Ten zabytkowy kościół zamienił się w bibliotekę. Od nowych wnętrz nie można oderwać wzroku
Opuszczony, XIX-wieczny kościół w stylu neogotyckim znajdujący się w miejscowości Vught w Holandii z pomocą architektów nie tylko odzyskał dawny blask, ale również – zmienił swoją funkcję. Teraz mieści się w nim biblioteka, muzeum oraz restauracje. Wnętrza robią wrażenie! To trzeba zobaczyć!
Autor: Stijn Poelstra
Kościół zmienił się w bibliotekę
Kościół świętego Piotra w Vught, w Holandii powstał w 1884 roku. Świątynię w stylu neogotycko-neoromańskim zaprojektował niemiecki architekt Carl Weber. Malowidła ścienne, które zachowały się do dziś to dzieło cenionego artysty Charlesa Gripsa. W 1935 roku do kościoła dobudowano dwie boczne kaplice.
W 2005 roku kościół niestety zamknięto ze względu na zły stan budowli. Pięć lat później miasto wydało nakaz rozbiórki świątyni. Na szczęście kościół udało się uratować, dzięki współpracy i środkom finansowym lokalnych przedsiębiorców.
To z ich inicjatywy kościół wyremontowano i przemianowano w Centrum De Petrus, które swoje podwoje dla odwiedzających otworzyło w kwietniu 2018 roku.
Obecnie w dawnej świątyni mieści się biblioteka, muzeum miasta Vught, kawiarnia, restauracja oraz sklep oferujący rękodzieło z krajów Trzeciego Świata. W Centrum De Petrus działają także organizacje społeczne, odbywają się spotkania, wystawy sztuki i inne wydarzenia kulturalne.
Na wysokościach
Za nową odsłonę kościoła odpowiada biuro architektoniczne Molenaar & Bol & vanDillen Architects. Twórcy projektu zachowali pierwotną bryłę świątyni, malowidła oraz łuki sklepień. Większą część głównej nawy zajmują metalowe regały z książkami, stoły oraz stoiska sklepowe. Wszystkie te elementy zostały pomyślane tak, by łatwo można je było usunąć na potrzeby np. koncertu czy innego eventu.
Jednak to spektakularna, wijąca się ku górze antresola robi największe wrażenie na odwiedzających Centrum De Petrus. Konstrukcja umieszczona w bocznych nawach zapewnia dodatkową przestrzeń użytkową – na 500 metrach przestrzeni znajduje się miejsce do nauki, sale konferencyjne, a także instalacje grzewcze, oświetlenie i rozwiązania techniczne usprawniające akustykę wnętrza.
Warto dodać, że antresola wychodzi również poza mury kościoła. Jej elementy widoczne są na zewnątrz budowli, gdzie płynnie przechodzą w cztery pawilony połączone ze świątynią. W pawilonach znajduje się m.in. ogród i restauracja.
Źródło: archidaily.com, European Heritage Days, depetrus.nl, whitemad.pl
Zobacz więcej zdjęć wyjątkowej księgarni:
Autor: Stijn Poelstra