Starasz się o dodatek elektryczny? Oto powody, dla których możesz go nie dostać
W ramach ustawy zamrażającej ceny prądu, która rozpatrywana jest obecnie w Senacie, osoby wykorzystujące do ogrzewania pompę ciepła lub energię elektryczną, mogą ubiegać się o jednorazowe dopłaty do prądu. Są jednak sytuacje, w których nasz wniosek może zostać odrzucony…
Zamrożenie cen prądu to już fakt
Nowa ustawa przewiduje zamrożenie cen prądu (stawki tegoroczne) na konkretnym poziomie rocznego zużycia. Limity różnią się dla poszczególnych grup i przedstawiają się następująco:
- 2000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych
- 2600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami
- 3000 kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny
- 3000 kWh dla rolników
Po ich przekroczeniu trzeba będzie płacić za 1 kWh już po nowych, wyższych stawkach, które będą obowiązywać w 2023 roku.
By skorzystać z ulgi i wyższych limitów należy złożyć odpowiedni wniosek do swojego sprzedawcy prądu nie później niż do 30 czerwca 2023. Do wniosku konieczne jest dołączenie dokumentów poświadczających przynależność do danej grupy, m.in. zaświadczenie z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego, ważną Kartę Dużej Rodziny czy zaświadczenie o niepełnosprawności.
Kto nie dostanie dodatku elektrycznego?
W ustawie znalazła się również informacja o nowym dodatku elektrycznym, o który mogą się ubiegać gospodarstwa domowe wykorzystujące energię elektryczną do ogrzewania, a także pompy ciepła.
Dla większości takich domów dodatek wynosi jednorazowo 1000 zł, natomiast jeśli zużywamy więcej prądu, minimum 5000 kWh, możemy liczyć na rządowe wsparcie w wysokości 1500 zł.
WAŻNE: wnioski o dodatek elektryczny należy składać w swojej gminie do 1 lutego 2023 roku. Pieniądze mają być wypłacane w marcu 2023.
Nie każdy, kto ogrzewa mieszkanie prądem dostanie pieniądze. Jest kilka sytuacji, w których nasz wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego może zostać odrzucony:
- jeśli nie zgłosimy naszego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
- jeśli złożyliśmy już wniosek o dopłacie do węgla
- jeśli wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony
- jeśli złożyliśmy już wniosek o dodatek do ciepła [ustawa z dn. 15 września 2022 r. - przyp. Red.]
- jeśli wniosek o dodatek do ciepła został pozytywnie rozpatrzony
Nie możemy ubiegać się o kilka dodatków jednocześnie. Jeśli więc korzystamy z kilku sposobów ogrzewania domu, chcąc uzyskać wsparcie od państwa, musimy zdecydować się na jeden i wtedy złożyć odpowiedni wniosek.
Źródło: fakt.pl