Warszawa uwolni długo blokowane grunty. Powstanie na nich prawie 100 tys. mieszkań
Więcej zieleni, lepsza komunikacja i wykorzystanie poprzemysłowych gruntów pod budowę mieszkań. Tak mniej więcej maluje się przyszłość Warszawy wg planów, które zaprezentował ostatnio Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy sporo czasu poświęcił na omawianie kwestii mieszkań.
Warszawa przyszłości
Pierwszego czerwca w Centrum Kreatywności Targowa zaprezentowano kluczowe punkty dokumentu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy”.
W nim znalazły się m.in. szczegółowe mapy, plany rozwoju oraz opis uwarunkowań przestrzennych. Później na podstawie tego dokumentu zostaną sporządzone szczegółowe plany miejscowe dotyczące poszczególnych fragmentów miasta oraz całej gminy.
Podczas spotkania głos zabrał również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który odmalował przed słuchaczami wizję przyszłości polskiej stolicy. Jakie zmiany przejdzie Warszawa w ciągu najbliższych lat? Kluczowe kwestie przedstawione przez prezydenta to: mieszkania, zieleń i komunikacja miejska.
95 tysięcy nowych mieszkań
Omawiając plany dotyczące mieszkalnictwa w Warszawie Rafał Trzaskowski zaznaczył, że miasto planuje uwolnić sporą ilość gruntów poprzemysłowych, które można dogęścić i zahamować niekontrolowane rozlewanie się zabudowy na obrzeżach.
Według Trzaskowskiego takie planowanie zabudowy mieszkaniowej pięciokrotnie zmniejszy wydatki na budowę dróg, szkół czy parków, które są niezbędne w okolicy.
Prezydent wymienił dawne zakłady produkcyjne, które są ulokowane blisko centrum – FSO Żerań, fabryka domów Stare Świdry i port Żerański jako potencjalne tereny, na których mogłyby powstać bloki mieszkalne.
Podobnych miejsc mamy w Warszawie wiele. Zmieści się na nich nawet 95 tysięcy mieszkań
- powiedział podczas wystapienia Rafał Trzaskowski.
Zielona Warszawa
Warszawa przyszłości ma być również miastem zielonym. Już teraz polska stolica znajduje się w pierwszej 10. europejskich miast o najwyższym stopniu zazielenienia.
Przed nami takie miasta jak Oslo, Madryt czy Berlin. Ale za nami jest większość stolic
- zwrócił uwagę prezydent Warszawy.
Rafał Trzaskowski dodał również, że Warszawa planuje dalsze inwestycje w miejskie parki linearne, a także w „odbetonowanie podwórek”. Do tej pory beton na zieleń i kwiaty udało się zamienić w 34 podwórkach Śródmieścia. W przyszłości ma być także kontynuowany trend zazieleniania torowisk tramwajowych.
Tego typu działania powodują, że stajemy się dużo bardziej odporni na kwestie ocieplenia klimatu
- podsumował Rafał Trzaskowski.
Lepsza komunikacja
Warszawa ma być również miastem wygodnym w poruszaniu się. Koncepcja zaprezentowana przez Rafała Trzaskowskiego wpisuje się w popularny koncept „miasta 15-minutowego”, a więc takiego, w którym każdy mieszkaniec za pomocą komunikacji miejskiej lub pieszo może dotrzeć do wszystkich najważniejszych do siebie usług (edukacyjnych, kulturalnych, sportowych) w możliwie najkrótszym czasie.
Rafał Trzaskowski potwierdził, że Warszawa będzie kontynuować rozbudowę komunikacji szynowej, w tym metra, które docierałoby do 17 stołecznych dzielnic.
Źródło: tvn24.pl