie postawiono stół z krzesłami oraz szara kanapa. Z obu stron otaczają ją regały książkami. Taki plan nawiązuje do klasycznych form architektonicznych, o których, jak już wspomniano we wstępie, traktuje wiele książek klienta pracowni. Biurka rozmieszczono w bibliotece w ten sposób, by w dzień padało na nie jak najwięcej naturalnego światła. Bezpośrednio nad nimi zawieszono długie lampy, dzięki czemu będzie tu można czytać również wieczorami, nie martwiąc się o swój wzrok.
Większość wnętrza wypełnia jasne, lite dębowe drewno. Wykonano z niego nie tylko podłogę, meble, ale też arkady i samo sklepienie, którego pozostałą część przeszklono, aby jak najbardziej doświetlić wnętrze naturalnym światłem.
– Wnętrza mają formę klasycznej biblioteki, mimo że do jej aranżacji wykorzystano oryginalny budynek. Całość odnowiono przy użyciu materiałów i technik tradycyjnej stolarki i metaloplastyki. Przykładowo sklepienie, kolumny, stoły, siedzenia czy półki wykonano z litych desek. Doskonale są na nich widoczne wszelkie sęki czy skazy – wyjaśniają architekci z Crawshaw.
W północnej części budynku zorganizowano biuro. Zdobi je oryginalna więźba dachowa, a od biblioteki dzielą półokrągłe, szklane drzwi i okna. W środku stodoły znalazło się również miejsce na niewielką łazienkę, mały hol i kuchnię.