Warszawa uratuje kultowe kino Tęcza. Stołeczny ratusz ogłosił wykonawcę

2023-01-02 9:37

Budynek przy ul. Suzina 6 już od początku lat 30. jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy. Stołeczne władze chcą przywrócić legendarne kino Tęcza do życia i nawet znalazły już wykonawcę rewitalizacji budynku.

Kino Tęcza
Autor: Facebook.com @Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy Kino Tęcza - stan obecny

Powrót kina Tęcza

Jak podaje stołeczny ratusz, wykonawcą dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza zajmie się pracownia architektoniczna Biuro Architekt Kaczmarczyk S.C. z Suchej Beskidzkiej.

Pracownia prowadzona przez Andrzeja Kaczmarczyka wykonała m.in. koncepcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przeprowadziła modernizację sali kinowo-teatralnej w Pałacu Młodzieży w Katowicach, a także dwóch innych projektów, które wciąż są w realizacji: Bunkier Sztuki - Galerii Sztuki Współczesnej w Krakowie i Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Małopolska firma wykona kompleksową dokumentację projektową i kosztorysową Teatru Tęcza, dzięki której będzie można uzyskać pozwolenie na budowę, a następnie na użytkowanie wyremontowanego kina.

Po przebudowie i adaptacji, w budynku przy ul. Suzina 6 powstanie nowoczesne, w pełni cyfrowe kino z salą na ok. 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Co więcej, kino Tęcza zostanie wyposażone w sprzęt do streamingu.

Jak możemy przeczytać w komunikacie stołecznego ratusza, budynek kina będzie również przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby m.in. z dysfunkcjami słuchu.

kino tęcza
Autor: Facebook.com @Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy Wnętrze kina Tęcza - stan obecny

Historia kina Tęcza

Budynek przy ul. Suzina 6 powstał w 1929 roku jako… kotłownia centralnego ogrzewania. W latach 30., dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować w nim miejsce na kinoteatr.

Pod adresem Suzina 6 swoją siedzibę miały: awangardowy Teatr im. Żeromskiego (kierowany przez Irenę Solską), kino Żoliborz, a następnie kino Świat.

Po wojnie kino wznowiło działalność, tym razem pod nazwą Tęcza. W 1989 roku budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu (wciąż puszczano tu filmy). Od 1997 roku budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany, powoli niszczejąc.

Promyk nadziei pojawił się w grudniu 2020 roku, kiedy to m.st. Warszawa, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy porozumiały się co do dalszych losów kina. Ustalono wtedy, że kino Tęcza zostanie odnowione i będzie w nim urzędować Centrum Wajdy.

Źródło: tvn24.pl, um.warszawa.pl

Nasi Partnerzy polecają