Te pająki mieszkają w twoim domu - kątnik domowy i inne. Jak pozbyć się pająków z domu?
Dobra wiadomość jest taka, że większość z 280 gatunków jadowitych pająków występujących w Polsce unika kontaktu z człowiekiem. Zła – najbardziej kąśliwy i niebezpieczny uwielbia odwiedzać nasze domy. Ale takich „nieproszonych gości” jest więcej... Jak pozbyć się pająków z domu? Jest kilka sposobów.
Autor: Getty Images
Kątnik większy kąsa ludzi tylko w ostateczności, np. kiedy zostanie przez przypadek przez człowieka przygnieciony.
Spis treści
- Tygrzyk paskowany – wygląda jak osa, kąsa jak osa
- Sieciarz jaskiniowy – zachowaj dystans!
- Kątnik większy – strach ma wielkie oczy
- Jak pozbyć się pająków z domu?
- Te pająki mieszkają w twoim domu. Zdjęcia
- Co odstrasza pająki? Domowe sposoby na pająki
Tygrzyk paskowany – wygląda jak osa, kąsa jak osa
Tygrzyk paskowany nie stroni od ludzkich siedzib i chętnie zamieszkuje przydomowe ogrody. Ma charakterystyczne żółto-czarne pasy na odnóżach i biało-czarno-żółty odwłok.
Mimo że rzadko wchodzi w interakcję z człowiekiem, w bezpośrednim kontakcie może ukąsić i to dość dotkliwie. Osoby, które mają za sobą ugryzienie tygrzyka porównują ból do użądlenia osy. Auć...
Ciekawostka! Samice tygrzyków paskowanych zjadają swoich partnerów i to najczęściej jeszcze podczas kopulacji.
Sieciarz jaskiniowy – zachowaj dystans!
Sieciarz Jaskiniowy uznawany jest za najbardziej jadowitego pająka występującego w naszym kraju. Jak sama nazwa wskazuje – głównie spotkać go można w jaskiniach, ale ponieważ lubi wilgotne i ciemne miejsca, chętnie wije sobie gniazdko (a właściwie kokon i to o dość charakterystycznym wyglądzie) w studzienkach kanalizacyjnych i piwnicach domów.
Jeśli mamy to nieszczęście, że sieciarz zadomowił się w naszej piwnicy, lepiej trzymać się od niego z daleka, ponieważ ten pajęczak nie ma problemu z atakowaniem ludzi – jego ukąszenie jest bardzo bolesne i przypomina użądlenie szerszenia.
W miejscu ukąszenia może wystąpić opuchlizna i zaczerwienienie. W takim przypadku wystarczy ranę zdezynfekować. Jeśli jednak podejrzewamy u siebie uczulenie na jad, należy od razu skontaktować się z lekarzem.
Jak rozpoznać sieciarza jaskiniowego? Pająka łatwo dostrzec – ma błyszczący, rudobrązowy kolor. Samice osiągają 17 mm i mają grube odwłoki. Samce z kolei, mimo smuklejszego wyglądu, mają długie odnóża.
Kątnik większy – strach ma wielkie oczy
Kątnika spotkasz w swojej piwnicy, w narożnikach pomieszczeń, a także za meblami i w doniczkach.
Tego pajęczaka nie da się przeoczyć, ponieważ osiąga naprawdę duże rozmiary – nawet 8-10 cm! Konfrontacja z nim nie jest może tak niebezpieczna jak z sieciarzem jaskiniowym, ale sam rozmiar kątnika może wzbudzać strach i panikę.
Mimo swojego przerażającego wyglądu i rozmiaró, kątnik większy jest dość pożytecznym lokatorem – żeruje w nocy i pomaga oczyścić dom z rybików cukrowych, much, a nawet innych, mniejszych pająków.
Kątnik większy kąsa ludzi tylko w ostateczności, np. kiedy zostanie przez przypadek przez człowieka przytrzaśnięty podczas snu – jego jad nie zagraża zdrowiu, ale miejsce po ukąszeniu może boleć.
Jak pozbyć się pająków z domu?
By uniknąć pojawienia się tych nieproszonych gości na ośmiu nogach, ważne jest, by utrzymywać w domu (i piwnicy) czystość, regularnie usuwać brud oraz nagromadzony kurz w zakamarkach, np. za meblami.
Innym powodem, dla którego pająki pojawiają się w naszych domach są insekty. Z kolei insekty często kuszą np. rozsypane w kuchni produkty spożywcze (mąka, ryż, cukier), a także duża wilgotność czy kiepska wentylacja w domu. Warto więc zabezpieczyć żywność w kuchennych szafkach (zamknąć w szczelnych pojemnikach) i zadbać o odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu.
Te pająki mieszkają w twoim domu. Zdjęcia
Autor: Getty Images
Kątnik większy kąsa ludzi tylko w ostateczności, np. kiedy zostanie przez przypadek przez człowieka przygnieciony.
Co odstrasza pająki? Domowe sposoby na pająki
Autor: gettyimages
W Polsce pająki domowe nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ponieważ nie mają toksycznego jadu. Żyją jednak gatunki, których ugryzienie jest wyjątkowo nieprzyjemne (porównuje się je do ugryzienia przez szerszenia). To m.in. sieciarz – duży pająk, który wraz z odnóżami osiąga wielkość ok. 5 cm. Mieszka w jaskiniach, studzienkach kanalizacyjnych i w tunelach kolejowych.