Warszawiacy zdecydowali: oto najbrzydsze budynki stolicy. 5 architektonicznych "potworków"
Warszawa uznawana jest za jedna z najprężniej rozwijających się stolic Europy. Każdego roku krajobraz polskiego miasta wzbogacają nowe budynki i przeszklone wieżowce. Niestety, nie wszystkie ze stołecznych realizacji podobają się mieszkańcom. Oto 5 stołecznych budynków, które według warszawiaków powinny zniknąć z miejskiego krajobrazu.
Portal warszawa.naszemiasto.pl postanowił zapytać mieszkańców stolicy, które budynki w ich odczuciu są najbrzydsze i które psują pozytywny odbiór Warszawy jako dobrze urządzonego miasta. Oto, które architektoniczne "potworki" warszawiacy wybierali najczęściej:
1. Pałac Kultury i Nauki
Otwarty w 1955 roku od początku wzbudzał kontrowersje, nie tylko ze względów politycznych. Problemem była też surowa i przysadzista bryła socrealistycznej budowli. Dziś Pałac Kultury jest jednym z symboli miasta i obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Warszawy. Jednak część warszawiaków uważa, że byłoby lepiej, gdyby Pałac zburzono.
2. Patelnia przy Metrze Centrum
"Patelnia" czyli zamknięty obszar przed wejściem do stacji metra Centrum również uznawany jest za "problematyczny" w oczach warszawiaków. Mieszkańcy miasta narzekają na wieczny tłok, panujący na placyku chaos, bałagan, reklamozę i totalną dezorganizację. Jeśli potrzebujemy mocnych wrażeń, wystarczy przejść się po Patelni w godzinach szczytu. Skok adrenaliny gwarantowany.
3. Hotel Sobieski
Hotel Radisson Blu Sobieski Hotel przy placu Artura Zawiszy 1 to czterogwiazdkowy hotel wybudowany w 1992 roku. Trudno go przeoczyć ze względu na odważną kolorystykę elewacji. Mocne, kontrastujące ze sobą barwy uznane zostały przez warszawiaków za kiczowate i "jarmarczne".
Co więcej, budynek hotelu otrzymał w plebiscycie publiczności tytuł "Koszmaru sześciolecia 1989-1995". Mimo upływu lat władze hotelu wciąż nie zdecydowały się na zmianę koloru elewacji.
4. Świątynia Opatrzności Bożej
Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie nazywana pieszczotliwie "wyciskarką do cytrusów" to najwyższy kościół w stolicy. Budowla liczy 75 m wysokości i ma aż 4 tysiące miejsc siedzących. Betonowa świątynia budzi mieszane emocje wśród warszawiaków. Dla jednych jest najbrzydszym kościołem w mieście, dla innych "wyrazem wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności".
5. Siedziba TVP
Zanim Telewizja Polska przeniesie się do nowej siedziby za 600 milionów, pracownicy stacji będą musieli urzędować w jednym z architektonicznych "potworków" przy ul. Woronicza 17. Przeszklony budynek o spiralnym kształcie nazywany jest też "wieżą Babel" jako nawiązanie do słynnego obrazu Pietera Bruegla.
Źródło: warszawa.naszemiasto.pl