Well-being Design 2021. Podsumowujemy wydarzenie online dla projektantów wnętrz

2021-12-16 11:51

Miesięczniki „Dobre Wnętrze”, „M jak Mieszkanie” i „Moje Mieszkanie” wraz z serwisem Urzadzamy.pl zorganizowały cykl webinarów Well-being Design 2021 poświęcony projektowaniu wnętrz przyjaznych człowiekowi i środowisku. Wydarzenie zaadresowaliśmy do architektów i projektantów wnętrz, którzy pragną jeszcze bardziej świadomie wspierać fizyczny i emocjonalny dobrostan użytkowników.

Well-being Design 2021. Cykl wydarzeń dla projektantów wnętrz
Autor: Well-being Design 2021. Cykl wydarzeń dla projektantów wnętrz

Kondycja fizyczna i psychiczna, czułość i uważność w relacji z innymi ludźmi i z samym sobą, a także szeroko rozumiane bezpieczeństwo to tematy, które coraz częściej stają się przedmiotem dyskusji, nie tylko ze względu na doświadczenie pandemii, ale też sytuację ekologiczną czy zmiany społeczne, wynikające choćby z rozwoju technologii.

Druga odsłona wydarzenia Well-being Design ponownie poświęcona została projektowaniu skupionemu na dobrostanie fizycznym i emocjonalnym użytkowników. Stała się okazją do przyjrzenia się temu, jak projektanci i producenci reagują na zmieniające się potrzeby klientów. Pozwoliła przekonać się też, w jaki sposób architektura, meble, materiały wykończeniowei technologie wspierają odczuwanie szczęścia i zadowolenia z życia.

Michał Raca, Raca Studio, o well-beingu w nowych czasach
Michał Raca, Raca Studio

Autor: archiwum prywatne/Well-being Design 2021, materiały prasowe

Michał Raca, Raca Studio

Takie mieszkania, które były tylko miejscem do spania i jedzenia, bo wypoczywaliśmy poza domem, właściwie straciły rację bytu. Kiedy zostaliśmy zamknięci w czterech ścianach, wielu ludzi chciało szybko przeprojektować wnętrza, żeby dostosować je do pracy i wypoczynku w domu. Dziś bardzo zabiegamy o to, żeby w mieszkaniu była także strefa relaksu.

Domowa przestrzeń relaksu

Po stu latach pełnienia funkcji czysto higienicznych, łazienka przechodzi głęboką przemianę. To już nie kwestia modnych dekoracji, ale fundamentalna transformacja, u źródeł której leżą procesy społeczne, kulturowe, a także te, o których ostatnio mówi się najwięcej - klimatyczne. Porozmawiamy zatem o trendach związanych z ekologią głęboko, autentycznie rozumianą: jak rośnie jej świadomość i jakich zagadnień dotyczy w łazience? Co to oznacza dla producenta wyposażenia i jak wpływa na wybór materiałów, procesy produkcji oraz tworzenie nowych usług? Jak wybierać materiały i wyposażenie, by postępować w zgodzie z ekologicznymi wartościami? I wreszcie podyskutujemy o tym, jak ekologia spotyka się z estetyką w przyjaznej użytkownikowi łazience.

Ida Mikołajska, MIKOŁAJSKAstudio, o nowej roli łazienki
Ida Mikołajska, MIKOŁAJSKAstudio

Autor: archiwum prywatne/Well-being Design 2021, materiały prasowe

Ida Mikołajska, MIKOŁAJSKAstudio

W przeładowanym bodźcami życiu potrzebujemy przestrzeni, która nas wyciszy, oddali od wszechobecnego telefonu, dźwięków, nadmiaru światła. Dawniej klienci zwracali uwagę głównie na aspekt praktyczny i higieniczny łazienki, potem doszło zainteresowanie jej prestiżem, a dziś często oczekują, że przynajmniej jedna z łazienek będzie domowym SPA.

W pierwszym wydarzeniu z cyklu Well-being Design 2021, które odbyło się pod patronatem marki Laufen, wzięli udział zaproszeni eksperci – Joanna Dec-Galuk reprezentująca marki Roca oraz Laufen oraz Ida Mikołajska z pracowni MIKOŁAJSKAstudio i Michał Raca z pracowni Raca Studio. W rozmowie z Agnieszką Gruszczyńską-Hyc mówili o najważniejszych zjawiskach w projektowaniu łazienek. Na co zwrócili uwagę? Odpowiedź w nagraniu (kliknij).

Joanna Dec-Galuk, dyrektor marketingu Roca Polska, właściciela marki Laufen
Joanna Dec-Galuk, Roca, Laufen

Autor: archiwum prywatne/Well-being Design 2021, materiały prasowe

Joanna Dec-Galuk, Roca, Laufen

Wszystkie produkty marek Laufen i Roca powstają zgodnie z ideą well-being rozumianą nie tylko jako komfort, lecz także jako poczucie sensu, przekonanie, że codzienne decyzje mają ogromny wpływ na zdrowie i środowisko, a więc także na jakość życia naszego i przyszłych pokoleń. Bycie eko to droga do dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego oraz do osiągnięcia szczęścia

Bezpieczeństwo w domu

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najbardziej fundamentalnych potrzeb człowieka - ma wpływ zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie. Temat ten, w różnych jego aspektach, stał się w ostatnim czasie bardzo aktualny. Porozmawiamy zatem o tym, jak przestrzeń, w której żyjemy, wpływa na poczucie bezpieczeństwa i jak nowoczesne usługi i technologie mogą nam pomóc poczuć się jeszcze bezpieczniej.

Joanna Kocjan, specjalista ds. likwidacji szkody majątkowej w LINK4
Joanna Kocjan, Link4

Autor: archiwum prywatne/Well-being Design 2021, materiały prasowe

Joanna Kocjan, Link4

Jednymi z najczęściej występujących zdarzeń ubezpieczeniowych są zalania nieruchomości – stanowią blisko połowę zgłoszonych do ubezpieczyciela szkód. Znaczące i niezaplanowane koszty remontu mogą nie tylko zburzyć komfort psychiczny właściciela lokalu, ale też poważnie zachwiać zgromadzonymi środkami finansowymi

Drugie spotkanie, poświęcone wieloaspektowemu bezpieczeństwu domu, odbyło się pod patronatem firmy LINK4. Eksperci, z którymi rozmawia Dorota Jaworska, mówili m.in. o ubezpieczeniach nieruchomości (także w czasie budowy lub remontu), o zabezpieczaniu mieszkania lub domu przed zalaniem, pożarem czy czadem, o ochronie przed włamaniem, lecz również o kreowaniu funkcjonalnej przestrzeni, w której mieszkańcy czują się i rzeczywiście są bezpieczni. W wydarzeniu wzięli udział Joanna Kocjan, Karolina Krużyńska i Tomasz Usiński – specjaliści ds. Likwidacji Szkody Majątkowej w LINK4, a także Agnieszka Buczkowska-Korlińska, założycielka pracowni INTER-ARCH Architekci, oraz Natalia Szyk-Trocha, ekoarchitektka, blogerka, założycielka platformy Savagaya. Nagranie ze spotkania można obejrzeć tu (klik).

Indywidualne potrzeby użytkowników

Coraz bardziej świadomi wpływu najbliższego otoczenia na jakość życia, szukamy indywidualnych rozwiązań we wnętrzach. Zaufanie do projektantów idzie w parze z ich odpowie, w której codzienne czynności stają się przyjemne. Przy tym znaczenia nabiera jakość, oryginalność i pochodzenie uważnie wybieranych materiałów oraz wyposażenia. O związanej z tym praktyce projektowej Agnieszka Gruszczyńska-Hyc rozmawiała z gośćmi, którymi są architekci: Anna Koszela (Pracownia Architektury Wnętrz) i Roland Stańczyk (RS Studio) oraz projektantka Megi Malinowsky (Tabanda). Nagranie ze spotkania można obejrzeć tu (klik).

Patronem Strategicznym cyklu spotkań Well-being Design 2021 była firma LINK4.

Patronem Głównym i Partnerem 1. odcinka została marka Laufen