Światowy finał konkursu Roca Master Design Challenge. Poznaj zwycięzcę!
Barcelona gościła uczestników jedynego ekspresowego konkursu designu, którego celem było przedstawienie koncepcji zgodnych z ustanowionymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Ceremonii rozdania nagród przewodniczył Xavier Marcet, doradca turystyki i kreatywnego przemysłu (Councilor of Tourism and Creative Industries), i Xavier Torras, dyrektor komunikacji i marki Roca w prezydium miasta Saló de Cent.
Zwycięzcy 13. edycji Roca One day design challenge – błyskawicznego konkursu Roca, który odbył się w 12 krajach w 2019 roku – przybyli do Barcelony, aby wspólnie przeżyć coś niespotykanego, I edycję konkursu na poziomie Master Design Challenge. Wydarzenie wsparły Centrum Designu w Barcelonie (BCD, Barcelona Centre de Disseny) oraz fundacja We Are Water Foundation.
Gala rozdania nagród odbyła się 22 stycznia 2020 pod przewodnictwem Xaviera Marceta i Xaviera Torrasa w prezydium miasta Saló de Cent po dwóch dniach intensywnej pracy. Uczestnicy realizowali swoje zadania w różnych częściach miasta. Xavier Torras zauważył: „jako dyrektor fundacji WAW analizowałem projekty pod kątem realizacji celu zrównoważonego rozwoju i z dumą mogę stwierdzić, że wszystkie projekty biorą pod uwagę te jakże istotne kwestie, pokazując świadomość projektanta przyszłości, który jest wrażliwy na globalne problemy”. Jednocześnie Xavier Marcet podkreślił, że : „Barcelona to miasto szczególnie wrażliwe na inicjatywy, które mają na celu wzrost kreatywności w powyższych kwestiach, a Roca właśnie takie realizuje”.
Zadanie konkursowe polegało na tym, żeby zaproponować nowy typ umywalki, uwzględniający dodatkowe funkcje.
Ahmad Alkattan z uniwersytetu Heriott-Watt w Dubaju wygrał główną nagrodę z 22 uczestników – laureatów z 12 krajów, w których odbył się konkurs ODDC. Jego projekt proponuje mobilną umywalkę. Jej zaletą jest to, że można z niej korzystać bez konieczności przemieszczenia się, ponieważ umywalka ma koła i dwa zbiorniki na wodę świeżą i szarą. Może być sterowana z telefonu. Isabel Pintado, dyrektor zarządzająca w firmie Wilson Associates, twierdzi, że: „Projekt uczy nas nowego spojrzenia na element wyposażenia łazienkowego, który nie musi być statyczny i w zasadzie może się przemieszczać poza jej obszar”.
Nagroda za projekt wykorzystujący najlepsze materiały została przyznana Polce, Wiolecie Petynii.