Wielka metamorfoza ul. Chmielnej. Władze Warszawy wywalczyły posadzenie 100 drzew
Po długich negocjacjach stołecznych władz z konserwatorem zabytków, udało się dojść do porozumienia w sprawie remontu ul. Chmielnej. Miasto wywalczyło m.in. posadzenie prawie 100 drzew oraz krzewów. W efekcie deptak na Chmielnej niedługo będzie jednym z najbardziej zielonych w stolicy.
Długa droga do porozumienia
Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy przygotował projekt modernizacji ul. Chmielnej już rok temu. Według koncepcji opracowanej przez pracownię RS Architektura Krajobrazu na ulicach Chmielnej i Brackiej miałyby pojawić się drzewa, krzewy i kwiaty.
Niestety, projekt zaproponowany przez Ratusz nie spodobał się Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, prof. Jakubowi Lewickiemu. Jak pisał rok temu Onet, konserwator „wykluczał wprowadzanie zieleni wysokiej [drzew – przyp. red.] w obszarze korytarza ul. Chmielnej”. Drzewa wg zaleceń konserwatora miałyby pojawić się tylko „w dwóch zatokach ul. Chmielnej oraz w obrębie pasaży na tyłach ulicy”.
Władze miasta nie chciały rezygnować z drzew, dlatego ponownie wysłały projekt uwzględniający obecność drzew do akceptacji prof. Lewickiego. Jak donosił Onet, kolejna opinia konserwatora była dla miasta już bardziej przychylna.
W piśmie wystosowanym przez konserwatora zabytków pojawiły się jednak nowe zalecenia do wykonania ostatecznego projektu, m.in. inwentaryzacja sieci uzbrojenia terenu czy przedstawienie programu prac pielęgnacyjnych drzew.
W opinii konserwatora miałoby to „zapobiec utraty ekspozycji widokowej na zabytkowe zabudowania na ul. Chmielnej”.
Nowa opinia konserwatora jest o wiele korzystniejsza dla naszych planów zazieleniania centrum miasta. Widzimy jego pozytywne nastawienie do drzew
- skomentował decyzję konserwatora wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski
Jak będzie wyglądać ul. Chmielna po zmianach?
Niedawno władze Warszawy ogłosiły, że udało się wypracować ostatecznie porozumienie między miastem a konserwatorem zabytków. Oznacza to zielone światło dla prac przy ul. Chmielnej i Brackiej.
Jak dokładnie będzie wyglądać ul. Chmielna po metamorfozie? Projekt modernizacji ul. Chmielnej obejmuje m.in. wymianę nawierzchni ulicy – beton zastąpią płyty granitowe.
Remont przejdą również elementy małej architektury: ławki, murki i donice z zielenią. Na skwerku przed kinem Atlantic powstanie mała fontanna.
Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. W planach jest posadzenie 95 drzew na Chmielnej i 38 na Brackiej, a także 9.5 tys. krzewów i 8.5 tys. bylin. Zieleń przy ul. Chmielnej będzie absorbować wodę opadową.
Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków lokalizacja drzew została dobrana tak, by nie zasłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić swobodne funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Co więcej, stare latarnie na ul. Chmielnej zastąpią nowe – ledowe.
Kiedy warszawiacy będą mogli pospacerować nowym deptakiem? Zarząd Terenów Publicznych przygotowuje obecnie przetarg na remont ul. Chmielnej – jak donoszą media, zostanie on ogłoszony w kwietniu, a wykonawcę poznamy jeszcze w czerwcu.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem start prac remontowych nastąpi w sierpniu. Nowy deptak na ul. Chmielnej ma powstać do końca maja 2024 roku.
Źródło: onet.pl