Sztuka w zasięgu ręki. Wystawa malarstwa „Yes Art” w Domotece
Obcowanie ze sztuką rozwija wyobraźnię oraz dostarcza wielu pozytywnych wrażeń estetycznych. Artystki z grupy 3xA stawiają też na terapeutyczny walor malarstwa. Poprzez twórczość starają się uciec od problemów codzienności, a także poszukują uniwersalnych wartości, na których można się oprzeć w obliczu współczesnych kryzysów. Dzieła trzech artystek – Anety Gwóźdź, Aleksandry Hajdas-Rutkowskiej i Aleksandry Wiszniewskiej – można podziwiać do 31 sierpnia w Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka. Wystawę zorganizowano we współpracy z Project ART.
Trendy w aranżowaniu wnętrz potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. Dziś natomiast szczególnie poszukujemy autentyczności i oryginalności, a to zapewniają dzieła sztuki. Dlatego warszawska Domoteka wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Wystawa „Yes Art” to prezentacja obrazów trzech zdolnych artystek. Każde z dzieł nie tylko zachwyca formą i pomysłowością, lecz także stanowi gotowy element wysmakowanego wnętrza. Co ważne, obrazy są również oferowane w sprzedaży po bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki temu dobra sztuka jest teraz w zasięgu szerokiego grona odbiorców.
Trzy osobowości, wspólna wrażliwość
W skład grupy 3xA wchodzą trzy artystki: Aneta Gwóźdź, Aleksandra Hajdas-Rutkowska oraz Aleksandra Wiszniewska. Druga z wymienionych malarek zawodowo zajmuje się także projektowaniem wnętrz. Wystawa „Yes Art” stanowi pierwsze wspólne dokonanie grupy. Każda z artystek reprezentuje inną postawę twórczą, a ich style malowania różnią się między sobą. Niemniej dzieła prezentowane na jednej powierzchni kreują spójną, intrygującą kompozycję. Na wystawie w Domotece subtelnie wydzielono przestrzenie dla poszczególnych artystek, dzięki czemu odwiedzający mogą zarówno zagłębić się w indywidualne przekazy twórcze, jak i mieć harmonijny ogląd całości.
A jakie tematy podejmowane są w dziełach? Artystki z grupy 3xA przyglądają się przede wszystkim kobiecie i jej złożonej rzeczywistości. Z jednej strony eksplorują codzienność, z drugiej zaś – uczucia, marzenia i tęsknoty. Motyw przewodni stanowią też wszelkie holizmy: celebrytoholizm, zakupoholizm, konsumpcjonizm i narcyzm, w których grzęźniemy każdego dnia. W malarstwie grupy 3xA nie chodzi jednak wyłącznie o odwzorowanie problemów, lecz przede wszystkim o pokazanie ich różnych aspektów, a także kreatywne przetworzenie przez pryzmat żywiołów. Artystki dodatkowo wprowadzają do świadomości piąty żywioł, którym jest kosmos. Ten zaś kojarzy się z czeluścią, mnogością przestrzeni i rzeczywistości, co odpowiada temu, gdzie się poruszamy oraz jak czujemy.
Punkt oparcia
Swoistym motywatorem dla twórczości grupy 3xA stało się zmienne otoczenie, a przede wszystkim przesyt związany ze złymi wiadomościami. W sytuacji gdy ciągle słyszymy, że świat się kończy, przyroda umiera, a my żyjemy na kredyt naszej planety, pojawia się naturalna potrzeba odskoczni oraz wykreowania azylu, w którym można się schronić, a także poszukać wartości dających radość. Śmiech, luz, dostrzeganie piękna – to zapewnia sztuka. Dzięki niej można odzyskać radość życia, znaleźć siłę, by powitać nowy dzień, cieszyć się kolorem, kształtem, a także rozwijać umysł na nowych płaszczyznach. Warto zauważyć, że takie podejście jest silnie umocowane w tradycji. Nawet słynny pesymista Arthur Schopenhauer szukał schronienia i sensu właśnie w sztuce.
Wielkie otwarcie
Świetną okazję do poznania twórczości grupy 3xA stanowił wernisaż wystawy, który odbył się 2 lipca. Zaproszeni goście mogli nie tylko kontemplować sztukę, lecz także porozmawiać z samymi artystkami oraz poszukać inspiracji wnętrzarskich. Prezentowane dzieła spotkały się z wyjątkowo pozytywnym odbiorem. Dało się również zauważyć mnogość gust, które zaspokajały obrazy – każdy z odwiedzających był w stanie wskazać jeden (lub ich grupę) robiący największe wrażenie. W dyskusjach pojawiały się też gotowe pomysły, jak zaaranżować wnętrze z wybranym dziełem w roli głównej. Spotkanie z malarstwem umilała oprawa muzyczna – recital skrzypcowy w wykonaniu Marceliny Stawowy.
Sztuka i aranżowanie wnętrz znajdują coraz więcej punktów wspólnych. A co ważne, posiadanie własnego, jedynego w swoim rodzaju dzieła wcale nie wiąże się z kosmicznym wydatkiem. Wystawa „Yes Art” doskonale to pokazuje. Można ją odwiedzać do 31 sierpnia 2020 roku w lokalu na parterze w godzinach otwarcia Domoteki.
Autor: Aleksandra Wiszniewska / Domoteka, materiały prasowe
Aleksandra Wiszniewska, Pranie
Domoteka to pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany wyposażeniu wnętrz. Położona niespełna 20 minut od centrum Warszawy, posiada w swojej ofercie produkty ponad 600 marek z całego świata. Klienci Domoteki, poza wyposażeniem do wszystkich pomieszczeń domu czy mieszkania, znajdą tu także bogatą gamę usług, kompetentny personel, a przede wszystkim inspiracje i wiedzę wzorniczą. Właścicielem DOMOTEKI jest fundusz Pradera European Retail Parks – wiodący na rynku specjalistycznym fundusz i zarządzający aktywami centrów oraz parków handlowych w Europie i Azji. Pradera została założona w 1999 r., a jej portfel wart 3,1 miliarda euro zawiera ponad 51 centra i parki handlowe w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji, Turcji i Chinach, posiadających łącznie ponad 2300 sklepów. (www.pradera.com). Nieruchomością zarządza spółka BNP Paribas Real Estate Poland.