W Warszawie powstaje nowy park linearny. Będzie nawet deszczowy ogród

2023-05-23 10:48

Warszawa zamieni kolejny niezagospodarowany obszar w zieloną oazę. Tym razem park linearny powstanie przy ul. Suwak, na styku trzech dzielnic: Ochoty, Mokotowa i Ursynowa. Zazieleniony zostanie pas między hotelami, blokami i biurowcami. Prace już trwają i zakończą się w II kwartale 2024 r.

Park linearny w Warszawie, ul. Suwak
Autor: facebook.com/ZarzadZieleniWarszawy

W parku o powierzchni 20 tys. m kw. zostaną posadzone lipy drobnolistne, różne odmiany klonów oraz ozdobne jabłonie - w sumie około 50 drzew. 25 proc. parku zajmie trawnik, nieco ponad 20 proc. krzewy.

Nie zabraknie tam też różnorodnych bylin, takich jak irysy, krwawniki czy przetaczniki. Wśród roślin znajdą się również te, których używamy w kuchni: szałwia czy mięta. 

Projektanci parku, firma LS-Project Maciej Sikorski, postawili na rośliny, które mają cieszyć zmysł wzroku i węchu. Można zatem spodziewać się tam krzewów o wyjątkowo intensywnych zapach i pięknych kwiatach. Pojawią się kaliny, pęcherznice, jaśminy, czarne bzy, lilaki i dzikie róże. 

Park linearny w Warszawie, ul. Suwak
Autor: facebook.com/ZarzadZieleniWarszawy

W miejscach, gdzie akurat nie będzie rosła trawa, runo zostanie zazielenione bluszczem pospolitym. Nad nim zostanie zbudowany pomost, a ci, którzy będą po nim przechodzić, poczują się, jakby spacerowali nad rzeką pełną zieleni. 

W parku zostaną wytyczone ścieżki z nawierzchni mineralnej, przy których stanie 60 ławek, leżaków, ale i hamaków.

Park linearny, Warszawa
Autor: facebook.com/ZarzadZieleniWarszawy

Ogrody deszczowe: sposób na suszę, sposób na deszcz

W sprytny sposób zostanie wykorzystana deszczówka. Ta po opadach będzie się zbierać w trzech nieckach infiltracyjnych. W ten sposób park podczas mocnych ulew nie zostanie podtopiony. Z kolei w czasie suszy będzie skąd czerpać wodę, by podlewać rośliny.

Te ogrody deszczowe, w których ma się również pojawić dostosowana do nich roślinność, mają stać się nowym domem dla okolicznych zwierząt.

Mała architektura będzie nawiązywać do stylistyki kolejowej

Projektanci parku zdecydowali się nie odżegnywać się od przeszłości tego terenu i zachować chociażby słupy trakcyjne, które będą pamiątką po istniejących tu kiedyś bocznicach kolejowych, oraz zieleń ogródków działkowych. Zamiast zrównać je z ziemią, wykonawca uporządkuje je i zachowa niektóre z roślin. 

Przeczytaj również:

Źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej Warszawy

Nasi Partnerzy polecają