Ten kościół zamieniono na biuro. Zobaczcie, jak wygląda tamtejszy open space
Kościół pw. św. Rodziny w St. Louis w stanie Missouri został wybudowany w 1929 r. Kiedy zamknięto go w 2005 r. został przekształcony w biuro, jednak po 17. latach zdecydowano się go sprzedać za prawie 2,5 miliona dolarów. Tak przekształcono jego wnętrza.
W 2006 r. świątynia przeszła gruntowny remont i zamieniono ją w biuro agencji reklamowej. Sam proces nie był łatwy. Dość powiedzieć, że przez pół roku trwały prace nad samym tworzeniem rysunków i projektów, a wszystkie prace budowlane ciągnęły się aż przez cały rok.
W środku trzeba było usunąć wszystkie ławki kościelne, aby po jednej stronie kościoła zrobić miejsce na 28 biurek, a po drugiej na niewielkie studio fotograficzne, które zajęło aż 1/3 powierzchni budynku (licząc po podłogach).
Chociaż w kościele urządzono biuro, jego wnętrza nie zostały przeobrażone w na tyle zdecydowany sposób, by nie czuć, że dalej znajduje się w świątyni. Dla Chrisa Franka i jego żony Megan, obecnych właścicieli budynku, było niezmiernie ważne, aby zachować wszystkie detale architektoniczne budynku. Wygląd zewnętrzny pozostał całkowicie niezmieniony.
W środku z kolei pozostawiono posadzki z lastryko, niektóre witraże, freski oraz obrazy przedstawiające postacie biblijne. Frankowie chcieli nawet oddać je do muzeum, ale powiedziano im, że mają większą wartość i są cenniejsze w swoim oryginalnym miejscu.
Salka konferencyjna zamiast ołtarza
Tam, gdzie kiedyś był ołtarz, dzisiaj jest sala konferencyjna, w której przy stole w kształcie podkowy może usiąść aż 30 osób. Ten mebel, zresztą jak wszystkie inne, został zrobiony na zamówienie.
– Wykonanie stołu do sali konferencyjnej było sporym wyzwaniem. Zakochałem się w tych nogach, ale producent obawiał się, że nie utrzymają ciężaru marmuru – powiedział Frank.
W związku z tym zatrudniono inżyniera, który zaprojektował taki system podparcia stołu, aby mieć pewność, że cała konstrukcja będzie stabilna oraz bezpieczna.
Kościół na sprzedaż
Teraz jednak budynek został wystawiony na sprzedaż. W cenie poza świątynią uwzględniono również pobliski budynek plebanii. Oba w sumie mają powierzchnię prawie 1500 m kw powierzchni.
Frank uważa, że idealnym nabywcą byłaby kolejna kreatywną firma. Można byłoby tam też stworzyć przestrzeń coworkingową.
– W St. Louis wszystkie przestrzenie coworkingowe są wyprzedane lub mają listy oczekujących – stwierdził Frank.
W świetle prawa kościół uważany jest za obiekt komercyjny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić go w przestrzeń mieszkaniową. Nie trzeba do tego żadnych dodatkowych pozwoleń. Już teraz jest tam pięć sypialni, dziewięć łazienek oraz kuchnia.
Przeczytaj również:
- Ten zabytkowy kościół zamienił się w bibliotekę. Od nowych wnętrz nie można oderwać wzroku
- Krakowski kościół na sprzedaż. Chciano z niego zrobić miejsce spotkań, ale finał będzie inny
- To pierwszy taki projekt w Polsce. Ksiądz zmieni kaplicę w bar mleczny
Źródło: insider.com