To jedyny taki przystanek autobusowy w Warszawie. Ratuje ludzkie życia
W Warszawie przy Alei Wilanowskiej 257 stoi przystanek, który nie wyróżnia się niczym szczególnym na pierwszy rzut oka. Jest to jednak przystanek wyjątkowy, bo nie odjeżdża spod niego żaden autobus, za to może uratować ludzkie życie.
Fałszywy przystanek w Warszawie
Czerwona wiata przystanku przy Centrum Alzheimera w Warszawie powstała z inicjatywy pracowników placówki. W przeszłości zdarzało się, że pacjenci dotknięci chorobą wychodzili z budynku i błądzili po mieście. Było to niebezpieczne i zagrażało ich życiu.
Ponieważ chorzy dotknięci Alzheimerem korzystają przede wszystkim z pamięci długotrwałej, utożsamiają przystanek z autobusem, a autobus z podróżą, często kierują się właśnie w takie miejsca.
Wsiadając do komunikacji miejskiej, potrafią odjechać daleko i zabłądzić. Takie podróże są wyczerpujące i mogą odbić się na zdrowiu pacjentów z Alzheimerem.
Dlatego pracownicy Centrum Alzheimera w Warszawie postanowili postawić przed placówką fałszywy przystanek autobusowy, by w razie ewentualnej „ucieczki” pacjenta można go było szybciej znaleźć. Nie zatrzymuje się przed nim żaden autobus, więc nie ma obawy, że „uciekinier” odjedzie stąd w niewiadomym kierunku.
Przystanek dodatkowo został zaprojektowany na wzór wiat autobusowych z lat 90., ponieważ taka forma jest najbardziej kojarzona przez seniorów z chorobą Alzheimera. Na przystanku przy al. Wilanowskiej 257 widnieją informacje o specjalistycznej pomocy, możliwościach leczenia i powstrzymywania choroby.
Eksperyment z fałszywym przystankiem po raz pierwszy przeprowadzono w Centrum Seniora Benrath w Dusseldorfie. Okazało się, że osoby dotknięte Alzheimerem, u których włączał się „tryb włóczęgi” (dromomania), kierowały się właśnie na postawiony przed budynkiem przystanek i cierpliwie czekały na autobus. Pracownicy ośrodka mogli więc szybciej odnaleźć pacjentów i przekonać ich do powrotu.
Przystanek to wspólny projekt pracowników Centrum Alzheimera w Warszawie, Zarządu Transportu Publicznego oraz firm Adpol i AMS.
Źródło:
- noizz.pl
- imokotow.pl