Trwa konkurs Linoleum od nowa. Na co będzie zwracać uwagę konkursowe jury?

2020-08-11 8:33

Trwa konkurs Linoleum od nowa, organizowany przez Fobo Flooring Polska, producenta linoleum meblowego. Do 30 września można zgłaszać swoje projekty i realizacje z wykorzystaniem linoleum marki Fobo. Jaka jest nagroda główna? I co będzie oceniać Jury?

Linoleum Meblowe - inspiracje
Autor: materiały prasowe

Dlaczego linoleum?

Wykorzystanie linoleum jako materiału konkursowego może być dla niektórych zaskoczeniem. Również dużym zaskoczeniem może być fakt, że linoleum jest w pełni naturalnym i biodegradowalnym materiałem, a przy jego produkcji nie wytwarza się szkodliwa dla środowiska ilość dwutlenku węgla. Linoleum wytwarza się z oleju lnianego, mączki drzewnej, kredy oraz żywicy z odżywiczanych drzew. Ponadto, linoleum to doskonały materiał do tworzenia mebli, ponieważ jest trwałe, giętkie, wodoodporne, bakteriostatyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Można wykorzystać je do tworzenia blatów biurkowych, stołów, frontów szafek, oparć i siedzisk krzeseł.

Konkurs ogłoszony w lutym 2020 roku przez Fobo Flooring Polska został skierowany do architektów, projektantów wnętrz, designerów, studentów ASP, a także stolarzy i wykonawców mebli. Jego celem jest wyłonienie najlepszej realizacji wykonanej przy użyciu Fobo Furniture Linoleum. Nagroda główna to 5 tysięcy złotych oraz publikacja w prasie i wsparcie medialne dla zwycięzcy. Projekty i zdjęcia swoich prac można zgłaszać do 30 września 2020 roku.

Konkurs Linoleum od nowa - na co będą zwracać uwagę jurorzy?

Jury składające się z ekspertów z różnych dziedzin wyłoni zwycięski projekt i realizację. Na co będzie zwracać uwagę jury?

Ważna będzie współczesna reinterpretacja materiału. Linoleum jest znane, ale kojarzone z meblami powstałymi w ubiegłych dziesięcioleciach. Trzeba je trochę odczarować, tak jak to miało miejsce w przypadku lastryko, które wróciło po latach do łask projektantów. Nie chodzi o nowe zastosowanie, ale o nowy pomysł na łączenie z drewnem, ze stalą i innymi materiałami. – mówi Jan Sikora, architekt wnętrz i profesor ASP w Gdańsku.

Liczymy na świeże podejście do tematu. Przy ocenie prac konkursowych ważny będzie dla nas szerszy kontekst prezentowanego projektu, np. czy dany obiekt ma dodatkowe funkcje, jak odpowiada na obecne potrzeby i problemy użytkowników, w jaki sposób wykorzystuje surowce naturalne, w jakim stopniu nadaje się do recyklingu. - dodają Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz (Grynasz Studio).

Liczę, że osoby biorące udział w konkursie przeanalizują, czym jest ten materiał, jakie ma właściwości i jakie dodatkowe wartości może wnieść w projekcie mebla. Jestem przekonany, że pod wieloma względami jest materiałem wyróżniającym się i być może nawet jedynym w swoim rodzaju, który ciężko zastąpić innym. Życzę więc każdemu uczestnikowi, by pochylił się nad właściwościami linoleum i wykorzystał je jako element wyróżniający projekt. - mówi Szymon Hanczar, projektant, wykładowca na wrocławskiej ASP.

Interesuje mnie to, czy projekt jest przemyślany nie tylko pod kątem tego jak wygląda, do czego służy, jak funkcjonuje. Interesuje mnie produkt zaprojektowany razem z całym cyklem jego życia, tak aby mógł być w ciągłym obiegu zamkniętym, również jako materiał. Circular design i systems thinking nie powinny być trendem czy wyjątkiem, benefitem lub wartością dodaną, lecz stać się jedynym akceptowalnym w projektowaniu kierunkiem. Jakkolwiek brutalnie czy radykalnie to brzmi – koncepcje produktów bez możliwości „życia” w obiegu zamkniętym nie powinny zwyczajnie powstawać. Wszystkiego mamy już wystarczającą ilość na planecie, nie potrzebujemy więcej. Natomiast potrzebujemy zagospodarować istniejące surowce i użyć ich tak, aby nie stały się już nigdy odpadami, tylko zaczęły funkcjonować w obiegu zamkniętym. - Dominika Zielińska ze studia architektonicznego Workplace.

Przeważnie stosujemy materiały w standardowy sposób opisany przez producenta. Dlatego jestem ciekawy kreatywności autorów zgłoszonych projektów, zwłaszcza studentów, którzy potrafią wychodzić poza schematy. Chcę zobaczyć linoleum w nowej odsłonie, szczególnie w kategorii Najlepszy Projekt. Natomiast w przypadku realizacji chciałbym zobaczyć prace, które zaprezentują doskonały, rzemieślniczy kunszt. – mówi Tomasz Augustyniak.

Chciałbym zobaczyć takie zastosowanie linoleum, jakiego jeszcze nie było. To materiał, który daje nowe możliwości, jestem ciekawy, jak autorzy projektów wykorzystają jego właściwości: grubość, kolory, wodoodporność, wytrzymałość. Mam nadzieję, że projektanci puszczą wodze fantazji i będziemy mieli trudny wybór. - mówi Tomasz Pydo ze studia Kabo & Pydo.

Więcej informacji o konkursie na stronie Fobo Flooring.