W Krakowie będzie najpiękniejszy hotel świata? Projekt Polaka doceniono zagranicą
Pod samym Wawelem w starej kamienicy z 1900 r. w przyszłości powstanie niezwykle elegancki i piękny hotel według projektu BXB Studio Bogusława Barnasia. Już teraz zyskał on międzynarodowe uznanie i został laureatem konkursu ACD Awards w kategorii “Hotelarstwo”.
ACD Awards, czyli Architecture Construction & Design Awards, to konkurs z tradycją liczącą dekadę, który organizowany jest przez Rethinking the Future. W tym roku konkurencja była naprawdę duża. Jury, w którego skład wchodzili m.in. profesor Sandy Attia z Politechniki Mediolańskiej, Antoine Chaaya, dyrektor pracowni Renzo Piano, czy Julien De Smedt, dyrektor JDS Architects, miało twardy orzech do zgryzienia, aby wybrać najlepsze spośród ponad 1000 projektów.
W kategorii Hotelarstwo zwyciężył projekt pracowni BXB Studio, której właścicielem jest Bogusław Barnaś, o którym pisaliśmy wielokrotnie właśnie w kontekście międzynarodowych nagród. W październiku informowaliśmy o tym, że Polak zdobył architektonicznego Oscara za projekt Polskiej Zagrody oraz Małopolskiej Chaty Podcieniowej.
Krakowska Kamienica pod Wawelem z nagrodą w prestiżowym konkursie
Tym razem uwagę jurorów zwrócił projekt rewitalizacji, znajdującej się tuż pod Wawelem, kamienicy przy ul. Powiśle 10. Budynek został zbudowany prawie 123 lat temu, dokładnie w 1900 r. Wtedy jednak wyglądał całkowicie inaczej niż dziś. Obecnie jej współczesna wersja praktycznie niczym się nie wyróżnia, wtedy natomiast elewacja była wykonana z czerwonej cegły i pokryta jasnymi, kontrastującymi z nią zdobieniami. Te jednak zniknęły już w 1930 r. podczas jej przebudowy. BXB Studio chce poniekąd odtworzyć tę historyczną fasadę.
- Zdecydowaliśmy się przywrócić kamienicy pierwotny blask i piękne proporcje, używając zabiegów projektowych adekwatnych do aktualnych czasów, kontekstu miejsca, wartości historycznej oraz możliwości współczesnej technologii. Rewitalizacja zakłada przywrócenie pierwotnej cegły i historycznych zdobień oraz likwidację niedbale nadbudowanej ostatniej kondygnacji, dzięki czemu kamienica odzyska wygląd z 1900 roku - czytamy na stronie pracowni.
Parter kamienicy, który obecnie jest nieatrakcyjny, zostanie całkowicie otwarty, tworząc tzw. “miejski salon”. Zyska przeszklenie, dzięki któremu osoby w środku będą mogły podziwiać okolicę, a z kolei przechodnie zajrzeć do środka, by zobaczyć chociażby historyczne stropy oraz ściany. Na dachu budynku powstanie taras widokowy, z którego będzie można podziwiać panoramę Krakowa. Inspiracją do stworzenia tego projektu była cała architektura Krakowa i różnorodność jej stylów, od renesansowych krużganków na Wawelu przez gotyk aż po modernizm.
Przeczytaj również:
- Ogromny sukces Polaków. W prestiżowym konkursie zgarnęli aż trzy nagrody
- Dwa polskie projekty z architektonicznym Oscarem. Jeden z nich zrobił furorę w Dubaju