Szklany dom wśród drzew, a za oknem... cmentarz. Nietypowa budowla jest na sprzedaż
Ten niezwykły szklany dom, który zagrał m.in. w serialu Luther, właśnie wystawiono na sprzedaż za 8,3 miliona dolarów. Jednak nie każdy będzie chciał i mógł tu zamieszkać, i wcale nie chodzi o cenę. Z jego okien rozciągają się widoki na jeden z najstarszych cmentarzy w Londynie, Highgate! Jego nowi właściciele część nagrobków będą mieć pod samym nosem.
Grey House to czteropiętrowy budynek znajdujący się na północy Londynu. Na sprzedaż został wystawiony zaledwie miesiąc temu, a już cieszy się ogromną popularnością. Przyciąga przede wszystkim osoby, które pracują w branżach kreatywnych oraz technologicznych.
Zbudowany w 2008 r. z betonu i szkła dom zdobył wiele nagród architektonicznych, m.in. w 2009 r. RIBA (Royal Institute of British Architects), czyli najważniejszą nagrodę architektoniczną w Wielkiej Brytanii.
Jak Grey’s House wygląda w środku?
Agenci nieruchomości, którzy odpowiadają za sprzedaż tego domu, twierdzą, że jego obecni właściciele praktycznie niczego nie zmienili, odkąd go kupili. Dom wygląda mniej więcej tak samo jak w 2008 r.
Ponoć jego niezwykłym atutem jest jego akustyka, nie wiadomo, czy to celowy zabieg czy zbieg okoliczności. W każdym razie docenili to jego właściciele, którzy umieścili w nim nie tylko pianino, ale i harfę. Do tej pory co roku organizowali tam imprezy, podczas których muzyka była grana na żywo.
W Grey House są cztery sypialnie. Dwie znajdują się na pierwszym piętrze, skąd jest widok na niewielki ogródek, a dwie na parterze. Każda z nich jest wyposażona w łazienkę. Z kolei w piwnicy urządzono kino z prawdziwego zdarzenia! Jest nowoczesne, a jednocześnie bardzo przytulne.
Dom otoczony jest zielenią, dlatego wychodząc na jego ostatnie piętro, podobno można się tu poczuć jak w domku na drzewie. Tam właśnie znajduje się kuchnia. Za pomocą jednego przycisku można odsunąć połowę sufitu i wpuścić do środka naturalne światło! Tym samym kuchnię można zamienić w taras, a właściwie powiększyć już ten istniejący. Jedyne, co trzeba zrobić, to złożyć szklane drzwi.
To właśnie stamtąd można zobaczyć ogromny cmentarz w całej okazałości! Z pewnością jednak nie są to widoki dla wszystkich. Agentka nieruchomości odradza jego zakup rodzinom z małymi dziećmi, przede wszystkim ze względu na dużą ilość schodów i szkła.
Dom z widokiem na cmentarz
Na uwagę zasługuje nie tylko sam projekt domu, ale również otoczenie. Ile ludzi na świecie może powiedzieć, że pijąc poranną kawę, może spoglądać na XIX-wieczne nagrobki?
Cmentarz Highgate założono właśnie w XIX w. i pochowano na nim do tej pory około 170 tys. ludzi. W czasie rewolucji przemysłowej populacja Londynu wciąż rosła, więc wkrótce nie było już gdzie chować zmarłych. Brytyjski rząd podjął decyzję o założeniu aż siedmiu cmentarzy na obrzeżach miasta. Jednym z nich był właśnie Highgate. Pierwszą pochowaną na nim osobą była 36-letnia Elizabeth Jackson, która zmarła w 1839 r.
Cmentarz ten to miejsce spoczynku Karola Marksa, Georga Michaela oraz Henry’ego Graya, autora “Gray’s Anatomy”, czyli kultowego podręcznika anatomii prawidłowej.
Przeczytaj również:
- Najpiękniejsze i najdziwniejsze cmentarze świata. Urzekają nie tylko architekturą
- Oto najdroższa nieruchomość w Londynie. W środku to ruina
- Żelazny tron, wnętrza rodem z Hogwartu, ogród z "Alicji w Krainie Czarów". Cena czynszu zwala z nóg
- Nie będzie równych i równiejszych. W Olsztynie powstanie "amerykański" cmentarz