Tu oddycha się głównie smogiem. Oto 3 polskie miasta z najbardziej trującym powietrzem

2022-11-08 9:34

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Na niechlubnej liście znalazły się również aż trzy uzdrowiska. Zmieniła się też „Smogowa stolica Polski”, nie jest nią już Nowy Targ.

smog
Autor: getty images

Smogowy ranking polskich miast

Ranking miast przygotowany przez Polski Alarm Smogowy pokazuje, gdzie w naszym kraju smogu jest najwięcej. Lista powstała na podstawie danych zebranych w 2021 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

W miejscowościach, które znalazły się w rankingu powietrze nie nadaje się do oddychania przez 2-3 miesiące w roku. Średni, roczny poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu przekracza w nich dopuszczalną normę o aż 700-1500 procent!

W poprzedniej edycji rankingu „liderem” i jednocześnie nieoficjalną „smogową stolicą Polski” był małopolski Nowy Targ. Uważano nawet, że jest on najbardziej zanieczyszczonym miastem w całej unii Europejskiej!

W tym roku Nowy Targ musiał oddać koronę, choć pozostał na podium. Według raportu PAS najbardziej zanieczyszczonym polskim miastem pod względem jakości powietrza jest Nowa Ruda, 22-tysięczne miasto na Dolnym Śląsku.

Nowa Ruda zwyciężyła we wszystkich niechlubnych kategoriach: najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu oraz liczby smogowych dni. Według danych smog trwa tam nawet 96 dni, czyli praktycznie całą zimę.

Dlaczego w Nowej Rudzie jest aż tyle smogu? Specjaliści z PAS zwracają uwagę, że kluczowa jest specyfika tego miasta – posiada ono dużo starych kamienic, które nie są wyposażone w nowoczesne piece lub pompy ciepła. Ponadto, w Nowej Rudzie wdrożenie wsparcia finansowego (np. na zakup nowego pieca) dla domów wielorodzinnych jest znacznie opóźnione.

Na drugim miejscu w rankingu miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce znalazł się Nowy Targ, a zaraz za nim Sucha Beskidzka (woj. małopolskie).

PRZECZYTAJ TEŻ: Uwaga na przepisy. Ten węgiel możesz legalnie kupić, ale nie możesz nim palić w piecu

Uzdrowiska już nie takie zdrowe

Zaskakującą i wręcz ironiczną sytuacją jest obecność w rankingu najbardziej smogowych miast znanych uzdrowisk.

Z danych przedstawionych przez PAS wynika, że stężenie smogu w trzech miejscowościach uzdrowiskowych przekracza nawet 8 razy dopuszczalną normę. Są to:

  • Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie),
  • Rabka-Zdrój (woj. małopolskie),
  • Szczawno-Zdrój (woj. dolnośląskie).

W dużych miastach oddycha się lepiej

Na liście przygotowanej przez Polski Alarm Smogowy dominują małe miasta i średnie miejscowości. Brak natomiast dużych miast.

Wynika to przede wszystkim z podjętych przez duże ośrodki miejskie działań mających na celu poprawę jakości powietrza, uchwał antysmogowych i licznych dofinansowań, jakie lokalne władze oferują mieszkańcom, by mogli wymienić „kopciucha” na ekologiczny piec.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie ma węgla, ale jest zboże! Owies na opał sprzedaje się jak świeże bułeczki

Duże miasta kontrolują również paleniska w celu wykrycia palenia śmieciami, co w miasteczkach i wsiach z reguły nie jest praktykowane (a przynajmniej nie na tak dużą skalę), dlatego ludzie palą czym chcą.

Dane przedstawione przez PAS nie napawają optymizmem. A w tym roku może być jeszcze gorzej. Polskie władze zawiesiły tymczasowo normy jakości węgla i pozwoliły palić m.in. węglem brunatnym, który do tej pory był zakazany ze względu na swoją toksyczność.

Źródło: interia.pl, Polski Alarm Smogowy

Nasi Partnerzy polecają