Tu mieszkania wyprzedają się błyskawicznie. 5 najpopularniejszych dzielnic Warszawy
Warszawa to świetnie rozwinięte i atrakcyjne pod wieloma względami miasto. Nic dziwnego, że z każdym rokiem liczba mieszkańców stolicy rośnie – obecnie mieszka tu ponad 1.7 mln osób. W której dzielnicy Warszawy warto kupić czy wynająć mieszkanie? Wszystko zależy od tego, czego szukamy.
Warszawa to świetnie rozwinięte i atrakcyjne pod wieloma względami miasto. Nic dziwnego, że z każdym rokiem liczba mieszkańców stolicy rośnie – obecnie mieszka tu ponad 1.7 mln osób. W której dzielnicy Warszawy warto kupić czy wynająć mieszkanie? Wszystko zależy od tego, czego szukamy.
Polska stolica to 18 dzielnic różniących się od siebie nie tylko wielkością czy gęstością zaludnienia, ale również klimatem i infrastrukturą. Zanim zdecydujemy się na zamieszkanie w konkretnej dzielnicy, warto dobrze przemyśleć, na czym nam tak naprawdę zależy.
Czy szukamy cichej okolicy z mnóstwem terenów zielonych? A może chcemy mieszkać blisko kulturalnych instytucji i popularnych restauracji? Czy przeszkadza nam hałas i korki? Ile jesteśmy w stanie zapłacić za mieszkanie?
Portal Morizon.pl przygotował raport dotyczący popularności poszczególnych dzielnic Warszawy. Przyjrzyjmy się pierwszej piątce i sprawdźmy, co każda z tych dzielnic ma do zaoferowania swoim mieszkańcom.
1. Mokotów
Mokotów to lider, jeśli chodzi o kupno czy wynajem mieszkania. Dzielnica przyciąga różnorodnością, oferując swoim mieszkańcom bogatą ofertę handlowo-gastronomiczną. Znajdziemy tutaj wszystko: od ciekawych instytucji kultury, przez liczne sklepy i modne restauracje, aż po tereny zielone i rekreacyjne.
Niestety, taka popularność ma też swoje minusy, między innymi duże zagęszczenie ludności (ponad 6 tys. osób/km²), korki i brak miejsc postojowych dla samochodów.
Ceny mieszkań też mogą przyprawiać o zawrót głowy. Z danych z listopada 2022 wynika, że szukając mieszkania w tej dzielnicy, za 1 m² trzeba zapłacić niemal 13 tysięcy złotych. Wynajem mieszkania to koszt 3-7 tysięcy zł plus opłaty. Tanio nie jest.
PRZECZYTAJ TEŻ: Oto 5 najdroższych mieszkań w Warszawie. Roczny wynajem kosztuje tyle, co nowa kawalerka
2. Śródmieście
Śródmieście to kulturalne i rozrywkowe centrum stolicy. Dzielnica oferuje dostęp do muzeów, kin, restauracji ze wszystkich zakątków świata. Ponadto, znajdują się tu słynne Łazienki Królewskie i malowniczy Ogród Krasińskich. Śródmieście to idealne miejsce do zamieszkania, jeśli lubimy miejską atmosferę, nie boimy się korków, dużego ruchu ulicznego i wysokich cen.
Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w tej części Warszawy? Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego trzeba się liczyć z kosztami wynoszącymi minimum 16 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wynajem to z kolei koszt kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
3. Wola
Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się „warszawski Manhattan”, czyli Wola. To miejsce różnorodne, atrakcyjne i z ogromnym potencjałem. To także biznesowe serce Warszawy z krajobrazem wciąż zapełniającym się kolejnymi wieżowcami ze szkła i stali.
Wola jest doskonale skomunikowana z centrum miasta – podróż zajmuje zaledwie kilka, kilkanaście minut. Mieszkańcy dzielnicy mogą liczyć także na odpoczynek od zgiełku miasta na znajdujących się nieopodal terenach zielonych. Nie brakuje tu restauracji, sklepów i lokali usługowych. Wola to doskonałe miejsce dla tych osób, które cenią sobie spokój, a jednocześnie chcą korzystać z uroków dużego miasta.
PRZECZYTAJ TEŻ: Tak drogo jeszcze nie było. Wynajem w Warszawie kosztuje prawie tyle, co w Brukseli
4. Praga Południe
Praga Południe od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza osób młodych. Dzielnica zerwała z dawnym wizerunkiem i postawiła na bezpieczeństwo oraz komfortowe rozwiązania.
Praga jest niesamowicie różnorodna, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć tutaj coś dla siebie. To dzielnica z artystyczną duszą. Charakterystycznego praskiego klimatu nie znajdziemy w żadnej innej części Warszawy.
Praga Południe jest doskonale skomunikowana z centrum miasta. Ponadto, umiejscowiona jest blisko miejskich plaż i Stadionu Narodowego. To dobre miejsce szczególnie dla studentów i par szukających swojego pierwszego mieszkania, a także osób, które lubią, gdy wokół nich dzieje się coś ciekawego.
By kupić mieszkanie z rynku pierwotnego na Pradze Południe, musimy zapłacić ok. 11 tysięcy złotych za 1 m². Wynajem to koszt 3-5 tys. zł.
5. Białołęka
Będąca drugą co do wielkości dzielnicą w mieście, Białołęka może pochwalić się mocnym i stabilnym rozwojem.
Zaletą mieszkania w tej części Warszawy jest przede wszystkim niskie zaludnienie (nieco ponad 1.8 tys. osób/km²), mnóstwo sklepów, przedszkoli, szkół i obiektów usługowych. Nie brakuje tu także placów zabaw i miejsc rekreacyjnych oraz terenów zielonych.
To wszystko czyni Białołękę idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, a także osób, które potrzebują ciszy i spokoju.
Warto też wspomnieć, że w ciągu ostatnich kilku lat na Białołęce powstało wiele nowych inwestycji mieszkalnych otoczonych bujną zielenią. Usprawnieniu poddana została także komunikacja miejska, dzięki czemu dużo łatwiej jest dojechać do centrum i innych części miasta.
Jak widać Warszawa to miejsce różnorodne i atrakcyjne pod wieloma względami. Poszczególne dzielnice oferują konkretne rozwiązania i unikatowy klimat, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć, zanim zdecydujemy się na kupno czy wynajem mieszkania.
Jeśli szukamy cichej i bezpiecznej okolicy, Białołęka może być idealną dla nas opcją. Jeśli mamy większy budżet i nie boimy się tłumów i korków, Mokotów lub Śródmieście na pewno przypadną nam do gustu.
Wola będzie dobrym kompromisem między wielkim miastem a kameralną, cichą okolicą, natomiast Praga Południe otworzy nas na miasto i na pewno nie pozwoli nam się nudzić.
Źródło: morizon.pl, commplace.com.pl