To jedyny taki blok w Polsce. Jeszcze niedawno był obiektem kpin, teraz można pozazdrościć mieszkańcom
Rosnące ceny za wodę, prąd czy gaz nie napawają optymizmem. Ale jest jeden blok w Polsce, któremu niestraszne są wysokie rachunki. Mieszkańcy wspólnoty Śląska 12 w Szczytnie od lat sami produkują prąd. To ewenement na skalę kraju!
Blok w Szczytnie sam produkuje energię elektryczną
Lokatorzy wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Śląskiej 12 w Szczytnie mogą pochwalić się całkowitą samowystarczalnością pod względem energetycznym. Od lat blok produkuje energię cieplną i prąd we własnym zakresie.
Wszystko dzięki szwedzkim pompom cieplnym pobierającym ciepło z ziemi, panelom fotowoltaicznym ustawionym na dachu i na balkonach.
Jak przyznaje prezes wspólnoty „Śląska 12” w Szczytnie, Zbigniew Chrapkiewicz głównym powodem inwestycji w odnawialne źródła energii były stale rosnące rachunki. Według jego obliczeń w 2013 roku wspólnota płaciła ponad 100 tysięcy złotych rocznie kotłowni, która ogrzewała blok.
By zmniejszyć rachunki i uniezależnić się od dostawców, w 2014 roku wspólnota zbudowała dwie szwedzkie pompy ciepła o łącznej mocy 120 kW. Pompy zbierają ciepło z ziemi i przekazują je następnie do instalacji grzewczej.
Blok wyposażono także w 153 panele fotowoltaiczne na dachu o mocy 39.7 kW. Wciąż jednak wspólnota musiała płacić za energię elektryczną do obsługi pomp. By zniwelować rachunki, postanowiono rozbudować sieć paneli fotowoltaicznych.
Pojawił się jednak problem z ich umiejscowieniem… Ale wtedy wspólnota wpadła na pomysł, by rozbudować malutkie balkony i właśnie na nich zamontować kolejne panele solarne. Tak też zrobiono. W efekcie powierzchnia mieszkań się powiększyła, a blok stał się całkowicie samowystarczalny energetycznie.
Ale to nie wszystko! Zasilane panelami słonecznymi pompy cieplne produkują nadwyżki energii, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie jej do sieci. W ten sposób wspólnota nie tylko oszczędza na rachunkach, ale także może zarabiać!
Realizacja tej „energetycznej fabryki” była możliwa dzięki licznym dofinansowaniom i pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Blok w Szczytnie to nie tylko doskonały przykład na to, jak dobrze wykorzystać granty, ale również dowód, że działając razem można naprawdę wiele osiągnąć. Kto wie, może inne wspólnoty mieszkaniowe w Polsce pójdą w jego ślady?