Trzy zabytkowe dworce przejdą totalną metamorfozę. Mamy wizualizacje
W ciągu ostatnich kilku lat odrestaurowano wiele zabytkowych dworców kolejowych w Polsce. Do nich dołączą niedługo trzy kolejne, tym razem z województwa mazowieckiego. PKP pokazały pierwsze wizualizacje odnowionych zabytków.
Modernizację przejdą budynki dworców kolejowych w Pilawie, Życzynie i Celestynowie. Inwestycje są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dworzec w Pilawie
Budynek dworca w Pilawie wzniesiono w 1877 roku. Z komunikatu Polskich Kolei Państwowych wynika, że dokładną renowację przejdzie unikatowa elewacja budynku mająca formę muru pruskiego.
Drewniane elementy elewacji zostaną poddane konserwacji, a ubytki w murze uzupełnione i pokryte tynkiem. Całość zostanie następnie pomalowana na biało.
Elewacja zyska kilka nowych elementów, m.in. zegary i napis „dworzec kolejowy w Pilawie”. By podkreślić unikatową fasadę budynku, zostaną zamontowane iluminacje subtelnie podświetlające bryłę dworca nocą.
Wnętrze również zostanie odrestaurowane z zachowaniem historycznych elementów. Poza stolarką okienną, kasową i drzwiową w kolorze brązowym, do dworcowych wnętrz wróci boazeria. Posadzkę ozdobi biało-czarna szachownica.
Reszta elementów wyposażenia wnętrza dworca w Pilawie będzie już nowoczesna, a więc gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także zegar.
Dworzec w Życzynie i Celestynowie
Dworzec w Życzynie (1883 rok) i Celestynowie (1900 rok) zbudowano w bardzo podobny sposób – prawie w całości z drewna. Ich bryła oraz wygląd elewacji różnią się od siebie jedynie kilkoma szczegółami.
Dworzec w Celestynowie jest w nieco gorszym stanie, dlatego jego elewacja przejdzie kompleksową renowację wraz z detalami architektonicznymi. Elewacja zostanie pomalowana na jasnopiaskowy kolor, a podziały zyskają kontrastowy, brązowy kolor. Podobny kolor będzie miała odnowiona stolarka okienna i drzwiowa.
Renowację przejdzie również dach dworca w Celestynowie. Z nowych elementów budynek zyska m.in. okrągły zegar od strony peronów, napis z nazwą dworca (na elewacji) oraz iluminację podświetlającą dworzec nocą.
Z kolei dworzec w Życzynie nie będzie potrzebował zbyt wielu prac konserwatorskich, ponieważ przeszedł gruntowną renowację w 2013 roku. Na elewacji dworca pojawią się teraz napisy z nazwą dworca oraz nowy zegar od strony peronów. Budynek zyska również nowy dach oraz kominy. Podobnie jak w Pilawie i Celestynowie, także i w Życzynie nie zabraknie subtelnej iluminacji fasady dworca.
Jeśli chodzi o wnętrza, w obu przypadkach elementy historyczne połączą się z nowoczesnymi. W Celestynowie na ściany wróci drewniana boazeria, a oczyszczeniu i konserwacji poddane zostaną zielono-beżowe płytki na posadzce.
Co ciekawe, pasażerowie korzystający z dworca w Celestynowie będą mogli podziwiać oryginalne ceramiczne włączniki oświetlenia oraz szyldy przy drzwiach odtworzone na wzór historycznych. Reszta wyposażanie będzie nowoczesna, a więc: rozkłady jazdy, zegar czy elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.
W Życzynie po renowacji ciekawie będzie prezentowała się posadzka z płytkami o kwietnym wzorze oraz ściany pokryte drewnianą boazerią. W holu zostanie też wyeksponowany zabytkowy piec kaflowy. Reszta elementów wyposażenia, tak jak w przypadku innych dworców będzie w pełni nowoczesna: ławki, zegar, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów czy gabloty z rozkładami jazdy.
Według planów wszystkie trzy dworce mają zostać oddane do ponownego użytku – już w nowej odsłonie – latem 2024 roku.
Źródło: warszawa.naszemiasto.pl