Tak złodzieje oznaczają mieszkania. Przyjrzyj się bo łatwo to przeoczyć!

2024-05-13 13:01

Złodzieje znów aktywnie grasują w Krakowie i porozumiewają się ze sobą za pomocą tajemniczych znaków. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy nie wzięli na celownik również twojego mieszkania, wyjdź na klatkę schodową i sprawdź, czy nie zostało oznaczone. Jeśli coś znajdziesz, od razu daj znać sąsiadom oraz policji.

Spis treści

  1. Jakie metody mają złodzieje?
  2. Co robić, jeśli mieszkanie zostało oznaczone?

Kraków nie jest jedynym miastem, którego mieszkańcy musieli zmierzyć się z plagą włamań. Podobne oznaczenia stosują szajki w całym kraju. Tajemnicze znaki na klatce schodowej pojawiły się w tamtym roku chociażby w bloku na Ursynowie.

Jakie metody mają złodzieje?

Złodzieje szukają różnych sposobów, byle tylko wejść do naszego mieszkania, zabrać kilka cennych rzeczy i niepostrzeżenie z niego wyjść. Jedną z nich jest metoda na klamkę - rabusie wcześnie rano idą od mieszkania do mieszkania i naciskają klamkę. 

Ten, kto zapomniał zamknąć drzwi na noc, może się spodziewać, że kiedy się obudzi, wszelkich cennych rzeczy z przedpokoju już dawno nie będzie. A to tam zazwyczaj trzymamy portfele, klucze czy torebki! Można zatem nie tylko stracić gotówkę, ale też dokumenty czy karty kredytowe.

Oprócz tego złodzieje często też w ten sposób sprawdzają, kto nie zamyka drzwi na noc. Te mieszkania zostają oznaczone specjalnymi znakami niedaleko dzwonka, tuż nad lamperią. Tak właśnie było na ul. Traugutta w Krakowie. Mieszkańcy jednak szybko się zorientowali, wezwali policję, a ta potwierdziła ich przypuszczenia - mogą stać się ofiarą kradzieży.

Szajka złodziei w Krakowie
Autor: Facebook / Sąsiedzkie Podgórze / Anna Kutrzeba / bit.ly/4557QhB

Włamywacze są coraz ostrożniejsi. Wielu z nich nie działa na własną rękę, ale w zorganizowanych grupach. Zanim zdecydują się okraść dane mieszkanie, prowadzą obserwację, sprawdzają zwyczaje mieszkańców - łącznie z tym, kiedy wstają, kiedy wychodzą do pracy, kiedy z niej wracają, kiedy idą spać i czy mają psa.

Zanim kogoś okradną, chcą rzucić okiem na wnętrze mieszkania, by zdecydować, czy jest po co w ogóle przychodzić. Jeśli odwiedzi cię ktoś, kto wzbudza twoje podejrzenia, że nie jest tym za kogo się podaje (np. kominiarzem, policjantem czy pracownikiem spółdzielni), lepiej poinformować o tym sąsiadów. 

Kiedy mieszkanie przejdzie test pomyślnie i złodziej uzna, że warto je okraść, znaczy je za pomocą różnych symboli: liter, liczb, znaku nieskończoności, krzyżyków, fal, przekreślonych kółek itp. 

Jak podaje “Gazeta Krakowska” znaki te mogą odpowiednio oznaczać:

  • zygzak - psa
  • przekreślone koło - mieszkanie niewarte kradzieży
  • krzyżyk - plan włamania

Co robić, jeśli mieszkanie zostało oznaczone?

Warto zaprzyjaźnić się z sąsiadami i wzajemnie dbać o swoje mieszkania. Nie chodzi o zwykłe podlewanie kwiatków, ale przede wszystkim czujność. Dbaj również o to, by regularnie wyciągać pocztę ze skrzynek pocztowych. Jeśli jest przepełniona, to znak dla złodzieja, że kogoś od dawna nie ma w domu. Jeśli wyjeżdżasz, poproś o jej opróżnianie właśnie sąsiadów.

W przypadku gdy już znalazłeś znak nieopodal swojego mieszkania lub zauważyłeś takowy obok innego, poinformuj innych mieszkańców bloku oraz policję. Znaki trzeba od razu zmyć, aby ustrzec się kradzieży.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie znaki zostawiają złodzieje? Rozszyfrowujemy symbole pozostawiane przez włamywaczy!

  • Źródło: Gazeta Krakowska