Tu oddycha się głównie smogiem. Oto 3 polskie miasta z najbardziej trującym powietrzem
Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Na niechlubnej liście znalazły się również aż trzy uzdrowiska. Zmieniła się też „Smogowa stolica Polski”, nie jest nią już Nowy Targ.
Smogowy ranking polskich miast
Ranking miast przygotowany przez Polski Alarm Smogowy pokazuje, gdzie w naszym kraju smogu jest najwięcej. Lista powstała na podstawie danych zebranych w 2021 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
W miejscowościach, które znalazły się w rankingu powietrze nie nadaje się do oddychania przez 2-3 miesiące w roku. Średni, roczny poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu przekracza w nich dopuszczalną normę o aż 700-1500 procent!
W poprzedniej edycji rankingu „liderem” i jednocześnie nieoficjalną „smogową stolicą Polski” był małopolski Nowy Targ. Uważano nawet, że jest on najbardziej zanieczyszczonym miastem w całej unii Europejskiej!
W tym roku Nowy Targ musiał oddać koronę, choć pozostał na podium. Według raportu PAS najbardziej zanieczyszczonym polskim miastem pod względem jakości powietrza jest Nowa Ruda, 22-tysięczne miasto na Dolnym Śląsku.
Nowa Ruda zwyciężyła we wszystkich niechlubnych kategoriach: najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu oraz liczby smogowych dni. Według danych smog trwa tam nawet 96 dni, czyli praktycznie całą zimę.
Dlaczego w Nowej Rudzie jest aż tyle smogu? Specjaliści z PAS zwracają uwagę, że kluczowa jest specyfika tego miasta – posiada ono dużo starych kamienic, które nie są wyposażone w nowoczesne piece lub pompy ciepła. Ponadto, w Nowej Rudzie wdrożenie wsparcia finansowego (np. na zakup nowego pieca) dla domów wielorodzinnych jest znacznie opóźnione.
Na drugim miejscu w rankingu miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce znalazł się Nowy Targ, a zaraz za nim Sucha Beskidzka (woj. małopolskie).
PRZECZYTAJ TEŻ: Uwaga na przepisy. Ten węgiel możesz legalnie kupić, ale nie możesz nim palić w piecu
Uzdrowiska już nie takie zdrowe
Zaskakującą i wręcz ironiczną sytuacją jest obecność w rankingu najbardziej smogowych miast znanych uzdrowisk.
Z danych przedstawionych przez PAS wynika, że stężenie smogu w trzech miejscowościach uzdrowiskowych przekracza nawet 8 razy dopuszczalną normę. Są to:
- Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie),
- Rabka-Zdrój (woj. małopolskie),
- Szczawno-Zdrój (woj. dolnośląskie).
W dużych miastach oddycha się lepiej
Na liście przygotowanej przez Polski Alarm Smogowy dominują małe miasta i średnie miejscowości. Brak natomiast dużych miast.
Wynika to przede wszystkim z podjętych przez duże ośrodki miejskie działań mających na celu poprawę jakości powietrza, uchwał antysmogowych i licznych dofinansowań, jakie lokalne władze oferują mieszkańcom, by mogli wymienić „kopciucha” na ekologiczny piec.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nie ma węgla, ale jest zboże! Owies na opał sprzedaje się jak świeże bułeczki
Duże miasta kontrolują również paleniska w celu wykrycia palenia śmieciami, co w miasteczkach i wsiach z reguły nie jest praktykowane (a przynajmniej nie na tak dużą skalę), dlatego ludzie palą czym chcą.
Dane przedstawione przez PAS nie napawają optymizmem. A w tym roku może być jeszcze gorzej. Polskie władze zawiesiły tymczasowo normy jakości węgla i pozwoliły palić m.in. węglem brunatnym, który do tej pory był zakazany ze względu na swoją toksyczność.
Źródło: interia.pl, Polski Alarm Smogowy