Upał w domu – jak przetrwać? 9 sposobów na upały w mieszkaniu

2024-07-23 16:32

Mieszkanie lub pokój nagrzewa się do nieprzyjemnie wysokiej temperatury? Czas coś z tym zrobić. Upał w domu łatwiej przetrwać, korzystając z kilku prostych sposobów. Zobacz, jak się schłodzić!

Upał w domu
Autor: Thinkstockphotos.com

1. Klimatyzator lub wentylator – najlepszy sposób na upał w domu

Rozwiązania, które najszybciej przyniosą ulgę, jednak są dość kosztowne. Chodzi przede wszystkim o wysokie rachunki za energię elektryczną. „Miejscowo” można stosować nieduże wiatraki albo termowentylatory. Skuteczny klimatyzator pokojowy wymaga z kolei odpowiedniego umiejscowienia bądź montażu.

Nasza rada: przed wentylatorem warto postawić wodę z kostkami lodu. To wzmocni chłodzący efekt.

2. Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia

Oczyszczacz powietrza to większa inwestycja, jednak urządzenie przydaje się przez cały rok. Zwłaszcza zimą, gdy smog trafia także do wnętrz, oczyszczacz gwarantuje zdrowe oddychanie. Niektóre oczyszczacze powietrza mają też funkcję nawilżacza. Jeśli do pojemnika z wodą dodamy kostki lodu, poczujemy przyjemne chłodzenie. A to oznacza ulgę podczas upałów w pokoju!

3. Rolety zaciemniające na upał w mieszkaniu

Praktyczne i dekoracyjne! Rolety zaciemniające wykonane są z materiału typu blackout, który blokuje aż do 95% promieni słonecznych docierających do pokoju. Dzięki temu we wnętrzu można uzyskać temperaturę nawet o 10 stopni niższą niż na zewnątrz. Rolety warto zaciągnąć już rano, by w ciągu dnia pomieszczenia się nie nagrzewały.

Warto wiedzieć: tkaniny zaciemniające wcale nie muszą być ciemne! Liczy się rodzaj materiału, a nie kolor.

Upał w domu - rolety zaciemniające
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl Rolety rzymskie zaciemniające w kolorze szarym

4. Zasłony zaciemniające

Dobry wybór dla tradycjonalistów, którzy preferują klasyczny wystrój okien. Podobnie jak rolety, zasłony zaciemniające wykonane są z tkaniny typu blackout. Dostępne w wielu wzorach i kolorach, pozwalają elegancko udekorować pokój, a co ważne – wychłodzić go!

5. Urządzenia elektryczne w trybie czuwania

Ciepło w domu wytwarzamy także my sami, ale najwięcej generują go urządzenia elektryczne, zwłaszcza lodówka, telewizor i kuchenka mikrofalowa. Warto więc pomyśleć o trybach energooszczędnych. Sporo ciepła wytwarzają też tradycyjne żarówki, dlatego również w przypadku oświetlenia dobrze jest postawić na nowoczesne rozwiązania, które przy okazji oszczędzają prąd.

6. Mniej gotowania, gdy jest upał!

Kolejne źródło ciepła to kuchenka, piekarnik i oczywiście parujące, gorące dania. Co prawda w upały zwykle apetyt spada oraz bardziej potrzebujemy wody, ale jeśli musimy coś upichcić, wybierzmy przysmaki szybkie w przygotowaniu.

7. Rośliny – dobre na upał w domu

Gorące powietrze bywa nieprzyjemne i wysuszone, tymczasem rośliny (koniecznie w większej grupie) dobrze je nawilżą, a przy okazji schłodzą. Zadbajmy więc odpowiednio wcześniej o zieloną „barierę” na tarasie, balkonie czy na parapecie. A gdy upały już zaatakują, pomyślmy o takich roślinach domowych, jak np. paprocie, szeflera, zanokcica, skrzydłokwiat czy palma koralowa.

8. Dieta na upał w mieszkaniu

Po pierwsze, należy pić dużo wody (2 litry dziennie), która przynosi ulgę w upałach, a także wzbogaca organizm o cenne mikroelementy. Po drugie, świetnie sprawdzi się… kwaśne mleko! „Zwykłe” niekoniecznie cokolwiek zaradzi na upały, a kwaśnym przy okazji można się najeść. Soki owocowe? Jak najbardziej, tyle że wskazane jest mieszać je z wodą w proporcji pół na pół. Ulgę przyniosą zimne lody, a zwłaszcza sorbety (mniej kalorii!) i mrożone owoce. Unikajmy kawy, alkoholu i napojów gazowanych – mają właściwości odwadniające, a na to w upały nie możemy sobie pozwolić. Lepsza będzie pyszna, zimna lemoniada.

Upał w domu
Autor: Thinkstockphotos.com Lody na upały - w sam raz! Pamiętajmy, że najlepsze są sorbety, bo też mniej kaloryczne

9. Zimny prysznic

Szybki zimny prysznic przynosi natychmiastową ulgę podczas upałów. Co więcej, ma właściwości pobudzające, dlatego warto go brać zwłaszcza rano. Ciepła woda przyjemnie masuje skórę, ale też wywołuje senność!

Żaluzje drewniane i aluminiowe. Wybór i montaż żaluzji
Nasi Partnerzy polecają