Trendy 2017. Dekoracyjne tkaniny i grube sploty: kilimy, makatki, makramy, gobeliny
Dekoracyjne tkaniny nie tylko cieszą oko, lecz także ocieplają wystrój – czasem nawet dosłownie! Prawdziwym hitem 2017 roku będą kilimy, ale to niejedyne ozdoby, które zawojują salony. Do łask wrócą również makatki, plecione makramy czy koronki – zwłaszcza w wersji folk.
Autor: agencjafree/living4media
Dekoracyjne gobeliny to prawdziwe dzieła sztuki. Świetnie prezentują się w eleganckim salonie w stylu klasycznym.
Dekoracyjne tkaniny to często domena twórczości ludowej. Nic zatem dziwnego, że wraz z popularnością stylu etno w 2017 roku będzie się sięgało po tego typu ozdoby. Inspiracje płyną z całego świata. Zwłaszcza makatki znane są w większości kultur, a najpopularniejsze kilimy pochodzą z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Do łask powracają też makramy – przede wszystkim w roli praktycznych ozdób, np. wiszących kwietników. Poniżej przegląd dekoracyjnych tkanin i ozdób, które mają szansę stać się hitami w 2017 roku.
To będzie modne w 2017 roku: ozdobne kilimy
Pod nazwą kilimy kryją się dość gęsto plecione tkaniny dekoracyjne, które przypominają nieco dywany. W ich designie dominują wzory geometryczne, paski, a także motywy roślinne. Kilimy cieszą się największą popularnością na Bliskim Wschodzie oraz w krajach Kaukazu i Azji Środkowej. Również w Europie, w tym w Polsce, powstawały (i wciąż powstają) znakomite kilimy. Niegdyś w ich projektowaniu brali udział tacy artyści, jak Stanisław Wyspiański, Zofia Stryjeńska czy Władysław Skoczylas.
Kilimy można wykorzystywać nie tylko do dekoracji ścian, lecz także przykrywania podłóg czy mebli. Tkaniny dekorowane wzorami geometrycznymi oraz ornamentami najlepiej sprawdzą się w aranżacjach w stylu etno, industrialnym, vintage czy w eklektycznych loftach. Z kolei kilimy bardziej nawiązujące do europejskiej sztuki dekoracyjnej (arrasów i gobelinów) polecane są do eleganckich wnętrz klasycznych.
Zainteresuje Cię również:
Jak urządzić salon: wybieramy tkaniny i materiały >>>
Tkaniny do sypialni: 23 pomysły na wystrój >>>
Jak bez remontu ocieplić wnętrze? >>>
Wielofunkcyjne makatki
Makatki to inny rodzaj tkanin dekoracyjnym – w porównaniu do kilimów są nieporównanie mniejsze. Najczęściej wykonuje się je z bawełny, lnu albo wełny. Są bardzo popularne w polskiej tradycji ludowej. Gładką tkaninę pokrywa się np. ozdobnymi haftami. Makatki często przedstawiają też sceny religijne. We współczesnych aranżacjach stanowią lekki optycznie element dekoracyjny. Najlepiej zawiesić je na ścianie, choć wykorzystywane są również w roli małych obrusów czy serwetek.
Autor: materiały prasowe IKEA
Nowa kolekcja JASSA dla IKEA będzie dostępna w sklepach od pczątku marca. Co znajdziemy w sklepach? Eklektyczną mieszankę mebli, tekstyliów i akcesoriów, inspirowana rękodziełem i wzornictwem z rejonu Azji Południowo-Wschodniej. Kolekcja bazująca na bogactwie wzorów i kolorów została stworzona w oparciu o naturalne surowce z zachowaniem unikalności każdego egzemplarza. Produkty będą w limitowanej ilości.
Powrót do klasyki – arrasy i gobeliny
W Polsce arrasy znane są przede wszystkim z Zamku Królewskiego na Wawelu. W XVI wieku sprowadził je z Brukseli król Zygmunt August. Nazwa tych dekoracyjnych tkanin pochodzi od francuskiego miasta Arras. Arrasy zawsze tkano w oparciu o karton dostarczony przez malarza – stąd pieczołowitość w przedstawianych scenach oraz ogromna wartość artystyczna. Takie tkaniny dekoracyjne niegdyś kosztowały fortunę, tym bardziej że wykorzystywano srebrne i złote nici. Od XVII wieku termin "arrasy" stopniowo zastępowano "gobelinami" (od manufaktury Gobelins w Paryżu). Późniejsze tkaniny był też tańsze w produkcji. Współczesne gobeliny mocno nawiązują do nowożytnej sztuki europejskiej. Ale inaczej niż w minionych wiekach są przyjaźniejsze dla budżetu. Polecamy je do wnętrz w stylu klasycznym, vintage, a jako intrygujący kontrapunkt – do eklektycznych loftów.
Zobacz też:
Naturalne materiały we wnętrzach - moda na len >>>
Jak ozdobić okno? Pomysły na dekoracje z tkanin >>>
Tkaniny dekoracyjne w stylu klasycznym często inspirowane są tzw. Toile de Jouy ("płótna z Jouy"). Przedstawiano na nich najczęściej radosne sceny rodzajowe i sielankowe. Wyróżniały się tym, że ilustracje (zwykle w kolorze błękitnym) tkano na białym tle. Współczesne "Toile de Jouy" pojawiają się na obiciach mebli, poszewkach, a także oprawione w ramki jako dekoracje ścienne.
Makramy w różnych rolach
Makrama to zarówno technika plecenia, jak i końcowy efekt pracy. Bez użycia szydełka czy drutów wiąże się sznury, co owocuje ciekawymi formami: kwietników, makatek, bransoletek czy nawet torebek. Makramy znane są właściwie na całym świecie, dlatego każdy region ma w swoim dorobku plecionki, którymi można się zainspirować – zwłaszcza aranżując wnętrze w stylu etno.
Autor: agencjafree/living4media
Granatowy zagłówek łóżka przypomina wakacyjny dom i atmosferę wakacji.
Hit 2017 roku: grube sploty
W 2017 roku popularność zdobędzie duńska filozofia celebrowania drobnych przyjemności, czyli hygge. W związku z tym w aranżacji wnętrz będą królować miękkie i ciepłe tkaniny, a stąd prosta droga do grubych wełnianych splotków czy puszystych futer. Grube sploty to jednak nie tylko pledy, lecz także poszewki na poduszki, tapicerki pufów i modne w 2017 roku makramy.
Pomysł na dekoracje: fouty
Fouty znane są od wieków w krajach arabskich i śródziemnomorskich. Są to cienkie tkaniny wykonane zwykle z lnu bądź bawełny i dekorowane ozdobnymi frędzelkami. Ich wykorzystanie jest bardzo szerokie: ręczniki, narzuty, obrusy, a nawet chusty. Warto na nie zwrócić uwagę w 2017 roku!
Autor: archiwum
Za pomocą tkaniny szybko można zmienić wystrój wnętrza. Zimą otulamy się ciepłymi pledami, kocami, miękkimi poduszkami. Grube i mięsiste materiały ocieplą aranżację wnętrza (materiały prasowe Jysk).
Autor: Anna Rychlewicz
Dekoracja okna w salonie stanowi idealne dopełnienie aranżacji wnętrz. Domyka projekt wnętrza, nadając mu jednocześnie nieprzeciętnego i ciepłego wyrazu. Fot. Pracownia Projektowa mDom