Trzy czwarte Polaków nie lubi swoich mieszkań. Najbardziej irytują nas dwie rzeczy
Mimo rosnących kosztów życia i cen materiałów budowlanych oraz wykończeniowych Polacy nie rezygnują z urządzania wnętrz. Większość z nas nie jest do końca zadowolonych z wyglądu naszych mieszkań, a szczególnie dwie rzeczy irytują nas najbardziej.
Jak mieszkają Polacy?
Kolejna odsłona raportu o warunkach mieszkaniowych Polaków przygotowanego przez markę VOX rzuca światło m.in. na to, co w naszych mieszkaniach nam przeszkadza, a także, o jakich wnętrzach marzymy.
Z badań wynika, że mimo względnego zadowolenia z aktualnych warunków mieszkaniowych, stale dążymy do zmian w naszych wnętrzach. Co piątemu z nas mieszka się bardzo dobrze, a co drugiemu – dobrze. Z kolei 29% respondentów badania chciałoby przenieść się do innego mieszkania.
Najprawdopodobniej ma to związek ze zbyt małym metrażem. Z raportu wynika, że jedna trzecia Polaków użytkuje dużo mniejszy metraż, niż by chciała – dotyczy to przede wszystkim mieszkańców dużych miast.
Aż 77% procent Polaków widzi pole do poprawy w zakresie funkcjonalności swojego domu czy mieszkania. Na duże zmiany, czyli np. kompleksowy remont decyduje się 1/5 badanych osób, natomiast ponad połowie wystarczą drobne zmiany, które poprawiają codzienny komfort, np. przemalowanie pokoju, wymiana pojedynczego mebla czy kupno nowych dodatków.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pleśń, wilgoć, chłód - tak mieszka się w Polsce. Co czwarty z nas żyje w groźnych dla zdrowia warunkach
Co nam przeszkadza najbardziej?
Oczywiście codzienny komfort nie zależy jedynie od metrażu czy liczby pomieszczeń, ale także od sposobu ich zagospodarowania. Nawet mała kawalerka, jeśli odpowiednio ją urządzimy, będzie przyjemną w użytkowaniu i funkcjonalną przestrzenią.
Jak wynika z raportu VOX, dwie rzeczy, które Polakom przeszkadzają w mieszkaniach najbardziej to: nietypowy kształt wnętrz i niewystarczająca przestrzeń robocza w kuchni.
Nieustawne mieszkania bardzo trudno zaaranżować, by w pełni spełniało nasze potrzeby. Z kolei mała ilość miejsca do przygotowywania posiłków to prawdziwa udręka, zwłaszcza gdy w mieszkaniu rezyduje kilkuosobowa rodzina.
Co jeszcze nas irytuje? Dość uciążliwe są błędy budowlane związane z konstrukcją budynku, a także nieatrakcyjne meble i dekoracje. Denerwują nas także nietrwałe materiały wykończeniowe, a 13% Polaków nie jest do końca zadowolonych ze strefy kąpielowej w swojej łazience i chciałoby wymienić wannę na prysznic lub odwrotnie.
Najczęściej myślimy o remoncie łazienki, kuchni i salonu. Niestety, tylko 65% Polaków przekuwa swoje marzenia o remoncie tych pomieszczeń w rzeczywistość – głównym powodem rezygnacji z gruntownego remontu są względy finansowe. Dużo częściej decydujemy się więc na drobne zmiany.
Ponadto, by maksymalnie zaoszczędzić, wiele osób urządza swoje mieszkania samodzielnie (42%). Ze wsparcia przyjaciół i rodziny korzysta natomiast 35% Polaków. Zaledwie 7% badanych decyduje się na pomoc profesjonalisty – architekta lub projektanta wnętrz (7%).
Mimo że w większości jesteśmy zadowoleni z tego, jak mieszkamy, stale dążymy do ulepszania i poprawiania swoich czterech ścian. Nie potrzebujemy kosztownych remontów i spektakularnych metamorfoz, by urządzić wnętrza, w których będziemy czuć się komfortowo.
Czasem wystarczy nowa tapeta lub przemalowanie mebla na ciekawy kolor. Jesteśmy też kreatywni i potrafimy znaleźć mnóstwo ciekawych i jednocześnie oszczędnych rozwiązań podczas aranżowania mieszkań.
Źródło: VOX