WEBINAR: Dom przyjazny dla psa. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze. Zobacz WIDEO

2024-04-24 15:44

Obejrzyj webinar „Dom przyjazny dla psa – pies szczęśliwy w domu i na spacerze” zorganizowany przez Moje Mieszkanie oraz Urzadzamy.pl, który odbył się 16 marca 2022 roku. Podczas spotkania eksperci dawali sprawdzone wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, żywienia i wychowania czworonogów. Widzowie mieli okazję zadać pytania ekspertom – odpowiedzi zebraliśmy w poniższym artykule.

Webinar: DOM PRZYJAZNY DLA PSA. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze

Spotkanie prowadziła Dorota Jaworska – redaktor naczelna miesięcznika Moje Mieszkanie, wypowiadali się: Agata Fijołek – trener, behawiorysta, Karolina Szymańska – zoopsycholog, trener, Aleksandra Myka – pedagog, behawiorysta, założycielka świetlicy dla psów Psikus w Białymstoku, oraz Tomasz Krzewniak – lekarz weterynarii. Poruszano m.in. kwestie odpowiedniego przygotowania domu (by pies czuł się w nim bezpiecznie), adopcji (takiej, by obie strony były szczęśliwe), optymalnego żywienia i świadomego organizowania czasu (z pełnym zrozumieniem naturalnych psich potrzeb).

Pytania i odpowiedzi

Podczas webinaru widzowie za pośrednictwem chatu mogli zadać pytania ekspertom. Wybraliśmy kilka z nich i poprosiliśmy naszych gości o odpowiedzi.

Jakie jest zdanie behawiorysty na temat spania z psem?

Większość psów lubi spać w grupie, bo tak jest bezpieczniej, dlatego też chętnie śpią z opiekunami. Jeśli ludziom to nie przeszkadza, to nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że mamy z psem dobrą i zdrową relację. Natomiast jeśli pies jest niesamodzielny, nadmiernie uzależniony od właściciela albo kontrolujący, wspólne spanie będzie te problemy pogłębiać. Wtedy lepiej wyprosić psa nie tylko z łóżka, lecz także z sypialni, po to, by nauczył się być sam i dobrze odpoczywał. Niezależnie od powodu, z jakiego nie wpuszczamy psa do swojego łóżka, zadbajmy, by jego łóżko było równie wygodne, odpowiednio duże, miękkie i ciepłe.

Co zrobić, aby pies zostawał sam w domu bez problemu?

Problemy z zostawaniem psa w domu mogą mieć różne przyczyny, m.in. lęk, nuda albo potrzeba kontroli opiekuna. Dlatego tak ważne jest to, by od początku nie uzależniać psa nadmiernie od siebie, pozwolić mu na budowanie pewności siebie i niezależności oraz umiejętności kontrolowania swoich emocji. Nieocenione są w tym spacery, podczas których pies ma możliwość samodzielnie eksplorować otoczenie i wracać do nas, kiedy ma na to ochotę. Jeśli problem już się pojawił, trzeba szukać rozwiązania odpowiedniego w danej sytuacji – służymy pomocą, kontakty podajemy pod artykułem.

Pies osamotniony po śmierci innego psa, przeżywa każde rozstanie z opiekunką – co zrobić?

Jeśli psy się przyjaźniły, to naturalne, że śmierć jednego z nich będzie dla drugiego trudna i że szuka pocieszenia u opiekunki. Ważne, żeby z tego powodu nie zmieniać drastycznie domowej rutyny, bo jeśli pies, przyzwyczajony do ciągłej obecności drugiego psa nauczy się, że teraz ciągle jest przy nim pani, trudno będzie się z tej sytuacji wycofać. Dobrym posunięciem może być zapewnieniem mu nowego towarzysza – psa lub kota, ale bardzo ważne, żeby nie było to przypadkowe zwierzę, tylko dobrane tak, aby oba dobrze się ze sobą czuły i mogły sobie nawzajem dawać wsparcie.

Jak fizycznie wspomagać psa, który biega 7-20 km trzy razy w tygodniu? Pies ma 8 lat, waży 35 kg.

Najlepiej zaprzestać tego typu treningów, bo są bardzo forsowne i prędzej czy później doprowadzą u psa do problemów zdrowotnych, natomiast nie zaspokajają jego naturalnych potrzeb, takich jak eksploracja otoczenia, swobodny ruch i kontakty społeczne z przedstawicielami własnego gatunku. Pies sam z siebie nie biega kilometrami w jednym tempie i cały czas przed siebie, jeśli pozwolimy mu robić to, co chce, będzie szedł raz wolniej, raz szybciej, zatrzymywał się żeby powęszyć, zbaczał z drogi. Jeśli będzie biegł, to z jakiegoś powodu – bo coś goni, przed czymś ucieka, bawi się albo po prostu coś go zainteresowało i chce jak najszybciej sprawdzić, co to jest. Zamiast biegania z psem, lepiej codziennie zabrać go na fajny długi spacer, podczas którego może robić to, co chce, także biegać, ale bez nabijania kilometrów i konieczności bliskiego podążania za człowiekiem.

Jak wspomagać psa, który boi się fajerwerków?

Pokazać mu, że widzimy i rozumiemy, że się boi, ale sami jesteśmy spokojni, bo tak naprawdę nie dzieje się nic strasznego. Obserwujmy zachowanie psa, żeby wiedzieć, co najbardziej mu przeszkadza i czego podczas takiej kanonady potrzebuje. Wiele psów szuka schronienia w miejscu, skąd jak najmniej widać i słychać wybuchy, więc pozwólmy mu na to – uchylmy drzwi do łazienki, włóżmy kocyk do wanny, jeśli to ją sobie wybrał na schron. Wcześniej zasłońmy okna, można nawet zawiesić w nich koce, które nie tylko zaciemnią, ale też trochę wytłumia dźwięki, puśćmy muzykę. Jeśli pies chce być blisko nas, pozwólmy mu na to. Pogłaszczmy, jeśli ma ochotę, zajrzyjmy do niego, jeśli się schował, ale nie róbmy paniki. Nasz spokój i dobry humor to dla psa komunikat, że to nie koniec świata.

Pies boi się płonącego kominka w salonie, mimo naszej obecności i uspokajania – co robić?

Lęk przed ogniem jest u wielu zwierząt zupełnie naturalny. Zapewnijcie psu miejsce, w którym będzie czuł się komfortowo – w innym pomieszczeniu albo w takim miejscu, z którego nie widać kominka. Niech ma tam swoje posłanie i możliwość wyjścia, kiedy ma ochotę. Przecież nie musi siedzieć przy kominku. Nie zmuszajcie go do podchodzenia, chyba ze sam będzie miał ochotę, wtedy spokojnie go pochwalcie (nawet jeśli podejdzie do wygaszonego kominka). Możliwe, że z czasem uzna, że ma ochotę być tam, gdzie wszyscy, czyli w pokoju z kominkiem. Doceńcie to, ale nie zmuszajcie. Zajmijcie się swoimi sprawami, a psu pozwólcie samemu zdecydować, czy chce być przy kominku, czy jak najdalej.

Kamień naturalny na podłodze i pies w domu
Autor: Marcin Czechowicz Z jednej strony kamień na podłodze jest najbardziej odpornym na zniszczenie, wnoszony na łapach piach oraz psie pazury materiałem na podłogę. Z drugiej zaś strony nasz domowy pupil może mieć problemy z poruszaniem sie po śliskiej podłodze. Dlatego w ciągach komunikacyjnych warto położyć bezpieczny chodnik.

Dostałam od córki 2 -letniego psa rasy maltipoo. Zrobił się agresywny i zazdrosny o wnuka, trochę się poprawił, ale nic nie pozwala położyć ani zabrać z podłogi – co robić?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, trzeba by przyjrzeć się relacji psa z Panią i z wnukiem, to wymaga indywidualnej konsultacji, tym bardziej że w grę wchodzi ryzyko pogryzienia dziecka. Jesteśmy do dyspozycji – kontakty podajemy pod artykułem.

Sposoby na lękowego psa.

Każdy „pies lękliwy” to indywidualny przypadek, bo lęk może pojawiać się w różnych sytuacjach i mieć różne przyczyny i intensywność, a także prowadzić do różnych zachowań. Z całą pewnością, podobnie jak w przypadku pytania nr 2, trzeba pomóc psu w budowaniu pewności siebie, a w tym niezastąpione są dobre, swobodne spacery i kontakty z fajnymi, zrównoważonymi psami, od których będzie się mógł uczyć, jak sobie radzić w różnych sytuacjach. Po indywidualne porady zapraszamy na konsultacje – kontakty podajemy pod artykułem.

Adopcja psa a kot w domu, jak postępować?

Dobrze jest wybrać psa, który w ogóle toleruje koty (info od wolontariusza itp.). I przede wszystkim trzeba dać zwierzętom czas i przestrzeń, żeby się ze sobą oswoiły, więc uzbrajamy się w cierpliwość i zapewniamy kotu możliwość poruszania się poza zasięgiem psa, czyli gdzieś wysoko (półki, szafy itp.). Jeśli kot jest w domu pierwszy i wprowadzamy psa, to najpierw lepiej, by kota nie było w pomieszczeniu. Dajemy psu czas na zaznajomienie się z zapachem kota, patrzymy na reakcję, ale dajemy dużo czasu. Następnie pies wychodzi, wprowadzamy kota i jemu dajemy czas na oswojenie się z zapachem. Potem wprowadzamy psa, ale kontrolujemy jego zachowanie. Nie pozwalamy być zbyt wylewnym, ale też nie zakazujemy dochodzenia do kota. Jeśli kot siedzi pod sufitem i warczy – trudno, trzeba poczekać. Można wspierać kota, będąc blisko niego, gadając itp. NIE WOŁAMY PSA! Jeśli pies podchodzi – kot sam wyznaczy granice. Przy pierwszych kontaktach uważamy, czy kocie zniewagi pod adresem psa nie złoszczą tego ostatniego. Jeśli czuje respekt, wycofuje się albo z zaciekawieniem podchodzi bliżej – zostawiamy. Same sobie poradzą. Trzeba się naszykować na pewien czas podchodów – raz trwa to kilka dni, innym razem kilka miesięcy, przeciętnie 2 do 4 tygodni. Dopóki się w pełni nie zaakceptują albo przynajmniej nie będą sobie schodzić z drogi, NIGDY nie zostawiamy psa z kotem samych na długo w jednym pomieszczeniu, kot zawsze musi mieć możliwość ucieczki.

Czy sterylizacja psów i suk ma zalety, poza zapobieganiem niekontrolowanego rozmnażania? Przed czym chroni? Kiedy nie wolno?

Zabieg sterylizacji suki zalecany jest jako profilaktyka przeciwko nowotworom gruczołu mlekowego oraz ropnemu zapaleniu macicy (ropomaciczu). Nie wskazane jest wykonywanie zabiegu w trakcie cieczki lub gdy są przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego (np. niewydolność serca, niewydolność nerek). U samca zabieg kastracji wskazany jest, gdy są behawioralne problemy związane z nadpobudliwością w okresie, gdy są cieczki u suk.

Czy można u psa zapobiegać tworzeniu się tłuszczaków pod skórą? Czy samemu można je usuwać?

Nie ma ustalonej przyczyny tworzenia się tłuszczaków. Utrzymanie prawidłowej masy ciała psa może spowalniać proces tworzenia się ich. Nie wolno samodzielnie ich usuwać – to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Pies w domu
Autor: agencjafree/living4media Mimo wszelkich zakazów domowi pupile uwielbiają wchodzić na sofy i dołóżek. Żeby nie zmieniać codziennie pościeli, zwłaszcza w łóżkach dzieci, warto kłaść narzuty - w kolorze obicia mebla.

Zapraszamy na webinar o planowaniu kuchni!

Już 12 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie się kolejny webinar z cyklu „Wygodne mieszkanie” organizowany przez M jak Mieszkanie i Urzadzamy.pl. Tym razem pod lupę weźmiemy kuchnię, czyli pomieszczenie, które nie bez przyczyny jest nazywane sercem domu. Czym wykończyć ściany i podłogę? Jak dobrze zorganizować miejsce do przechowywania? Czym się kierować, wybierając agd? Te i inne zagadnienia omówimy razem z architektkami, które krok po kroku przeprowadzą nas przez planowanie ergonomicznej, funkcjonalnej i pięknej kuchni. Aby zarejestrować się na bezpłatny webinar „Jak zaplanować niedużą kuchnię” wystarczy kliknąć poniżej:

REJESTRACJA

Namiary na eskpertki

Aleksandra Myka – Białystok

Świetlica dla psów Psikus

tel. 669 559 417

[email protected]

Karolina Szymańska – Trójmiasto

Inicjatywa Cozapies!

Cozapies.com

tel. 785 022 322

[email protected]

Agata Fijołek – Warszawa, Sulejówek

Slow Dog

slowdog.pl

tel. 732 046 058

[email protected]

Nasi Partnerzy polecają